Staking - strategie

28. 9. 2021

Jak jsem strategii vybudoval?

Strategii buduji poslední dva roky. Rok 2019 jsem věnoval zejména vzdělávání a získávaní informací. Stovky hodin článků a youtube videí jsou poměrně nezbytné a bez nich se nelze obejít, není žádná zkratka jak začít rychle a správně investovat a budovat portfolio. Portfolia se liší podle toho jaké cíle máte. Během roku 2019 jsem nakupoval a rozmnožoval ETH. Cílem bylo si přivydělat a prostě mě to bavilo.

Na přelomu roku 2019/2020 jsem začal tvořit portfolio s jednoduchým cílem pro rok 2020 = stát se rentiérem, tzn. během roku 2020 vytvořit takové podmínky aby pasivní příjmy z kryptoměn plně hradily moje životní náklady. Poměrně rychle jsem si vyzkoušel že trading nebude moje parketa a první úspěch a následná likvidace na páku v řádu desítek tisíc CZK byla výborná... Pak jsem chytil první tip - Celsius (děkuji Adame B. a těším se na další videa jestli někdy budou) a začal jsem nakupovat CEL tokeny a ty úročit. Následovalo CRO na počátku roku 2020 a další viz. platformy a mince.

Některé platformy jsem jen vyzkoušel a nezůstal u nich - třeba Synthetix jsem testoval v březnu 2020 a následně opustil, nyní by to byl jistě jeden z pilířů pokud bych tuto cestu rozvíjel.

Během roku 2020 přišel velký propad i velký růst, celý rok jsem úročil, dokupoval, vytvářel jsem si pozice v projektech které mají potenciál růstu a zároveň možnost úročení/množení tokenů.

Plán pro rok 2021 je jednoduchý, vybudovat takové portfolio které mě provede s dostatečným pasivním příjmem i bear marketem...

Jak jsem postupoval?

Postupy které používám:

 1. věnovat čas získání informací, nastudovat si dostatek obsahu aby pro vás bylo možné rozlišovat ten kvalitní a ten zbytečný.

 2. následně sbírat zkušenosti a zkoušet s malým objemem, naučit se potřebné platformy a práci s nimi.

 3. počítejte s tím že zaplatíte "školné" ať to bude obchod na páku s likvidací která bude bolet nebo nákup shitcoinu/scamu. Jsou to super zkušenosti, važte si jich... :-)

 4. často bývá lepší vyhledat rady na youtube nebo googlu než pokládat dotazy do různých skupin kde mají rady různou kvalitu. udělejte vlastní průzkum a závěry.

 5. nastavit si cíl pro následující období - třeba cíl pro tento rok ať můžete sledovat vývoj a být konzistentní v krocích které podnikáte.

 6. při úročení funguje krásná matematika, nakoupíte token za 1000 USD s úrokem 5% PA, následně hodnota tokenu stoupne o 100%... Jaký bude váš úrok v přepočtu na USD/EUR/CZK? Kombinace úročení a růstu hodnoty mincí je klíčová pro vytvoření dostatečně velkých pozic pro pasivní příjem.

 7. pro úspěšnou realizaci této strategie je třeba správně kombinovat "STAKING" (uročení) + "HODLING" (dlouhodobé držení) + "TRADING" (nákup a prodej ve správný čas).

 8. vstupní kapitál je složitá otázka a je to o možnostech každého. Domnívám se že pro získávání informací a učení budou ideální tisíce EUR/desítky tisíc CZK, pro rozvoj strategie desítky tisíc EUR/stovky tisíc CZK. Pasivní příjem lze realizovat na úrovni stovek tisíců EUR/milionů CZK - zde již počítám s růstem hodnoty mincí proti fiat měnám.

 9. je nutné aby vám bylo jedno jestli jde cena nahoru nebo dolu. Pokud jde cena nahoru roste vám hodnota portfolia a pro příklad na zhodnocení 1000% je naprosto správné prodat 10-20% portfolia dané mince. Tvoří vám to zásobu stablecoinů pro nákupy dalších projektů. Kouzlo je v tom že pozice stablecoinů neleží ladem ale je možné je také velmi dobře úročit.

 10. nehledám projekty pro které mám slabost ale které dávají smysl. dám na intuici a prodám cokoli co již nedává smysl.

 11. pak může přijít úspěch, ale nemusí...

Osvědčená pravidla!

 • nenakoupit celou pozici najednou

 • neprodat celou pozici najednou

 • používat rozdělená portfolia. zvlášť portfolio pro staking a zvlášť portfolia ostatní (třeba trading nebo hodl)

 • zůstávat v kryptu - traduju jen za účelem vybudování další nebo silnější pozice (stable je taky krypto)

 • jen dlouhodobý horizont a trpělivost přinese úspěch bez vysokého rizika a s minimem úsilí

 • brát zisk - je třeba měnit pozice v mincích tak abych měl dobrý pocit, jak "vrtá červík v hlavě", je třeba něco upravit

Časová linka...

Přikládám časovou linku vývoje mé strategie aby bylo čitelné jaká rozhodnutí jsem dělal a že není kam spěchat:

 • duben 2019 - nákup ETH

 • červenec 2019 - nákup ETH

 • listopad 2019 - nákup BTC

 • prosinec 2019 - nákup CEL

 • leden 2020 - nákup CRO

 • červen 2020 - nákup SNX, LINK, BNB. nákup CRO, CEL

 • září 2020 - prodej části CEL, ETH. nákup ADA, DOT, BAND, KSM, ALGO

 • prosinec 2020 - nákup OM, WOZX, BFC

 • březen 2021 - prodej části ADA, CEL. nákup USDC, USDT, BUSD, DAI

 • duben 2021 - prodej ALGO, OM, WOZX, BFC. směna KSM za DOT

 • květen 2021 - nákup MATIC, AAVE, BNB

 • červenec 2021 - nákup MANA, SOL, SUSHI, NEAR

 • září 2021 - prodej SUSHI, prodej části ADA, nákup ATOM, RAY, OM

struktura mého portfolia:

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image