Sprawy procesowe

Planujesz proces, a może właśnie otrzymałeś wezwanie przedprocesowe, pozew lub nakaz zapłaty - przeczytaj koniecznie. 

🕕 Czas na przeczytanie poniższego tekstu to ok. 3 minuty. 

Jak przegrać proces? Możliwości jest wiele. Przede wszystkim należy bagatelizować problemy, może rozwiążą się same. Można też ignorować przepisy prawa, pewnie prawnik coś później wymyśli. Można ukrywać niektóre fakty itp. Tego typu działania (albo zaniechania) z pewnością spowodują, że obraz sprawy, który będzie oceniał prawnik, będzie tak dalece odmienny od rzeczywistości, że odmienną od właściwej będzie również ocena prawna. W praktyce może być i zapewne będzie tak, że prawnik, mając błędny obraz sprawy, będzie rekomendował zupełnie błędne rozwiązania. Oczywiście, błąd zacznie się wyjaśniać, nawet tylko na skutek działań strony przeciwnej i jej aktywności (twierdzenia, wnioski dowodowe) w sprawie. Zazwyczaj będzie już jednak za późno. Proszę zwrócić uwagę chociażby tylko na treść przepisu art. 2053 § 2 albo art. 20512 § 1 ustawy kodeks postępowania cywilnego (tekst jednolity z dnia 7 sierpnia 2020 r. Dz.U. z 2020 r. poz. 1575). Czy jest więc możliwe, aby mieć rację i proces sądowy przegrać? Tak, jest to możliwe i nawet nie aż tak trudne. I nie należy przy tym (nierozważnie) oczekiwać, że to Sąd powinien zrobić wszystko, aby wyrok był prawidłowy. Sąd wprawdzie wydaje wyrok na podstawie wiedzy i życiowego doświadczenia ale też (a właściwie przede wszystkim) w oparciu o zgromadzony (zgodnie z regułami ustawy) materiał dowodowy. Można więc (w pewnym uproszczeniu) powiedzieć, że jakie dowody (i wszelkie nasze w tym zakresie zaniedbania czy braki), taki wyrok. 

Czy można powiedzieć, że jedynie słuszna recepta na wygrany proces to dowody?

Tak powiedzieć nie można. Dowody to niezwykle ważna część procesu ale równie ważna jest argumentacja prawna. Nie aż tak rzadko bywa tak, że stan faktyczny jest między stronami bezsporny, że strony oferują Sądowi te same dowody, a jednak każda ze stron oczekuje od Sądu zgoła odmiennego rozstrzygnięcia. Jak w takim przypadku osiągnąć zamierzony cel. Temu właśnie służy argumentacja.

Czy mając powyższe wiadomości, można prowadzić skutecznie proces bez profesjonalnego zastępstwa (radca prawny lub adwokat)?

Można, ale jest to mało prawdopodobne i to z wielu powodów. Po pierwsze nie wszystko co dotyczy danej sprawy należy zgłaszać jako dowód w sprawie, szczególnie mając na uwadze treść przepisu art. 2352 § 1 ustawy kodeks postępowania cywilnego (tekst jednolity z dnia 7 sierpnia 2020 r. Dz.U. z 2020 r. poz. 1575). Po drugie - czy naprawdę poradzimy sobie z subsumpcją, z argumentacją, czy wreszcie nasz udział w rozprawie (zazwyczaj warto brać w nich udział, nie zrezygnowano z nich nawet w czasie epidemii wirusa SARS-CoV-2) będzie świadomy, a przez to skuteczny? Czy poradzimy sobie z przesłuchaniami świadków oraz biegłych? Mało prawdopodobne. Kto sam próbował, pewnie potwierdzi.

Jak więc wygrać proces? Nikt nie powinien dawać takich gwarancji. Z pewnością jednak decyzja o powierzeniu sprawy prawnikowi profesjonaliście (radca prawny, adwokat) z odpowiednim doświadczeniem w sprawach procesowych, będzie decyzją właściwą.

Potrzebujesz profesjonalnego zastępstwa procesowego? Napisz do mnie lub zadzwoń.