Parksepa Keskkooli üritused sõnas ja pildis Sügis 2017


November 2017

Üle-eestiline koolinoorte kodu-uurimiskonverents Pärnus

Vabariiklikke koolinoorte kodu-uurimiskonverentse korraldatakse juba 1970-ndatest aastatest alates.

2017.a novembris toimus see juba 47.korda,seekord jõululikult kaunistatud kenas ja väärikas Pärnu Kunstide Majas. Sel korral esitlesid oma töid 15 kooli õpilasuurijad nii vabariigi põhikoolidest kui gümnaasiumitest.

Meie maakonda esindasid kaks Parksepa Keskkooli 9 klassi õpilast (Mailin Kikkas ja Talis Timmi) ning kolm Võru Gümnaasiumi 12 klassi õpilast (Annabel Huik, Enely Ernits ja Gert Rüütli).

Põhikoolide õpilased käsitlesid oma loovtöödes lugusid koolielust, külade ja mõisate arengulugu minevikust tänapäevani,vanavanemate elu raskusi läbi Eesti ajaloo, pereelu elamist BAM-i ehitusel, Eestis elavate rahvusvähemuste arusaamu Eesti taasiseseisvumise perioodil jne.

Eriti hea ja väga emotsionaalne esitlus oli Pärnjõe Põhikooli 9.klassi õpilase Liisi Sumre ettekanne „Viluvere-õitsvast külast laostunud ääremaaks”. Kõlama jäi tema esitluse lõpulause „Selle loovtööga tahtsin külale tagasi anda nende ajaloo „.

Meie kooli 9.klassi õpilane Mailin Kikkas esitles oma loovtöös koolielu kolme põlvkonna esindajate pilgu läbi. Tal olid koostatatud huvitavad intervjuu küsimused, millele vastasid nii tema vanaema kui tädi ja ta ise.Tore oli nende küsimuste põhjal tehtud analüüs, oli ju Mailin õppinud viis aastat Soome koolis. Seega oskas ta võrrelda koolielu Eestis ja Soomes. TUBLI TÜDRUK !

Meie kooli 9.klassi õpilane Talis Timmi oli koostanud mahuka uurimistöö oma vanatädi Vilma-Elviira Hallopi mälestuste põhjal. Oli ju vanatädi küüditatud Siberisse 1949.aastal. Töö esitlemisel püüdis Talis analüüsida seda protsessi õiguslikust küljest: kuivõrd rikuti 1949.a Eestis toimunud küüditamisega ÜRO inimõiguste ülddeklaratsiooni.

Töö esitlus leidis tunnustust ka konverentsi korraldajate poolt. SUUR TÄNU ETTEKANDE EEST !

Gümnaasiumiastme õpilased arutlesid oma töödes nii kodukoha ajaloo tähtsündmusi (Võru enamlased 1917-1918; Võru vangla 1919.aastal; Vabadussõja kangelastele püstitatud mälestusmärgid jne.) kui ka lähiajaloo temaatikat (fosforiidisõda , Tšernobõli katastroof, põllumajanduse areng taasiseseisvunud Eestis jne.)

Aga oli uuritud ka oma suguvõsa nimesid, abielude registreerimist Paides, Koeru raadio-ja telejaama tegevust jne.

Kokkuvõttes rõhutati õpilaste head ja julget esitlust,sisukat uurimistegevust ja temaatika mitmekesisust oma kodukoha ajaloo jäädvustamisel.

Kõiki osalejaid tänati tänukirjade ja meenetega.

Oli tore ja asjalik koolipäev talvises Pärnus!

Malle Puolakainen

"Tähelepanu Start!"

Algas Võru maakonna 2.-5. klasside teatevõistlussarja "Tähelepanu Start!" uus hooaeg.

Meie kooli esindus saavutas väikeste koolide arvestuses I koha. Võistkonda kuulusid: Kert Loorits, Joel Raudnagel, Marten Muld, Karola Kull, Silvia Pärnoja, Marion Niido, Mattias Aniott, Marcus Kinsigo, Timmur Trolla, Karin Kivi, Klaudia Schenk, Kertu Haak, Theodor Krull, Agris Vill, Alexander Soidla, Sandra Asu, Anastasia Kivi, Kristella Hõrak, Hannes Jukk, Brent Piigli, Karl Matthias Pensa, Kätriin Kauksi, Lisete Loigu, Nele-Riin Rästa.

Tulemusi näeb siit!

Teine etapp toimub 15.III 2018a.

Olite väga tublid, jätkake samas vaimus!

Õpetaja Sirje Hütt

Korvpalli karikavõistlused

Kuldres toimunud Võrumaa kuni 7. klasside poiste korvpallikarikavõistlused võitis Parksepa Keskkooli meeskond.

Võidukasse tiimi kuulusid Phil-Benjamin Paju, Egert Suvi, Roland Mikson, Hendrik Andrejev, Regon Pihu, Daniel Paju, Renaldo Alla, Rasmus Runtal ja Markus Soidla, poisse juhendab Kalev Palo.

Tulemusi vaata Võrumaa Spordist!

Kadrilaat


Võru linna aasta noor 2017

ÕNNITLEME!

Võru valla ja Võru linna aasta noor õpivad Parksepa Keskkoolis!

Palju õnne Keiu Kinna ja Emil Aništšenko!

Olete tublid ja tegusad noored inimesed!

Tunneme teie üle uhkust!

Võru maakonna Dumle 4.-5. klassi rahvastepallivõistlus

17.11.2017.a. toimus Võru maakonna Dumle 4.-5. klassi rahvastepallivõistlus. Meie kooli esindasid poistest 4 klassi võistkond ja väga hästi, saavutades 4. koha. Sama võistkonnaga osaleme ka maikuus Võru maakonna meistrivõistlustel rahvastepallis, siis juba medalitele. Sama võistkond saab kooli esindada ka järgmine aasta. Edu teile!

Võistkonda kuulusid: Theodor Krull, Daniel Kulaga, Aron Leppik, Timo Raudnagel, Ainar Vetemäe, Agris Vill, Alexander Soidla

Tüdrukute võistkonnas esindasid meie kooli 5. klassi tüdrukud Kätriin Kauksi, Lisete loigu, Viktoria Misnik, Karolin Niido, Nele-Riin Rästa, Janette Sõlg, Krislin Sõlg. Nemad oma alagrupist edasi ei saanud, kuid andsid tugeva lahingu oma vastastele.

Sirje Hütt

Võru maakonna 10.-12. klasside KV segavõrkpallis

Võru maakonna 10.-12. klasside KV segavõrkpallis 01.novembril 2017 saavutas meie kooli võistkond III koha. Võistkonda kuulusid: Hanna Ahelik, Lisette Kallas, Gloria Org, Jaagup Kärblane, Tomi Rämmer, Liisbeth Mäeots, Linell Sikk, Hendrik Post.

Vaata ka Võrumaa Spordist!

Mehiste laulude isadepäeva kontsert

Nii põhikooli kui gümnaasiumi esinemiste videod koolirahvale.


Eesti Koolispordi Liidu 6.-9. klassi poiste korvpall

Eesti Koolispordi Liidu 6.-9. klassi poiste korvpalli meistriliiga finaalturniiril sai Parksepa Keskkooli meeskond neljanda koha. Võistkonda kuulusid Kert Murde, Phil-Benjamin Paju, Egert Suvi, Roland Mikson, Hendrik Andrejev, Renaldo Alla, Rasmus Runtal, Daniel Paju.

Oktoober 2017

Fotokonkurss "Märka mind"

Ka sellel aastal olid meie kooli õpilased fotokonkursil "Märka mind" edukad.

Klaudia Schenk oma vanusegrupis žürii hinnangul II koht ja Madleen Olesk internetihääletusel oma vanusegrupis I koht.

Vaata ka http://www.vvvs.ee/

Köögiviljaeri Parksepa Keskkoolis

Sellise pealkirja all toimus koolis 2-6.oktoobrini erinevatest köögiviljadest valmistatud toitude degusteerimine.

Kooli tervisenõukogu eesotsas esinaise Esta Varikuga oli taotlenud rahalisi vahendeid Võru Maavalitsuselt köögiviljakampaania läbiviimiseks.Meie taotlus rahuldati ja seejärel otsustasime kooli õpilastele pakkuda huvitavaid võimalusi köögiviljatoitude valmistamiseks ja degusteerimiseks.

Gümnaasiumiastme õpilastele tuli külla tippkokk Joel Helekivi – firma Trade. Taste. Catering kaasomanik ja peakokk. Tema juhendamisel valmistasid õpilased tomati fenkolisalati, kollase peedi hummuse, baklažaaniraguu penne`ga ning koduse fenkolijäätise.

Kui kõik köögiviljad lõigutud, tükeldatud, riivitud, keedetud, hautatud, siis algas valmistatud toitude degusteerimine. Serveering oli ka väga uhke: haavapuust lõigatud laastule asetas kokk veidi pastat, peale baklazaaniraguu, kõrvale tomati fenkolisalat ning lõpuks oli see kõik üle riputatud riivitud parmesani juustuga. Lisaks sellele sai peale hammustada ka leiva või saia krõbuskit kollase peedi hummusega.

Noored sõid ja kiitsid! Oli kindlasti tavapärasest erinev toidukord!

Põhikooli õpilastel oli aga võimalik organiseerida köögiviljakohvikud.

1.-3. klass sai ülesande korraldada nn. Kollane kohvik, kus pakuti kollast värvi köögiviljadest valmistatud suupisteid. Valikus oli füüsal, kõrvits, kollane paprikas, pastinaak, kollane peet, aeduba. Tore oli nende poolt valmistatud ampsude serveering kollastel taldrikutel kunstiliselt kaunilt kujundatuna. Kohe kutsus nii vaatama kui maitsma !

Suurejooneline väljapanek punastest köögiviljadest valmistatud suupisteid ootas õpilasi nn. Punases kohvikus.Selle organiseerisid 4-6-klassi õpilased koos klassijuhatajate ja lastevanematega.

Esmapilgul jäi küll mulje, et kohviku kujundus ja väljapanekud on pärit kuskilt Võrumaa tippkohvikust, niivõrd kaunis ja huvitav oli meie kooli saal selles kohvikus. Menüüs olid leivakrõpsud punase sibulaga,näks tomati ja basiilikuga, punase porgandi laastud dipikastmega, peedimahl mangopüreega, punane kapsas dipikastmega, tomatimahl, arbuusilõigud jne. Pilku püüdis tervisevanker, kus sees erinevad puu- ja köögiviljad maitsmiseks kogu kooliperele.

Rohelise kohviku korraldajad olid õpilased 7-9 klassist. Menüüs olid erinevatest juur-ja köögiviljadest valmistatud roheline smuuti, kurgilõigud dipikastmega, köögiviljamuffinid, mitmesugused veed ja mahlad maitsestatud sidruni- ja kurgilõikudega.

Oli uudistamist ja maitsmist kogu kooliperele !

Arvame,et nende üritustega köögiviljakampaania nädalal suutsime õpilastes huvi äratada tervisliku toitumise vastu. Sai selgeks, et köögiviljadest saab valmistada nii magusaid kui soolased toite ja suupisteid. Seda tasuks kindlasti kodudes proovida,ehk midagi neist toitudest võiks olla ka koolitoidu menüüs.

Gümnaasiumiõpilased nägid kokatöö raskusi ja rõõme toitude valmistamisel ja serveerimisel.

Suur tänu tegijatele -õpilastele,õpetajatele ja lastevanematele !

Malle Puolakainen

Parksepa Keskkooli tervisenõukogu liige.

Ingrid Palm Akadeemiakeses

Palm_Ingrid.pdf

Täna (12.oktoobril 2017) saime toreda üllatuse osaliseks. Parksepa Keskkooli õpilase, Ingrid Palmi, loovtöö avaldati ajakirja Akadeemiake 2017 aasta III numbris. Õpilane koostas töö 8. klassis õppides. Töö on kättesaadav aadressil: http://akadeemiake.ee/2017/10/ilma-ja-fenoloogilised-vaatlused-2015-aastal-vaimelas/


Palju õnne! Tubli töö, Ingrid!

Liikluskonverents

Eesti Maanteemuuseumis toimus 11.oktoobril II laste liikluskonverents, mis oli suunatud 3. klasside õpilastele ja nende õpetajatele.

Konverentsi põhieesmärk oli arutada koos õpilastega, kuidas tänaval ohutult liigelda. Tähelepanu alla võeti igapäevased (ohu)olukorrad liikluses.

Konverentsil räägiti bussiga reisimisest ja turvavöö kinnitamisest, liiklusviisakusest, noore liikleja rollist jalakäijana, ratturina, raudteed ületades. Esinejaid olid Maanteeameti ennetustööosakonnast ja Lõuna Politseiprefektuurist.

Et õpilased omandaksid ka ise esinemisoskust, said nad õpipesades arutleda liiklemise ABC teemadel ja esitleda arutelu tulemusi teistele konverentsis osalejatele.

Samuti soovisid korraldajad tutvustada mõistet „konverents“, et lapsed paremini mõistaksid, kuhu nende vanemad aeg-ajalt lähevad. Mida seal ikkagi tehakse või näha saab?

Meie kooli esindasid konverentsil III klassi õpilased Liis, Trinity, Martin, Rasmus ja õpetaja Liia

Õppekäik Meenikunno rabas

Käisime klassiga Meenikunno rabas. Oli päris jahe ilm. Paljudel lastel olid mütsid peas ja kindad käes. Meie matkajuht oli ka väga tore, ta rääkis väga huvitavatest asjadest.

Õppekäigu alguses pidime me võtma paaridesse. Iga paar sai endale töölehe, mida tuli matka käigus täita ja ühe soos elava linnu-, looma- või putukapildiga kaardi. Kaardi taga oli kirjeldus. Meie kaart oli hallõgija kohta. Hallõgija on hall lind, kes toitub peamiselt hiirtest, konnadest ja sisalikest.

Kõigepealt matkasime natuke aega laudtee peal. Vahepeal tegime ka peatusi ja siis võisid need, kellel olid kummikud jalas astuda laudteelt kõrvale märjale soopinnale. Me leidsime ka päris palju marju, näiteks jõhvikaid ja sinikaid. Me kõik saime neid ka maitsta. Aga kaua me ühe koha peal ei peatunud, meil hakkas seistes päris ruttu külm. Varsti jõudsime rabajärve äärde.

Rabavesi on üsna pruunikas, aga seal pole pisikuid ja seepärast võib seda ka juua. Ka meie saime rabajärvest vett maitsta. Veel pidime termomeetriga vee temperatuuri mõõtma. Järvevesi oli 10 kraadi, aga kui me laudtee äärest mätta seest mõõtsime, saime 8 kraadi. Mõlemad mõõdud pidime kirjutama töölehele. Siis liikusime järve juurest edasi. Vahepeal läks laudtee kitsamaks, aga sellest polnud midagi. Me möödusime lagerabast ehk ilma puudeta rabaosast. Seal oli väga ilus.

Lõpuks jõudsime matka lõppu. Seal oli väike vaatetorn, kuhu saime ronida. Trepid olid väga järsud ja libedad ning seal tuli väga ettevaatlik olla. Torni otsast avanes päris hea vaade rabale. Siis saime töölehele sootaimede lehti kleepida ja nimesid juurde kirjutada.

Lõpuks sõitsime kooli tagasi ja saime süüa sooja suppi, mis oli pärast jahedat päeva väga mõnus. Mulle meeldis see matk väga ja mulle meeldiks seal veel kunagi käia. Aga siis võiks küll ilm soojem olla.:)

Viktoria Misnik

5. klass

Õpetajate päev

Võru maakonna koolinoorte MV jalgpallis 6.-9.klass

Võru maakonna 6.-9.kl. poiste jalgpalli MV saavutasime tubli III koha.

Võistkonda kuulusid: 9.kl. Kristjan Kesselmann, Maiker Nargla, 8.kl. Markus Post, Kermo Kägo, 7.kl. Marten Luik, Roland Mikson, Franz Krull, Egert Suvi, Tõnis Timmi.

Vaata ka Võrumaa Spordist (tulemused, pildid)!

September 2017

Võru maakonna koolinoorte MV jalgpallis 10.-12.klass

Võru maakonna koolinoorte meistrivõistlustel jalgpallis saavutas Parksepa Keskkooli võistkond III koha. Võistkonda kuulusid: Viktor Maljuga, Kaspar Kõiv, Tanel Eit, Mairo Hannust, Carl Ülejõe, Eerik Pihus, Jaagup Kärblane, Indrek Piir ja Patric Aasmäe.

TV 10 Olümpiastarti sarja 47.hooaja pressikonverents

Teisipäeval 26.septembril 2017.a toimus TV 10 Olümpiastarti sarja 47.hooaja pressikonverents Tallinnas Kalevi kommivabrikus.

Konverentsist võtsid osa Kätriin Kauksi, Karinee Kungus, Carin Onno, Lisette Gorjunov, Tauri Pähn, Kaur Kasuk, Nele Jõgeva, Crislyn Kauts, Kristjan Timuska, Markus Post, Betti Aniott, Kristjan Kesselmann, Tõnis Timmi, Franz Krull, Theodor Krull, Talis Timmi, Elisabeth Trolla

Võistkonna treenerid Sirje Hütt ja Margus Koor

XXVI PARKSEPA RAHVUSVAHELINE KORVPALLITURNIIR

26. Parksepa korvpalliturniiril võitis U15 vanuseklassi poiste konkurentsis esikoha võõrustajate meeskond, sama vanuseklassi tüdrukutest oli parim Tartu Kalev.

Nädalavahetusel Parksepas toimunud turniiril võitsid Parksepa SK/Võru poisid kõik viis mängu. Enim vaeva tuli näha teise koha saanud Puiga APSi alistamisega, kes mängiti üle 35:27, kõiki teisi vastaseid võideti kümne või enama punktiga.

Loe ka Võrumaa Spordist!

3.klassi õppepäev

20. septembril osalesid 3. klassi õpilased Piusa jõe ürgoru maastikukaitseala õppeprogrammis, mille viis läbi Keskkonnaamet. Programmi käigus tutvuti Vastseliina linnuse ja Piusa jõega, viidi läbi vaatlusi ja katseid, vesteldi, mängiti ja täideti töölehti.

Ilm oli õuesõppeks suurepärane.

Programmi toimumist toetas KIK.

Fotograafid olid Joonas-Martin, Klaudia, Merili ja Adrian

Võru maakonna koolinoorte meistrivõistlused teatejooksudes

 • Pendelteate (C-klass) - II koht - Kristjan Timuska, Franz Krull, Tõnis Timmi, Tauri Pähn, Sander Suur, Crislin Kauts, Carin Onno, Lisete Loigu, Hannabel Muuk-Adrat, Karinee Kungus
 • TB 4x100m - I koht - Nele Jõgeva, Betti Aniott, Liana Parmask, Elisabeth Trolla
 • PB 4x100m - I koht - Markus Post, Maiker Nargla, Talis Timmi, Kristjan Kesselmann
 • TA 4x100m - II koht - Gloria Org, Diana Laar, Kelly Olesk, Maarja Major
 • PA 4x100m - II koht - Indrek Piir, Markus Juul, Rainer Tamm, Patric Aasmäe
 • PJ 4x100m - II koht - Carl Ülejõe, Hendrik Post, Paavo Mikson, Kevin Limbo
 • PC 4x400m - I koht - Marten Luik, Franz Krull, Tõnis Timmi, Kristjan Timuska
 • PB väike rootsi - I koht - Markus Post, Maiker Nargla, Talis Timmi, Kristjan Kesselmann
 • TA väike rootsi - III koht - Gloria Org, Diana Laar, Kelly Olesk, Maarja Major
 • PA väike rootsi - II koht - Indrek Piir, Markus Juul, Patric Aasmäe, Rainer Tamm
 • PJ väike rootsi - II koht - Carl Ülejõe, Hendrik Post, Paavo Mikson, Kevin Limbo

Leelo Tungal Parksepa Keskkoolis

8.septembril 2017 kohtusid Parksepa kooli 2.-6.klassi õpilased lastekirjanik Leelo Tunglaga. Juba aastaid on nii olnud, et Võru Keskraamatukogu lasteosakond kutsub suvelugejatega kohtuma mõne lastekirjaniku, kes nõustub ka meie koolis esinema.

Leelo Tungal, lastekirjanduse elav klassik tähistas läinud suvel 70.juubelit. Saalitäis lapsi tõusis püsti ja laulis väärikale külalisele sünnipäevalaulu. Seda oli armas kuulata!

Kirjanik, kes alustas kirjanduslikku loometööd 1960-ndatel aastatel, on saanud hinnatud luuletajaks, prosaistiks, tõlkijaks ja libretistiks. Tema loomepagasis on üle 80 raamatu. Inspiratsiooni on jagunud aabitsa jaoks ja 24 aastat on oldud ajakirja Hea Laps peatoimetaja. Kirjanik innustas lapsi raamatutega sõprust pidama ja nutiseadmeid kõrvale jätma. Ta ergutas lapsi ise kirjutama ja kirjatööde võistlustel osalema. „Ise kirjutamine õpetab suhtlema, ennast väljendama ja teiste loomingut hindama”, märkis kirjanik. Nende ridade autor armastab L.Tungla rikkalikku luuleloomingut. Suure kaasaelamisega lugesin utobiograafilisi teoseid „Seltsimees laps” ning „Samet ja saepuru”.Nendes on kurba ja naljakat, nagu elus ikka. Huviga ootan kolmandat raamatut, järge, mida autor lugejate soovil kirjutab. Järgmise aasta märtsis jõuab kinodesse teoste põhjal valminud film.

Elvi Määr

Parksepa raamatukogu juhataja

1.september