psycholog

Nie radzisz sobie z emocjami?

Nie myślisz o sobie dobrze?

Nie jesteś zadowolony ze swoich relacji z innymi ludźmi?

Masz trudności w nauce?

Po prostu potrzebujesz wsparcia i chcesz z kimś porozmawiać?

A może jest Pan/Pani rodzicem, który martwi się o swoją pociechę?

Zapraszam serdecznie do kontaktu ze mną. Zrobię wszystko, co mogę, by pomóc rozwiązać napotkane trudności.

Zachęcam do zapoznawania się z materiałami, które będę zamieszczać na tej stronie. Każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno uczeń, jak i rodzic czy nauczyciel.

Anita Urbaniak-Kempińska, psycholog szkolny

Co mogę zrobić, żeby wspierać moje dziecko podczas zdalnego nauczania? Poradnik dla rodziców.

Czas nauki zdalnej to okres wyzwań zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Mimo licznych niedogodności, które wiążą się z nauką online, czas ten stwarza możliwości rozwoju większej samodzielności u dzieci.

  1. Zadbajmy o właściwą organizację nauki

Ważne jest wydzielenie miejsca do stałej pracy i nauki. Najlepiej by było, gdyby miejsce do nauki było pomieszczeniem innym niż to, w którym dziecko się bawi czy śpi. Jeśli warunki mieszkaniowe na to nie pozwalają, można wyodrębnić różne strefy w jednym pomieszczeniu - kącik do nauki, miejsce do zabawy i odpoczynku. E-nauczanie często może wzbudzać chęć do tego, by w ogóle nie wstawać z łóżka i cały dzień spędzić w piżamie. Mimo tych pokus warto zachęcać dzieci do codziennej rutyny: porannego wstawania, ubierania się jak do szkoły i punktualnego stawiania się na lekcjach w wyznaczonym do tego miejscu. Takie rutynowe aktywności mogą zwiększać motywację do nauki. Niestety uczestniczenie w lekcjach w piżamie lub leżąc w łóżku rozleniwia i unieważnia naukę. Takie aktywności kojarzą się raczej z odpoczynkiem i błogim lenistwem, a nie z nastawieniem do pracy. Warto także zadbać o to, by miejsce do pracy i nauki było pozbawione elementów zbędnych. Na biurku powinny znajdować się tylko rzeczy potrzebne do nauki. Im mniej przedmiotów w zasięgu wzroku, tym mniejsze zagrożenie rozproszenia uwagi.

  1. Rozwijajmy samodzielność w uczeniu się.

Im młodsze dziecko, tym większej uwagi i pomocy będzie wymagało. Wspierajmy dzieci w umiejętności planowania swojego czasu na naukę, obowiązki domowe i odpoczynek.

Jak to zrobić?

Można wskazywać, że najlepiej jest rozpoczynać pracę od zadań najtrudniejszych i może najmniej lubianych i przechodzić do tych najprostszych i najprzyjemniejszych na końcu. Ważne jest także to, żeby nie uczyć się bez wytchnienia, tylko robić sobie kilku - kilkunastominutowe przerwy między blokami nauki, które mogą trwać 30-60 minut (w zależności od możliwości dziecka). Wiadomo, że zdalne nauczanie wiąże się z wieloma godzinami spędzonymi przed komputerem. Zachęcajmy nasze pociechy do odpoczynku innego niż przeglądanie telefonu i granie w gry. Zaproponujmy spacer i dotlenienie się na dworze, krótkie ćwiczenia fizyczne, wspólną rozmowę lub zabawę ze zwierzątkiem - jeżeli mamy takie na stanie :) Zmotywujmy do zrobienia czegoś innego niż siedzenie i patrzenie w ekran (czy to komputera, telewizora lub telefonu). Zbyt dużo czasu spędzane przed ekranami powoduje osłabienie koncentracji, trudności ze snem i większą drażliwość. Możemy także wspólnie z dzieckiem rozpisać plan dnia i nauczyć korzystać go z terminarzy i plannerów. Wielu rodzicom bardzo zależy na tym, by ich dzieci miały jak najlepsze oceny. By to osiągnąć, często zbyt angażują się w obowiązki szkolne dzieci lub nawet je wyręczają. Dzięki temu wiele dzieci zapewne nie ma problemów z uzyskaniem dobrych stopni. Kwestia tego, czy to powinno myć naszym celem. Czy uzyskiwanie bardzo dobrych ocen jest ważniejsze niż samodzielność i obowiązkowość? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Rozsądnie i świadomie wybierzmy, w czym chcemy wspierać naszą pociechę - w zdobywaniu samych sukcesów (nie zawsze, choć często niezasłużenie) i usuwaniu wszelkich trudności i niedogodności, czy w nabywaniu kompetencji potrzebnych w dorosłym życiu, takich jak: odpowiedzialność, radzenie sobie ze stresem i planowanie swojego czasu.

W razie jakichkolwiek pytań służę pomocą - można do mnie napisać na e-dzienniku lub zadzwonić.


Co mogę zrobić, by świat był nieco lepszym miejscem?

Co roku 21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji zachęcam Was do zrobienia jakiegoś dobrego uczynku.

Możemy narzekać, że na świecie nie jest tak dobrze, jak byśmy chcieli, a o spotkanie osoby dobrej i uczynnej coraz trudniej. Niestety samym narzekaniem nic nie zmienimy. Chcąc zaobserwować dużą zmianę, trzeba zacząć od czegoś mniejszego - od zmiany własnego zachowania.

Wykonanie jakiejś uprzejmości i życzliwej czynności bardzo często powoduje w nas przyjemne uczucia, jak na przykład zadowolenie, radość, nadzieję czy dumę. Podobnie miłe uczucia odczuwamy, gdy to ktoś wobec nas zachowa się uprzejmie. Jeżeli czujemy się lepiej, większe też jest prawdopodobieństwo, że zrobimy coś dobrego dla świata lub drugiego człowieka.

Być może, jeżeli zachowamy się życzliwie wobec innych osób, poprawmy im nastrój i tym zachęcimy do uprzejmości wobec kolejnych ludzi.

Poniżej zamieszczam listę zachowań uprzejmych i życzliwych, których wykonanie może sprawić, że polepszymy nastrój nie tylko sobie, ale i innym osobom.

Wybierzcie dla siebie choć jedno z zachowań z listy i spróbujcie je wprowadzić w życie, a co za tym idzie, dodać swoją cegiełkę do poprawy relacji między ludźmi.


  1. Skomplementuj kogoś i okaż swój podziw

  2. Postaraj się kogoś rozśmieszyć i poprawić mu humor.

  3. Pociesz kogoś, kto płacze lub jest smutny. Słowa otuchy pomogą mu odbudować w nim wiarę i dadzą nadzieję, że mimo wszystko będzie dobrze.

  4. Uśmiechnij się do trzech osób mijanych na ulicy

  5. Podziękuj nauczycielowi za lekcję, która Cię zaciekawiła i zainspirowała

  6. Staraj się być bardziej cierpliwy. Nawet kiedy sprawy nie idą po Twojej myśli i jesteś poirytowany zachowaj spokój i bądź uprzejmy.

  7. Doceń czyjeś osiągnięcia, pochwal czyjąś pracę, pogratuluj sukcesu.

  8. Napisz do znajomego, z którym dawno się nie widziałeś i zapytaj go co słychać.

  9. Powiedz “dzień dobry” komuś, z kim będziesz się mijał na ulicy

  10. Powiedz osobie, która jest dla Ciebie ważna ile dla Ciebie znaczy

  11. Uśmiechnij się dziś do co najmniej dwóch nauczycieli, których będziesz mijał na korytarzu

  12. Bądź punktualny. Szanuj swój czas i innych ludzi.

  13. Zadzwoń do kogoś, z kim dawno nie miałeś kontaktu, a z kim kiedyś łączyła Cię bliska relacja.

  14. Porozmawiaj z koleżanką/kolegą z klasy, z którym na co dzień nie rozmawiasz zbyt często

  15. Przytrzymaj komuś drzwi lub windę. To proste, a może komuś pomóc i poprawić mu nastrój.

16. Odwiedź kogoś, kto zmaga się z trudnościami w życiu albo zaoferuj mu pomoc.

17. Zawiąż nową znajomość. Wokół jest wiele wspaniałych osób, które tylko czekają na to, żeby je poznać.

18. Przepuść kogoś w kolejce w sklepie, zwłaszcza gdy ma mniej produktów do kupienia od Ciebie albo jest to kobieta w ciąży, czy osoba z dziećmi.

19. Mniej mów, więcej słuchaj. Staraj się aktywnie słuchać ludzi. Czasem zamiast mówić, lepiej posłuchać.

20. Gdy z kimś rozmawiasz patrz rozmówcy w oczy. Skup na nim pełną uwagę.

21. Przytul kogoś bliskiego. Odrobina uczucia każdemu dobrze zrobi. Uścisk poprawia nastrój, zwiększa poczucie więzi i wpływa pozytywnie na relacje.

22. Wpisz do kalendarza urodziny, imieniny, rocznice i inne ważne dla bliskich Ci osób daty, aby zawsze pamiętać o tych wydarzeniach i złożyć bliki życzenia.

23. Zamiast żywić urazę, pogódź się z kimś, z kim relacja się popsuła albo jesteś w konflikcie.

24. Używaj możliwie często słów „Dzień dobry”, “Proszę”, “Dziękuję”.

25. Schowaj dumę do kieszeni i przeproś kogoś, kogo powinieneś przeprosić za to co zrobiłeś czy powiedziałeś.

26. Przygotuj śniadanie dla osób, z którymi mieszkasz. Na pewno to docenią.

Czy jestem uzależniony od telefonu?

Jest dość cienka granica między używaniem a nadużywaniem telefonu komórkowego. Już od dawna telefon nie służy nam tylko do dzwonienia i wysłania smsów. Obecnie smartfony mają wiele funkcji, co jest udogodnieniem, ale jednocześnie i zagrożeniem, gdyż w telefonie czyha na nas wiele pokus.

Zachęcam do rozwiązania krótkiego testu i sprawdzenie, czy używacie telefonu w sposób bezpieczny.


Przeczytaj uważnie poniższe zdania. Z którymi odpowiedziami się zgadzasz?


  1. Noszę telefon cały czas przy sobie.

  2. Gdy nie mogę skorzystać z telefonu staję się nerwowy, szybko się złoszczę.

  3. Mam wrażenie, że wiele kontaktów realnych z innymi ludźmi zastąpiłem kontaktem telefonicznym i wirtulnym.

  4. Bardzo często sprawdzam telefon i sięgam po niego nawet bez powodu.

  5. Wydaje mi się, że nie potrafię kontrolować czasu, który spędzam przed telefonem.

  6. Przez to, że korzystam z telefonu tak często, zaniedbuję inne obszary swojego życia (np. relacje rodzinne, szkołę, pasje).

  7. Boję się, że w pewnym momencie telefon rozładuje mi się i nie będę miał możliwości naładowania go.

  8. Ciągle nasłuchuję, czy telefon dzwoni lub czy przyszło jakieś powiadomienie.


Zgadzanie się już z jedną odpowiedzią sugeruje, że mógłbyś pomyśleć o ograniczeniu korzystania z telefonu. Im więcej odpowiedzi zaznaczysz, tym większe prawdopodobieństwo, że możesz uzależnić się od telefonu. Jeżeli zgadzasz się z 1-4 odpowiedziami spróbuj ograniczyć korzystanie z telefonu, możesz skorzystać z aplikacji, które monitorują czas spędzony na korzystaniu z telefonu. Jeżeli zaznaczyłeś powyżej 5 odpowiedzi pomyśl o pomocy psychologicznej, by zyskać większą kontrolę nad swoim zachowaniem i korzystać z telefonu w sposób zdrowy.

Uważność i dystansowanie się - sposób na nieprzyjemne myśli i uczucia.

Chciałam zaproponować Wam kilka ćwiczeń, które być może pomogą w poradzeniu sobie z niechcianymi myślami i uczuciami.

Na początek dobrze by było, gdybyście wiedzieli o tym, że odczuwanie różnorodnych uczuć (zarówno tych bardziej, jak i mniej miłych) jest normalne. Nie ma nic dziwnego także w pojawianiu się w głowie przeróżnych myśli (i tych przyjemnych, i tych krytycznych i niekonstruktywnych). Nie mamy za bardzo wpływu na to, jakie myśli i uczucia pojawią się w nas. My jednak rządzimy tym, co z tymi myślami i uczuciami zrobimy - czy tylko je dostrzeżemy i dalej będziemy robić swoje, czy będziemy je przez długie godziny i dni roztrząsać zabierając sobie czas i nastrój na zrobienie czegoś wartościowego.

Jak zatem wyjść z pochłonięcia przez negatywne myśli i uczucia?

  • Na początek dobrze by było trenować uważność na swoje myśli i uczucia. Wiele osób nie zauważa przychodzących do nich myśli i uczuć i nie wiadomo kiedy stają się przez nie opanowani.

Ćwiczenie na uważność - postaraj się skupić na swoim oddechu. Skupiaj się tylko na nim, zwróć uwagę na każdy wdech i wydech. Jeżeli rozproszysz się czymś, zauważ to i jak najszybciej wróć do koncentracji na oddechu. Jeżeli zauważysz, że przyszła do ciebie jakaś myśl, albo jakieś uczucie, to zauważ to i nie oceniaj, czy przychodząca do ciebie myśl lub uczucie jest przyjemne lub nieprzyjemne - dostrzegaj tylko fakty, np. teraz przyszedł do mnie smutek, teraz pomyślałem, że nie chce mi się wstać.

Trenuj tę umiejętność choć kilka minut dziennie (a najlepiej dwa razy dziennie), a nauczysz się tego i z większą łatwością będziesz dostrzegać, co dzieje się w Tobie.

  • Jeżeli już nauczysz się dostrzegać swoje doświadczenia, to możesz przejść do technik dystansowania się od myśli.

Oto przykładowe techniki dystansowania się od nieprzyjemnych myśli.

a) przychodzi mi do głowy myśl o tym, że...

b) śpiewanie i znany głos

c) zapisywanie na kartce

Więcej o powyższych technikach na krótkim filmie https://www.youtube.com/watch?v=0YZc0DwHTgg

Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi myślami i trudnymi uczuciami? W kierunku uważności.

Czy kiedykolwiek pomyślałeś o sobie coś krytycznego lub miałeś myśl, by zrobić coś niewłaściwego? Czy zdarzyło ci się poczuć złość, smutek lub inne nieprzyjemne uczucie? Zapewne tak (mnie też się zdarzyło - i to nie raz).

Nie da się żyć w taki sposób, by nie myśleć i nie czuć. Niestety nie mamy do wyboru różnych pakietów np. pakietu premium zawierającego tylko pozytywne uczucia i przyjemne myśli. Każdy z nas ma dostęp tylko do pakietu podstawowego, w którego skład wchodzą różnorodne uczucia i myśli. Skoro jesteśmy na taki stan rzeczy skazani, to najmądrzejszą rzeczą wydaje się to ZAAKCEPTOWAĆ. Wiele różnych trudności ludzkich powstaje z powodu trudności w zaakceptowaniu swoich myśli i emocji.

Jak zatem poradzić sobie z takimi nieprzyjemnymi stanami?

Najlepiej jest zacząć od trenowania uważności, gdyż praktykowanie tej umiejętności jest bardzo wyciszające oraz pozwala w większym stopniu dostrzegać to, co w nas i wokół nas się dzieje.

Najprościej jest zacząć praktykowanie uważności od dostrzegania tego, co nas otacza - do uważności na stany w nas samych można przejść nieco później. Można poświęcić choćby kilka minut dziennie na zwrócenie uwagi na to, co dopływa do nas wszystkimi zmysłami. Poniżej znajdziecie listę pytań, które mogą być pomocne w trenowaniu tej umiejętności.

  • Co w tym momencie widzę? Jakie kolory dostrzegam?

  • Jakie dźwięki odbieram? Czy są głośne, czy ciche?

  • Jaki posmak czuję w moich ustach? Jest gorzki, słony, kwaśny czy słodki? Czy jest to smak czegoś, co jadłem niedawno? Czy to co jem jest chrupkie czy miękkie?

  • Jakie zapachy do mnie dochodzą? Czy są delikatne, czy wyraziste? Jaki jest to konkretnie zapach, czy potrafię to określić?

  • Jakie są ubrania, które mam na sobie - miękkie czy sztywne? Czy jest mi ciepło, czy zimno? Czy odczuwam wiatr, czy jest całkowicie spokojnie? Jakie w dotyku są przedmioty, które trzymam w dłoniach - jakie są ich cechy?

Uważność można ćwiczyć w prawie każdym momencie dnia - sprzątając, na spacerze, podczas jedzenia i picia, brania kąpieli lub prysznica . Dobrą metodą praktykowania uważności jest wybranie sobie codziennie jednej czynności, którą będziemy robili w sposób uważny - angażując w to wszystkie zmysły. Można uważnie jeść (zwracać uwagę, jakie smaki czujemy, czy potrawa jest twarda czy miękka, wsłuchiwać się w odgłos sztućców na talerzu, dostrzegać wielość kolorów spożywanego dania) lub zmywać naczynia (wsłuchiwać się w brzęk mytych naczyń, poczuć zapach płynu i temperaturę wody - czy jest ciepła, czy chłodna).

Tak naprawdę uważnie można robić wszystko - ogranicza nas tylko wyobraźnia. Może trudno byłoby uważnie spać, bo wtedy nie mamy nad sobą kontroli, a do trenowania uważności kontrola jest niezbędna, gdyż rozpoczęcie praktykowania tej umiejętności jest kwestią naszej decyzji.

Pamiętajcie, żebyście podczas bycia uważnym nie oceniali tego, co dostrzegacie - nie stwierdzajcie, że coś jest dobre albo złe, głupie albo mądre. Zauważcie tylko rzeczy takimi, jakie są - z akceptacją, a bez oceniania.

W następnym artykule (za jakiś czas: pewnie za tydzień lub dwa) możecie spodziewać się sposobów na bycie uważnym wobec swoich uczuć i myśli. Dowiecie się także, co możecie zrobić, kiedy już coś nieprzyjemnego zagości w Waszej głowie.

Sztuka odmawiania

Czy kiedykolwiek powiedzieliście TAK, a pomyśleliście NIE? Zapewne tak, prawie każdemu to się zdarza - jak sobie z tym poradzić i jak mówić NIE, kiedy myślimy NIE.

Dlaczego odmawianie często sprawia trudność?

  • "Myślę, że odmawiając zranię drugą osobę." - nie możesz brać odpowiedzialności za uczucia innych osób. Nikt z nas nie siedzi w głowie drugiego człowieka i nie możemy mieć pewności, że nasza odmowa na pewno kogoś zrani.

  • "Myślę, że jeżeli odmówię, to przestaną mnie lubić". Osoby, które potrafią odmawiać są bardziej szanowane od tych uległych i zgadzających się na wszystko. Jest taka możliwość, że ktoś obrazi się na Ciebie i nie będzie chciał się kolegować, jeżeli mu odmówisz - kwestia tego, czy potrzebujesz takiego kolegę/przyjaciela, który chce tobą rządzić i nie szanuje Twojego prawa do mówienia NIE.

  • "Myślę, że jak odmówię, to już więcej mnie o nic nie poproszą." Dopóki nie spróbujesz odmówić, to się nie przekonasz. Ważne, żeby, mówiąc NIE, odrzucać tylko prośbę, a nie drugiego człowieka. Asertywność nie polega też na ciągłym mówieniu każdemu proszącemu NIE - ktoś kto cały czas odmawia wydaje się być nieżyczliwy i trudno będzie mu zbudować pozytywne i głębokie relacje. Asertywna odmowa przydaje się wtedy, kiedy chcesz odmówić, bo faktycznie nie masz możliwości spełnienia czyichś oczekiwań. To Ty decydujesz, kiedy chcesz odmówić.

  • "Myślę, że jak odmówię, to będzie z tego powodu awantura". Rzadko zdarza się, by ktoś podziękował nam za odmowę i był z tego powodu bardzo szczęśliwy. Czy wam kiedyś ktoś odmówił? Zapewne tak. Może i nie jesteśmy zadowoleni, kiedy słyszymy NIE (raczej towarzyszy nam wtedy złość lub smutek), ale są to uczucia, jak każde inne - normalne. Nikt nigdy nie powiedział, że relacje zawsze muszą być miłe i przyjemne. Ty nie masz wpływu na reakcję drugiej osoby na Twoją odmowę (ktoś spokojny pewnie będzie grzeczny, a ktoś bardziej wybuchowy może wywołać kłótnię z powodu odmowy). Kwestia tego, czy chcesz w imię dobrej i przyjemnej atmosfery czuć się lekceważony i nieszanowany z powodu zgadzania się na wszystko. A może chcesz zaryzykować, czuć się ważny, pewny siebie i szanowany, ale czasami narazić się na niemiłą atmosferę. Decyzja należy do Ciebie.

Jak mówić nie?

  • Na początek zapamiętaj, że masz prawo mówić NIE.

  • Nie tłumacz się zbyt długo - po prostu podaj powód odmowy.

  • Pamiętaj, żebyś odrzucał tylko prośbę, a nie drugiego człowieka.

  • Daj sobie czas na zastanowienie i nie ulegaj presji. Jeżeli nie wiesz, czy możesz zrealizować czyjąś prośbę, powiedz "Potrzebuję czasu na zastanowienie. Dam Ci znać później."

  • Weź odpowiedzialność za mówienie NIE, a nie miej pretensji o to, że ktoś cię o coś prosi. Każdy ma prawo prosić i każdy ma prawo odmówić.

Zatem w jaki sposób formułować swoją wypowiedź mającą na celu odmowę?

  • Na początku użyj słowa NIE.

  • Dalej mów, co masz zamiar zrobić (np. nie spotkam się dzisiaj z Tobą).

  • Wyjaśnij swoją motywację i powody odmowy (np. zaplanowałam już dzisiejszy wieczór w inny sposób).

  • Ewentualnie, jeżeli zależy Ci na pozytywnym podtrzymaniu relacji, możesz dodać komunikat o zrealizowaniu prośby w przyszłości (np. ale chętnie spotkam się z Tobą w przyszłym tygodniu).

Jeżeli zauważasz u siebie duże trudności w komunikacji i odmawianiu, napisz maila do mnie, możemy umówić spotkanie (stacjonarnie w szkole lub online) i przeprowadzić trening asertywności.

Jak efektywnie komunikować się z innymi? - Kilka słów o asertywności.

Czujesz, że nie dasz rady pomóc koleżance i chcesz jej odmówić? Miałbyś ochotę na spacer lub przejażdżkę rowerową z przyjaciółką? Nie spodobało się tobie to, że znajoma obgaduje ciebie i chcesz coś z tym zrobić? Jesteś w sklepie i nie możesz znaleźć czegoś, czego potrzebujesz? W jaki sposób możesz zaspokoić te potrzeby? - poprzez komunikację (porozumiewanie się, rozmowę).

Koleżanka, która poprosiła Cię o pomoc, pewnie nie domyśli się, że masz dużo swoich obowiązków i zbyt mało czasu na pomaganie w jej sprawach. Jeżeli nie zareagujesz na obgadywanie twojej osoby, to możliwe, że inni będą to robić nadal. Sprzedawca też zapewne nie czyta w myślach i nie wpadnie na to, że to akurat ty stoisz między półkami i zastanawiasz się, gdzie znajduje się galaretka pomarańczowa. Jeżeli nie powiesz (lub nie napiszesz) o swoich oczekiwaniach, to nie licz, że ktoś domyśli się, jakie masz potrzeby. Jednak pamiętaj o tym, na co ty masz wpływ: to twoje słowa i zachowania. Nie masz wpływu na zachowanie i reakcje innych ludzi. Czegoś potrzebujesz lub coś tobie nie pasuje? - powiedz o tym, ale licz się z tym, że nie każda twoja potrzeba zostanie zaspokojona, a każdy człowiek zmieni swoje zachowanie, bo ty tego chcesz.

W takim razie, jak komunikować swoje potrzeby i wyrażać swoje zdanie?

Wyróżniamy trzy typy postaw w komunikacji - uległą, agresywną i asertywną.

Osoba uległa rezygnuje ze swoich potrzeb, by zadowolić kogoś innego. Zazwyczaj nie mówi o swoich myślach i uczuciach i nie odmawia, nawet gdy musi zrezygnować ze swoich planów, by pomóc drugiemu człowiekowi. Ludzie przybierają postawę uległą, gdy chcą ominąć konflikty lub boją się reakcji innych i obawiają się, że poprzez wyrażenie swojego zdania przestaną być lubiani. Niestety często osoby uległe są nieszanowane i lekceważone przez innych. W takich osobach może rosnąć poczucie krzywdy i niesprawiedliwości.

Osoba agresywna natomiast dąży do realizacji celów kosztem innych - nie zważa na ich potrzeby. Niestety częstym efektem postawy agresywnej są konflikty, utrata sympatii otoczenia czy przewlekły stres.

Jak zatem znaleźć złoty środek? - skoro zarówno uległość, jak i agresja ma swoje negatywne skutki. Tym złotym środkiem wydaje się być postawa asertywna.

Osoba asertywna mówi innym o swoich planach i potrzebach w sposób stanowczy, ale nie obrażający nikogo. Jest otwarta i szczera w komunikacji, szanuje potrzeby zarówno swoje, jak i innych. W efekcie tego osoba asertywna jest zazwyczaj poważana, budzi szacunek innych, wydaje się być pewna siebie i zdecydowana. Osoba asertywna wie, że nie zawsze jej oczekiwania będą zrealizowane i jest gotowa na to, że czasami ktoś wyrazi wobec niej niezadowolenie.

W takim razie jak w praktyce brzmi komunikat asertywny?

Osoba asertywna nie obwinia innych o swoje uczucia (nie mówi np. Ty jesteś beznadziejny, to przez ciebie czuję się fatalnie). Częściej używa ona komunikatów JA (opisujących jej uczucia).

Jak stworzyć komunikat JA? Komunikat tego typu możemy formułować dzięki metodzie FUKO, która podpowiada nam, jak powiedzieć o swoich uczuciach i oczekiwaniach.

F, czyli fakty. Opisz konkretne zachowania drugiej osoby.

U, czyli uczucia. Opisz to, co czujesz w wyniku sytuacji.

K, czyli konsekwencje. Powiedz, jakie konsekwencje ma zachowanie drugiej osoby.

O, czyli oczekiwania. Powiedz, czego oczekujesz od drugiej osoby.

Nie trzeba w komunikacie zawierać wszystkich tych punktów - najważniejsze, żeby wspomnieć o faktach i uczuciach. Nie jest konieczne także, by mówić najpierw o faktach, a dopiero potem o uczuciach i konsekwencjach. Kolejność jest dowolna.

Dajmy na to, że koleżankę zdenerwowało Twoje zachowanie i krzyczy na Ciebie - Tobie to nie odpowiada. Możesz zareagować w następujący sposób: Kiedy krzyczysz na mnie (fakt), jest mi smutno i jednocześnie czuję się zezłoszczona (uczucia). Chciałabym, abyś mówiła do mnie ciszej i spokojniej (oczekiwania).

Asertywność to także sztuka odmawiania, ale o tym za niedługi czas - w następnym artykule.

Jak radzić sobie w sytuacjach trudnych i w jaki sposób rozwiązywać różne problemy?

Nie da się żyć tak, by nie mieć żadnych trudności i problemów. Skoro jest to nieuniknione, to warto nauczyć się skutecznie radzić sobie w bardziej wymagających momentach swojego życia.

Pomocne w rozwiązywaniu problemów i trudności może być kierowanie się 5 etapami.

  1. Najpierw zastanów się (lub napisz na kartce) na czym polega Twój problem.

  2. Następnie wypisz wszystkie możliwe rozwiązania problemu, jakie tylko przyjdą Ci do głowy - nawet te wydające Ci się niemądre na pierwszy rzut oka. Jeżeli brakuje Ci pomysłów, możesz poprosić o radę kogoś bliskiego (z rodziny lub z kręgu znajomych). Osoby starsze od Ciebie mogą być prawdziwą skarbnicą wiedzy na ten temat, gdyż przeżyli więcej lat niż Ty, a co za tym idzie, rozwiązywali już więcej problemów i zmierzali się z wieloma trudnymi sytuacjami.

  3. Pomyśl o konsekwencjach każdego z wypisanych rozwiązań - wypisz zarówno plusy, jak i minusy każdej możliwości. Jeżeli po tym bilansie zauważysz, że któregoś z rozwiązań na pewno nie warto wypróbować, wykreśl je ze swojej listy. Pozostałe uszereguj w kolejności od pomysłu, który wydaje Ci się najlepszy do tego najmniej Cię przekonującego.

  4. Przejdź do działania i wypróbuj najlepszy Twój pomysł (ten oznaczony numerem 1).

  5. Zastanów się, jak czujesz się po wcieleniu w życie swojego pomysłu. Jeżeli wszystko jest w porządku i problem został rozwiązany, to możesz odetchnąć z ulgą i zająć się czymś niezwiązanym z problemem. Jeżeli zastosowany sposób okazał się nieskuteczny, wypróbuj drugi z listy. Działaj aż do tego momentu, gdy Twój problem zostanie rozwiązany.

Pamiętaj, że nie na wszystko w swoim życiu masz wpływ. Zanim przejdziesz do rozwiązywania problemu, to zastanów się, czy Ty możesz coś z tą trudnością zrobić. Czasem najmądrzejszą decyzją jest odpuszczenie i zaakceptowanie tego, że na coś wpływu nie mamy.

nastoletnia-depresja-poradnik-dla-mlodziezy.pdf

23 lutego 2021 r. - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

W obecnych czasach coraz więcej osób choruje na depresję - dorośli, ale też dzieci i młodzież.

Pamiętajcie, że depresja to choroba, którą należy leczyć, a nie czekać, aż sama odejdzie.

Zachęcam was do zapoznania się z poradnikiem dla młodzieży nt. depresji. Dowiecie się z niego, jakie objawy świadczą o depresji, a także, gdzie możecie szukać pomocy.

Jeżeli zauważycie, że ktoś z Waszego otoczenia ma objawy depresji, to nie bądźcie obojętni - reagujcie.

Zatem jak przeciwdziałać tej chorobie i nie dać się depresji?

  • Zadbajcie o zdrowy tryb życia (odpowiednia ilość snu, codzienna aktywność fizyczna i zdrowa dieta to podstawa).

  • Róbcie jak najwięcej tego, co daje wam przyjemność i zadowolenie, doskonalcie się i rozwijajcie swoją pasję (lub jej poszukajcie).

  • Praktykujcie wdzięczność - dostrzegajcie i doceniajcie małe, pozytywne rzeczy w ciągu każdego dnia.

  • Rozładowujcie na bieżąco stres i nie pozwólcie, by się kumulował (o radzeniu sobie ze stresem pisałam kilka postów poniżej).

  • Zadbajcie o relacje społeczne - utrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi sprzyja zdrowiu psychicznemu.

  • Bądźcie dla siebie wyrozumiali (nikt z nas nie jest idealny i każdy ma prawo do popełniania błędów) i nie pozwólcie, by wasze myśli i nieprzyjemne emocje kierowały Waszym zachowaniem.


Przesyłam także linki do materiałów na temat depresji.

Numery telefonów - pomoc w kryzysie psychicznym: https://forumprzeciwdepresji.pl/wazne-telefony-antydepresyjne

Depresja u dzieci i młodzieży: https://forumprzeciwdepresji.pl/depresja/kazdy-moze-miec-depresje/depresja-u-dzieci-i-mlodziezy

Leczenie depresji: https://forumprzeciwdepresji.pl/depresja/leczenie

Objawy depresji młodzieży - Historia Amelii: https://www.youtube.com/watch?v=nwAPjLAOcbQ

Jak rozpoznać depresję u dziecka?: https://www.youtube.com/watch?v=UdfkzY8E9vg

Poradnik pozytywnego myślenia.pdf

2 lutego 2021 r. - Dzień Pozytywnego Myślenia

Zachęcam do zapoznania się z krótkim poradnikiem, w którym znajdziecie praktyczne porady, jak myśleć bardziej pozytywnie.

Jak zadbać o porządek na biurku?

W obecnych czasach, podczas zdalnego nauczania, Waszym głównym miejscem pracy jest zapewne domowe biurko. O porządek na biurku warto dbać zawsze, gdyż podczas stacjonarnej nauki w szkole i tak najczęściej odrabiacie przy nim lekcje i przygotowujecie się do sprawdzianów i kartkówek. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na tę kwestię podczas e-lekcji, gdyż przy biurku spędzacie zapewne teraz długie godziny,

  • Dlaczego warto zadbać o porządek na biurku?

  • Jak zapanować nad bałaganem i utrzymać biurko w czystości?

O tym dowiecie się na poniższych infografikach.


Jak skutecznie planować i osiągać swoje cele?

Nowy rok 2021 tuż tuż... Dla wielu osób nadejście kolejnego roku wiąże się z robieniem postanowień noworocznych oraz refleksją nad samym sobą - co udało mi się zrobić? Co chciałbym w sobie zmienić? Niestety mimo początkowego zapału w styczniu, często naszych celów nie osiągamy. Dlaczego? I co zrobić, żeby wreszcie realizować nasze zamierzenia?

Częstym powodem nierealizacji zamierzeń noworocznych jest ich złe sformułowanie (zbyt ogólne) lub to, że stawiamy sobie zbyt wiele celów i w rzeczywistości nie możemy im sprostać, co demotywuje nas do kolejnych działań.

Skuteczną techniką stawiania sobie celów jest metoda SMART. Na czym polega ta metoda?

Smart znaczy sprytny - jest to więc sprytna, skuteczna metoda, która zwiększa szanse na realizację celów. Każda z liter wyrazu SMART jest pierwszą literą nazwy cechy, jaką powinien charakteryzować się dobry cel.

  • S – czyli Sprecyzowany

  • M – czyli Mierzalny

  • A – czyli Atrakcyjny

  • R – czyli Realistyczny

  • T – czyli Terminowy

O co w tym wszystkim chodzi?

Sprecyzowany – ten punkt mówi o tym, że mamy jasno wiedzieć co chcemy osiągnąć. Cel ma być określony w sposób konkretny i jednoznaczny. Cele "lepiej radzić sobie w szkole" bądź "zacząć uprawiać jakiś sport" nie są sprecyzowane, ponieważ nie mówią co konkretnie zamierzam zrobić.

Mierzalny – w dobrze sformułowanym celu ważne jest to, abyśmy wiedzieli po czym poznamy, że cel został osiągnięty. Cel "odłożyć 300 złotych na wymarzone buty" spełnia kryteria celu mierzalnego, zaś cel "kupić nowe buty" już nie – w pierwszym przypadku mogę określić ile już mam odłożone i ile jeszcze mi brakuje. W drugim przypadku mamy możliwość stwierdzenia czy cel został osiągnięty, ale nie mamy możliwości śledzenia postępów w jego realizacji.

Atrakcyjny – to punkt mówiący o motywacji do realizacji zamierzenia. Atrakcyjny cel to taki, który jest dla nas wyzwaniem, ale także jego realizacja daje nam korzyści. Pomocne może być zrobienie tabelki zysków i strat związanych z realizacją celu bądź z jego niezrealizowaniem.

Realistyczny – czyli możliwy do zrealizowania. Chodzi tu określenie, czy mam możliwości (czas, siłę, pieniądze) na realizację tego celu. Jeśli postanowię nauczyć się nowego języka, to potrzebuję czasu na regularną naukę, może pieniędzy na uczęszczanie do szkoły językowej. Trzeba zastanowić się, czy mamy możliwości, by cel osiągnąć, bo inaczej na planowaniu się skończy…

Terminowy – czyli z wyznaczoną datą, do kiedy chcemy zrealizować nasz cel. Ustalenie terminu zwiększa mobilizację do działania. Bez tego bardzo łatwo można wpaść w pułapkę i odkład realizację celu na później.

Jak więc powinien brzmieć przykładowy, dobrze sformułowany cel?

Zastanówmy się nad celem: Zacząć biegać

  • Czy jest sprecyzowany? Cel wydaje się być konkretny, ale przydałoby się jeszcze wiedzieć po co chcemy to robić? Lepiej doprecyzować ten punkt: np. zacząć biegać, by polepszyć swoją kondycję.

  • Czy jest mierzalny? Nie. Trzeba to doprecyzować. Na przykład: biegać codziennie po pół godziny.

  • Czy jest atrakcyjny? Tu pojawia się problem: wiele osób biega, ale mnie to nudzi i jest zbyt męczące… Co mogę zrobić innego, żeby polepszyć swoją kondycję? Bardziej zachęcające dla mnie jest jeżdżenie na rowerze. Możemy przeformułować: nie biegać, a jeździć na rowerze. Lubię to, więc z chęcią pojeżdżę dłużej niż pół godziny.

PS Jeżeli ktoś lubi biegać, to wtedy jak najbardziej nie trzeba zamieniać tej formy ruchu na jazdę na rowerze :)

  • Czy jest realistyczny? Nie zawsze. Może być nieciekawa pogoda, mogę nie mieć czasu w danym dniu, może mi się rower popsuć… Może zamiast codziennie, spróbuję trzy razy w tygodniu?

  • Czy jest terminowy? Można określić sobie czas, kiedy chcę realizować mój cel. Na przykład: jeździć na rowerze od kwietnia do września.

  • Podsumowując – Teraz mój cel brzmi: Od kwietnia do października trzy razy w tygodniu spędzać na rowerze co najmniej pół godziny.

Możecie spróbować przeanalizować swoje cele według powyższego przykładu. Jeżeli Wasz cel będzie SMART wtedy z większym prawdopodobieństwem uda się Wam go osiągnąć.

Pamiętajcie także, by nie stawiać sobie zbyt wielu celów do osiągnięcia, gdyż niezbyt motywująco wygląda lista kilkunastu celów, a poza tym na realizację aż tylu zamierzeń najczęściej nie wystarczy nam ani sił, ani czasu. Optymalna liczba celów mieści się między 1 a 5 zamierzeniami.

Warto także zapisywać swoje cele, a nie tylko mieć je w pamięci. Kiedy zapisujesz swoje cele stają się one realne, nie możesz powiedzieć, że o nich zapomniałeś.

Życzę Wam zrealizowania wszystkich celów i pomyślnego roku 2021!

Jak polepszyć swoją koncentrację?

Koncentracja to zdolność do skupienia się na czymś przez dłuższy czas. Przede wszystkim jest ona umiejętnością, w związku z czym można (i trzeba) ją ćwiczyć i rozwijać.

W takim razie, jak to można zrobić?

  • Rób sobie przerwy w nauce.

Uczenie się do momentu aż poczujesz się zmęczony nie jest dobrym pomysłem. Przerwy pozwalają na pracę w skupieniu. Łatwiej jest skoncentrować się i wyeliminować rozpraszacze (np. telefon), gdy wiesz, że potrwa to tylko określony czas (np. 30 minut). Znanym sposobem na zarządzaniem swoim czasem jest technika Pomodoro. Więcej o niej na stronie: https://interviewme.pl/blog/technika-pomodoro Korzystanie z tej techniki dotyczy oczywiście czasu po zdalnych lekcjach (odrabianie prac domowych i uczenie się do sprawdzianów), bo raczej niemożliwym jest, by robić sobie przerwy co 25 minut, kiedy lekcja trwa 30-45 minut :)

  • Spędzaj przerwy w inny sposób niż się uczysz.

Teraz, podczas e-lekcji, uczysz się głównie siedząc przed komputerem. Aby podczas przerwy od nauki faktycznie odpocząć, zrób coś innego i między lekcjami nie graj w gry komputerowe i nie przeglądaj swojego smartfona, a spróbuj poćwiczyć, dotlenić się, zjeść coś lub porozmawiać z kimś bliskim.

  • Wyeliminuj rozpraszacze.

Jeżeli podczas nauki będziesz korzystał z telefonu, przeglądał strony internetowe niezwiązane z lekcją lub w coś grał, to zapewne nie nauczysz się zbyt dużo. Jeżeli faktycznie chcesz nauczyć się czegoś skutecznie i dość szybko, to skup się tylko na materiale do nauczenia - zanieś telefon do innego pomieszczenia i pozamykaj niepotrzebne do nauki zakładki w przeglądarce internetowej.

  • Wysypiaj się, ćwicz i zdrowo się odżywiaj.

Zdrowa dieta, aktywność fizyczna i przynajmniej 8 godzin snu, to podstawa dobrej koncentracji i sprawnej pamięci. Chodź na spacery, poćwicz nawet w domu, chodź spać o rozsądnej porze i spożywaj zdrowe posiłki. Zachęcam do przeczytania wpisu o diecie sprzyjającej lepszej pracy mózgu: https://agataberry.pl/dieta-dobra-dla-mozgu/

  • Bądź tu i teraz - nie błądź myślami.

Nie masz wpływu na to, jakie myśli pojawią się w Twojej głowie - gdy uczysz się zapewne zdarza Ci się myśleć o tym, co było kiedyś, także o tym, co cię czeka lub o tym, że nie chce ci się uczyć i najchętniej porobiłbyś coś innego. Takie myśli są czymś zupełnie częstym i normalnym. Na to, że czasami się pojawią, nie masz wpływu, ale to już od Ciebie zależy, ile czasu poświęcisz tym myślom i czy zrobisz to, co one mówią. Np. nie masz wpływu na to, że pomyślałeś, że chcesz przestać się uczyć i wyjść na dwór, ale to od ciebie zależy, czy faktycznie to zrobisz. Zmień swoją myśl ze zdania oznajmującego (np. zaraz rzucę naukę i wyjdę spotkać się z kolegami) na podkreślenie tego, że to jest tylko myśl, a nie prawda (np. w mojej głowie pojawiła się myśl, że chcę przestać się uczyć i wyjść z domu). Zauważ tylko tę myśl, nie zajmuj się nią zbyt długo - wróć do robienia tego, co ma faktycznie dla Ciebie znaczenie - np. do nauki. Przesyłam Wam także link do filmu, który prezentuje, jak możecie radzić sobie z niechcianymi i rozpraszającymi myślami: https://www.youtube.com/watch?v=8r6-lkucVHs


Myślę o sobie dobrze.pdf

"Myślę o sobie dobrze" - materiały dla dzieci z klas 1-3

Pozytywna samoocena jest jednym z fundamentów zdrowia psychicznego i budowania dobrych relacji z innymi ludźmi. Dlatego też tak ważne jest rozwijanie dobrego myślenia o sobie u dzieci już od najmłodszych lat. Zachęcam Państwa do zapoznania swoich dzieci z tymi materiałami. Znajdziecie tutaj dwie karty pracy dla dziecka do zrobienia w wolnej chwili oraz bajkę do wspólnego przeczytania z pociechą na temat tego, że każdy ma mocne strony, musi tylko je odnaleźć.

Jak zbudować pozytywną samoocenę_.pdf

Jak wzmacniać swoją samoocenę?

Samoocena, czyli to, co myślimy o sobie i jak oceniamy siebie jako człowieka, jest jednym z fundamentów zdrowia psychicznego - chroni nas przed zapadaniem na choroby psychiczne oraz pomaga radzić sobie w trudnych sytuacjach. Pozytywna i stabilna samoocena sprzyja także nawiązywaniu oraz podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się, w jaki sposób możecie rozwijać i polepszać swoją samoocenę, to zapraszam do zapoznania się z przygotowaną przeze mnie prezentacją - znajdziecie w niej ćwiczenia i praktyczne porady, jak zacząć lepiej myśleć o sobie.


Jak wspierać dzieci, kiedy przeżywają trudne emocje?

W czasie pandemii wielu z nas, w tym także dzieci, przeżywa częściej trudne emocje, jak złość, smutek i niepewność. Dzieciom jest szczególnie trudno, gdyż dopiero uczą się rozpoznawania emocji i sposobów ich wyrażania. Nikt z nas nie urodził się z tą umiejętnością - wszystkiego musieliśmy się nauczyć.

Dziecko uczy się, co może robić, a co nie poprzez testowanie granic i sprawdzanie, na co dostanie przyzwolenie. Bardzo istotna jest także postawa rodzica, gdyż dzieci najczęściej uczą się poprzez ich naśladowanie. Jeżeli jako rodzice będziecie potrafili radzić sobie ze swoimi emocjami, dziecko poprzez obserwowanie Waszych zachowań nauczy się tej umiejętności.

Jeżeli dziecko zauważy, że rodzic jest dla niego życzliwy, ale i konsekwentny oraz akceptuje jego uczucia, będzie mu dużo łatwiej poradzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami.

Zapraszam się do zapoznania ze stworzoną przeze mnie infografiką, jak można wspierać dziecko w przeżywaniu trudnych uczuć.

Jak radzić sobie ze stresem .pdf

Jak radzić sobie ze stresem?

Zachęcam do zapoznania się stworzoną przeze mnie prezentacją dotyczącą tego, jak można skutecznie radzić sobie ze stresem.

Przesyłam także linki do przykładowych ćwiczeń opisanych w prezentacji:


Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Zachęcam do udziału w akcji: "Zostań ninją życzliwości". Ninja życzliwości ma misję, by wykonywać potajemnie dobre uczynki. Tacy wojownicy wędrują przez świat, rozglądając się za okazjami, by być życzliwym. Gdy zrobią dla kogoś coś dobrego, nawet nikomu o tym nie mówią ani nie czekają na pochwałę czy nagrodę. Nasz mózg czuje się dobrze, gdy zrobimy coś miłego dla innych. Taka nagroda wystarczy wojownikom ninja życzliwości. Pomyśl w najbliższych dniach o jakimś dobrym uczynku, który mógłbyś zrobić dla innych ludzi. (Uz Afzal, 2020 ).

Przesyłam także link do ciekawego opowiadania o ważności życzliwości w naszym codziennym życiu: https://calapolskaczytadzieciom.pl/wp-content/uploads/2020/03/Opowiadanie-System-z-ksi%C4%85%C5%BCki-Gorzka-Czekolada.pdf



Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień - materiały dla rodziców uczniów z klas 1-3

W sobotę 21 listopada 2020 r. obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tejże okazji przesyłam link do bajki nt. życzliwości. Zachęcam do przeczytania jej wspólnie z dzieckiem.

http://wytworki-potworki.pl/2019/11/18/zyczliwa-pchla/

Jak nie zwariować w czasie pandemii_.pdf

Jak przetrwać czas pandemii i zachować zdrowie psychiczne?

Zapraszam do zapoznania się z infografiką, która zawiera porady, jak można dbać o siebie i swoje zdrowie psychiczne.