המרכז להדרכת מנצחים

המרכז להדרכת מנצחים של נונה נוסד במטרה לטפח מנצחי מקהלות ברחבי הארץ ולתמוך בהם הן בתהליך ההכשרה והן במהלך עבודתם השוטפת. הצוות המקצועי של המרכז מעביר השתלמויות והדרכות למנצחים ומלווה אותם לאורך תקופה ממושכת בעבודתם המקהלתית. המרכז מהווה בית פתוח עבור מנצחי מקהלה מכל רחבי הארץ, וניתן לפנות אלינו ליעוץ והדרכה ולבוא לצפות בחזרות ובפעילויות נוספות בתיאום מראש.

פעילויותיו העיקריות של המרכז להדרכת מנצחים:

"שירו" - מיזם שנוצר במטרה לקדם את מקהלות בתי הספר בישראל, והוא תוצר של שיתוף פעולה שלנו עם "קהילה מנגנת" (עמית גור) והפיקוח על החינוך המוזיקלי של משרד החינוך. המיזם כולל אתר אינטרנט ואפליקציה לטלפון הנייד המנגישים עבור המורים והתלמידים ספרייה רחבה של יצירות ושירים מעובדים למקהלות ילדים. כל שיר מלווה בסל עזרים למורה ולתלמיד: תווים ומילים, הקלטה של ליווי הפסנתר, הקלטה של תפקידי השירה השונים בביצוע חי של ילדים, רקע תאורטי והכוונה מתודית להקניית השיר וביסוסו במקהלה. דרך האפליקציה יכולים התלמידים להאזין בבית לקבצי השמע בשילובים שונים, החל מתפקיד אחד ועד מלוא התפקידים כולל ליווי הפסנתר, להתאמן על תפקידיהם ולהגיע מוכנים לחזרות המקהלה.

כניסה לאתר ״שירו״

סדנאות וכיתות אומן עם מנצחים אורחים מחו״ל - המרכז מארח מדי שנה מנצחים ואמנים אורחים מחו״ל המעבירים סדנאות למנצחים במגוון תחומים, ביניהן סדנה בשיטת קודאי עם נשיא אגודת קודאי העולמית לאסלו נמש ואסתי הר-גיתי (דצמבר 2018); סדנת תנועה עם המנצח הבסקי בזיליו אסטולז (דצמבר 2018); סדנאות תנועה עם הכוריאוגראפית ההולנדית פנדה ואן פרוסדיי (פברואר 2017 ומרץ 2018), כיתת אומן למנצחים בהשתתפות מקהלת נונה דה קאמרה בהנחיית טים בראון (דצמבר 2017).

אירוח השתלמויות מטעם הפיקוח על החינוך המוזיקלי של משרד החינוך - מרכז נונה מארח מדי שנה את ההשתלמות הארצית של מנצחי מקהלות בתי הספר, וצוות המרכז לוקח חלק פעיל בעיצוב ההשתלמות והעברת התכנים. כמו כן, התארחו אצלנו השתלמויות ייחודיות כגון זו של מחוז חיפה בה הגיעו לאורך השנה מנצחי מקהלות מן האזור לחזרות של מקהלות נונה, צפו, למדו והתנסו באופן פעיל בניצוח על המקהלות.

אירוח כנסי מקהלות מטעם הפיקוח על החינוך המוזיקלי של משרד החינוך - מרכז נונה מארח ומוביל מדי שנה כנסי מקהלות בהם משתתפות מקהלות בתי ספר מכל מחוז חיפה. במהלך היום זוכים ילדי המקהלות להשתתף בשתי סדנאות העשרה, וכמובן בקונצרט הסיום בו כל מקהלה מופיעה ברפרטואר שהכינה וכן בשירת השירים המשותפים.

השתתפות מקהלות נונה באירועי הפקולטה לחינוך מוזיקלי במכללת לוינסקי - מקהלות נונה משמשות כמקהלות מדגימות לסטודנטים הלומדים ניצוח מקהלות במכללה ולוקחות חלק במגוון אירועים של הפקולטה, ביניהם אירוע 100 שנה למדרשה למוזיקה, אירועי ״רביעי מוזיקלי בלוינסקי, שיעורי מתודיקה למקהלה וכד׳.