Poelberg Ommeland in Tielt
Het bondgenotennetwerk PoelbergOmmeland richt zich op kansarme kinderen (en hun gezinnen) die school lopen in het Tieltse kleuter- en basisonderwijs (zo’n 1.500 kinderen). Het bondgenotennetwerk biedt een stabiel samenwerkingsverband tussen school en welzijn. Het gemeenschappelijke doel is ervoor te zorgen dat alle kinderen maximale kansen krijgen om op te groeien en aanspraak te maken op hun rechten. Centraal staat de aanpak van onderbescherming van het kind en hun gezin. We zorgen voor het realiseren van sociale grondrechten (bv. toeleiden naar vrije tijdsactiviteiten, recht op een tegemoetkoming of uitkering, bepaalde vormen van hulp in natura toekennen zoals een energiesubsidie,…) en ondersteunen het schoolteam inzake kennis en mogelijkheden binnen het welzijnslandschap, zodat ook zij deze info kunnen doorgeven aan ouders. De inzet van brugfiguren vormt hierbij de cruciale schakel.
Vanwaar komt jullie naam?
“Bondgenotennetwerk Poelberg Ommeland Tielt” slaat op de verenigde partners in het netwerk die zich situeren binnen de scholengemeenschap “Poelberg Ommeland”. Deze scholengemeenschap diende het project in en omvat de meeste lagere scholen binnen Tielt. Ook de andere lagere scholen werden mee betrokken in het project.
voorstelling van de partners
De betrokken bondgenoten zijn: medewerkers van alle 9 lagere scholen in Tielt (vnml. directies + zorgleerkrachten), de 2 betrokken CLB’s, het lokaal bestuur Tielt, Huis van het kind Tielt.
Een echte troef is de constructieve samenwerking en de bekendheid van de brugfiguren?
De samenwerking verloopt héél constructief. De drie brugfiguren zijn intussen goed gekend in de scholen en bij het CLB. Deze zien de brugfiguren als een hele grote meerwaarde door hun goede kennis van de sociale kaart. Waar zorgleerkrachten zich focussen op het pedagogische aspect, hebben brugfiguren de ruimte en knowhow om zich toe te spitsen op andere levensgebieden inzake welzijn.
Af en toe is er ook een samenkomst van de bondgenoten. De resultaten en stand van zaken van het project worden daar geschetst. Ook komen “de brugfiguren” geregeld spontaan aan bod op de onderwijsraad in Tielt.
Kunnen jullie voorbeelden geven van do's en don'ts bij de samenwerking binnen het netwerk?
Do’s:
Partners die transparant werken vanuit een vertrouwensbasis ten aanzien van elkaar en openheid om van elkaar te leren
Don’ts:
Teveel overleggen organiseren (belangrijk om iedereen gemotiveerd te houden en zinvol samen te komen). Irrealistische doelen stellen (wij werken met 3 focusscholen (1 per brugfiguur) en daarnaast 6 scholen waarbij de brugfiguur vraaggericht stelt).
Wat beogen jullie als “trekker” van het project? Welke doelstelling vind je prioritair? Wat wil je echt heel graag bereiken?
Wij willen gezinnen die het moeilijk hebben op een integrale manier bij te staan. De brugfiguren streven hierbij naar het bieden van maximale ontwikkelingskansen voor de kinderen én het realiseren van sociale grondrechten voor deze gezinnen (bv. recht om erbij te horen, recht op cultuur & vrije tijd, recht op onderwijs, sociale zekerheid, inkomen, sociale & juridische bijstand,…). Op deze manier wordt verborgen kansarmoede stevig aangepakt en kan een gezin structureel vooruit geholpen worden.
"Wij willen gezinnen die het moeilijk hebben op een integrale manier bij staan. Onze brugfiguren streven ernaar om maximale ontwikkelingskansen voor kinderen te creëren én de sociale grondrechten van gezinnen te realiseren – zoals het recht om erbij te horen, toegang tot cultuur en vrije tijd, onderwijs, sociale zekerheid, een degelijk inkomen en sociale of juridische bijstand. Op deze manier pakken we verborgen kansarmoede krachtig aan en helpen we gezinnen structureel vooruit."
Op welke manier bereiken jullie nu al resultaten met je project?
Na de effectieve opstart na de paasvakantie in april 2024 kwamen de aanmeldingen heel snel. Dit komt door een heel goede samenwerking met het CLB en de scholen. In een drietal maanden werden er 39 gezinnen aangemeld (waarvan er 21 gezinnen nog niet gekend waren bij het OCMW). Op datzelfde elan wordt doorgegaan sinds het nieuwe schooljaar 2024-2025. De scholen en zorgcoördinatoren hebben een goede en rechtstreekse link met de brugfiguren.
De geboden hulp is zeer divers. Zo werden mensen al warm toegeleid naar de bibliotheek, lokale woonmaatschappij, politie, mutualiteiten, woonwinkel, agentschap inburgering en integratie, het clb, vertrouwenscentrum kindermishandeling, vrijetijdsactoren,…
Kunnen jullie al wat voorbeelden geven van “goede praktijken” die andere projecten kunnen inspireren of momenten met een gouden randje?
Zorg voor duidelijke en transparante communicatie naar de bondgenoten toe, vooral over de verwachtingen. Wij deden dit via een kick-offmoment waarin we het project voorstelden en onze werkwijze toelichtten. Dat helpt om meteen alle neuzen in dezelfde richting te krijgen. Daarnaast is het belangrijk dat brugfiguren onderling de ruimte krijgen om casussen te delen en maximaal van elkaar te leren. En vooral: wees trots op wat je bereikt. Elke persoon of elk gezin dat vooruitgeholpen wordt, is een win!
Een van de doelstellingen is het verduurzamen van het project. Nemen jullie dit nu al mee in je basiswerking? Wat is je visie op langere termijn? Hoe probeer je er nu al mee aan de slag te gaan?
Op lange termijn is in eerste instantie het bestendigen van de brugfigurenwerking belangrijk. De nieuwe legislatuur is gestart en de voorbereidingen voor de meerjarenplanning 2026-2031 worden getroffen. De subsidiemiddelen lopen nog tot en met 2025. De bondgenoten zijn unaniem dat de huidige werking en personeelsinzet moet blijven bestaan, en liefst nog zou versterkt worden. Zo zijn er bijvoorbeeld ook nog heel wat middelbare scholen in onze stad.
Wij gaan hier nu mee aan de slag door de bevoegde schepenen mee te betrekken in de brugfigurenwerking (hen laten weten wat dit is, resultaten meegeven,…). Daarnaast adviseren we vanuit de dienst welzijn om dit daadwerkelijk mee op te nemen in de meerjarenplanning. Ten slotte komt de werking op verschillende fora naar boven (naast het officiële bondgenotennetwerk bv. ook op de onderwijsraad).
Waar haal jij je inspiratie vandaan?
De inspiratie om een project rond brugfiguren in te dienen is gegroeid vanuit een breed draagvlak: het hele(basis)onderwijsnetwerk en de medewerkers van onze welzijnsdienst. Dit werd ook politiek mee gedragen en gefaciliteerd.
Gouden tips voor ons als ondersteuningsaanbod?
Ik vind dat er voldoende ondersteuning wordt geboden. Wel is het goed om rekening te houden met het feit dat agenda’s vaak erg vol zitten, waardoor fysieke bijeenkomsten niet altijd even haalbaar zijn. Digitale overlegmomenten zijn dan een uitkomst: ze besparen veel tijd, vooral doordat er geen reistijd nodig is. Al met al ben ik zeker tevreden met het ondersteuningsaanbod!
Heb je nog een persoonlijke boodschap? Wat wil je zelf nog kwijt? Waar loop je nog tegen aan?
Over het algemeen is het belangrijk om subsidiemiddelen te kunnen verkrijgen. Op deze manier kan nagegaan worden of een project al dan niet zinvol is. Vanuit de bovenlokale overheden zijn er op heden volgens mij echter te weinig mogelijkheden om structurele subsidiëring te krijgen bij succesvolle projecten. Alles heeft een einddatum, waardoor het lokaal bestuur verder de kosten moet dragen. Financieel is dat echter een moeilijke oefening, gezien lokale besturen op heel wat domeinen financiële uitdagingen hebben.
Boodschap van perspectief: waar hoop je op?
Ik hoop alvast op een brugfigurenwerking die structureel ingebed wordt binnen het lokaal bestuur. Dit is erg belangrijk om op een kwalitatieve en laagdrempelige manier aan hulpverlening te kunnen doen én je bereikt er heel wat gezinnen mee die anders niet bereikt zouden worden.