Procesna i poslovna inteligencija za poslovnu izvrsnost

Voditelj projekta: Vesna Bosilj Vukšić, Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Suradnici:

  • prof.dr.sc. Mirjana Pejić Bach, izv.prof.dr.sc. Božidar Jaković, doc.dr.sc. Ljubica Milanović Glavan, doc.dr.sc. Jovana Zoroja, Dalia Suša Vugec, mag.oec. i doktorandica Ana-Marija Stjepić, mag.oec. ( Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu)
  • prof.dr.sc. Mirta Baranović i izv.prof.dr.sc. Ljiljana Brkić ( Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu)
  • izv.prof.dr.sc. Katarina Tomičić Pupek (Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu)
  • prof.dr.sc. Mojca Indihar Štemberger, prof.dr.sc. Jurij Jaklič, izv.prof. Aleš Popovič i dr.sc. Tanja Grublješić (Ekonomski fakultet Sveučilišta u Ljubljani, Slovenija)
  • prof.dr.sc. Jan Mendling (WU - Vienna University of Economics and Business, Austrija)
  • Amer Čeljo (Sarajevska škola za nauku i tehnologiju Sveučilišta u Sarajevu, Bosna i Hercegovina)

Financiranje projekta: Hrvatska zaklada za znanost

Trajanje projekta: 01.09.2015.-31.08.2019.

Svrha projekta PROSPER je istraživanje primjene procesne (PI) i poslovne inteligencije (BI) u poduzećima i njihov utjecaj na uspješnost poslovanja, s posebnim fokusom na korištenje modernih tehnologija (kao što su sustavi za upravljanje poslovnim procesima, rudarenje podataka, simulacijski softver) pri implementaciji tih koncepata. Primijenjivali su se odgovarajući istraživački pristupi, te su korištene statističke metode (kao što su strukturne jednadžbe) i metode kvalitativnog istraživanja (na primjer kvalitativno istraživanje kulturalnih razlika primjene procesne i poslovne inteligencije u Hrvatskoj, Sloveniji, Austriji i Bosni i Hercegovini). Projekt je multidisciplinaran i više-razinski, a njegovi su ciljevi hijerarhijski strukturirani.

Na najvišoj razini (L1) istražila se primjena i zrelost procesne i poslovne inteligencije u zemljama iz kojih dolaze suradnici na projektu. Provedeno je empirijsko istraživanje, a dobiveni rezultati su analizirani kvantitativnim metodama (regresijska i faktorska analiza). Na drugoj razini (L2) istražili su se kritični faktori uspješnosti primjene koncepata procesne i poslovne inteligencije. U tu svrhu su korištene kvalitativne (studije slučaja, polu-strukturirani intervjui) i kvantitativne metode (modeli strukturnih jednadžbi). Rezultati istraživanja koristili su se za razvoj modela za mjerenje procesnih performansi. Na trećoj razini (L3) testirana je primjenjivost rezultata istraživanja iz prethodnih razina (L1 i L2), a u tu svrhu je provedeno kvalitativno istraživanje u poduzećima. Kroz studije slučaja testirana je primjena procesne i poslovne inteligencije i njihov utjecaj na uspješnost poslovanja. Razvijeni su modeli iz područja poslovne inteligencije za neke specifične poslovne slučajeve i djelatnosti. Primjena tih modela omogućiti će uspješnije poslovanje.