Sports Schedule

2018-2019 Nativity Sports Events

5th-8th Grade Track (Coach Mateo)

Diocesan Qualifier: Saturday 5/4/19

Diocesan Championship: Saturday 5/11/19

5/6th Grade Meet: Saturday 5/18/19

Rain Dates: Sunday 5/5/19 & Sunday 5/19/19

These dates are TENTATIVE.

5th & 6th Grade Girls Basketball (Coach Velez)

Saturday 1/12 12pm @St. Bridget, Hobart vs. St. Mary CP

Sunday 1/13 1pm @St. Bridget, Hobart vs. St. Paul

Saturday 1/19 12pm @St. Paul, Valpo vs. St. Michael

Sunday 1/20 1pm @St. Patrick, Chesterton vs. St. Patrick

Sunday 1/27 4pm @St. John Baptist, Whiting vs. St. John Baptist

Saturday 2/9 11am @St. Paul, Valpo vs. St. Mary Griffith

Sunday 2/10 3pm @St. Stan's, E. Chicago vs. St. Stan's EC

Saturday 2/23 3pm @St. Mary, Crown Point vs. St. Thomas More

Sunday 2/24 3pm @St. John Ev., St. John vs. St. John Ev.

Saturday 3/2 11am @St. Paul, Valpo vs. OLG

Saturday 3/9 Start of Tourney


7th Grade Boys' Basketball (Coach Bondi)

Sunday 11/4 2pm @St. Paul, Valpo vs. St. Paul

Saturday 11/10 11am @St. Bridget, Hobart vs. St. Michael

Sunday 11/18 1pm @St. Bridget, Hobart vs. St. John Evangelist

Saturday 12/1 10am @St. Patrick, Chesterton vs. St. Patrick

Sunday 12/2 1pm @St. John Baptist, Whiting vs. St. John Baptist

Saturday 12/8 11am @St. Paul, Valpo vs. St. Thomas More

Sunday 12/9 1pm @St. Bridget, Hobart vs. St. Paul

Saturday 12/15 11am @St. John Evangelist, St. John vs. St. John

Sunday 12/16 2pm @St. Thomas More, Munster vs. St. Thomas More

Saturday 1/12 @St. Bridget, Hobart vs. St. Patrick

Saturday 1/19 Start of Tourney

5th & 6th Grade Boys' Basketball (Coach Taylor)

Sunday 11/4 @St. Michael, Schererville vs. OLG

Saturday 11/10 12pm @St. Bridget, Hobart vs. St. Mary CP

Saturday 11/17 11am @St. John Evangelist, St. John vs. St. John Ev.

Sunday 11/18 2pm @St. Bridget, Hobart vs. St. Patrick

Sunday 12/2 3pm @St. Thomas More, Munster vs. St. Thomas More

Sunday 12/9 1pm @St. Bridget, Hobart vs. Aquinas

Saturday 12/15 12pm @St. Mary, Crown Point vs. St. Mary CP

Sunday 12/16 2pm @St. Paul, Valpo vs. St. Stans EC

Saturday 1/12 11am @St. Bridget, Hobart vs. St. Michael

Sunday 1/13 2pm @St. John Baptist, vs. St. John Bosco

Saturday 1/19 Start of Tourney

Cheerleading (Coach King)

See basketball schedules for games.

7th & 8th Volleyball (Coach Long)

Saturday 9/8 2pm @St. Thomas More, Munster vs. St. Thomas More

Sunday 9/9 1pm @St. Bridget, Hobart vs. St. John Baptist

Saturday 9/15 12pm @St. Michael, Schererville vs. St. John Bosco

Sunday 9/16 2pm @St. Michael, Schererville vs. Aquinas

Saturday 9/22 1pm @St. Bridget vs. St. Mary CP

Sunday 9/23 1pm @St. Bridget vs. St. Mary Griffith

Sunday 9/30 2pm @St. Thomas More, Munster vs. St. Thomas More

Saturday 10/6 10am @St. Bridget vs. St. John Evangelist

Saturday 10/13 10am @St. Michael, Schereville vs. St. Michael

Sunday 10/14 1pm @St. Mary, Crown Point vs. St. Mary CP

Saturday 10/20 Start of Tourney

5th & 6th Volleyball (Coach Canelo)

Saturday 9/8 1pm @St. Thomas More, Munster vs. St. Thomas More

Sunday 9/9 2pm @St. Bridget, Hobart vs. St. John Evangelist

Saturday 9/15 1pm @St. John Baptist, Whiting vs. St. John Baptist

Sunday 9/16 @St. Stan's, East Chicago vs. St. John Bosco

Saturday 9/22 2pm @St. Bridget vs. St. Mary CP

Sunday 9/23 2pm @St. Bridget vs. OLG

Saturday 9/29 11am @St. Patrick, Chesterton vs. St. Patrick

Saturday 10/6 11am @St. Bridget vs. St. Mary CP

Sunday 10/7 2pm @St. Mary, Griffith vs. St. Mary Griffith

Saturday 10/13 @St. John Baptist, Whiting vs. St. Casimir

Saturday 10/20 Start of Tourney

7th & 8th Soccer (Coach Bartnicki)

Sunday 9/9 12:30pm @Nativity vs. St. Thomas More

Sunday 9/16 12:30pm @St. Michael, Schererville vs. St. Casimir

Sunday 9/30 12:30pm @Nativity vs. St. John Evangelist

Saturday 10/6 9:30am @Nativity vs. St. John Bosco

Sunday 10/7 12:30pm @St. Mary, Griffith vs. St. Mary Griffith

Saturday 10/13 9:30am @Nativity vs. OLG

Sunday 10/14 12:30pm @Nativity vs. St. Casimir

Saturday 10/20 Start of Tourney, Location TBA

5th & 6th Soccer (Coach Bondi)

Sunday 9/9 3:30pm @Nativity vs. St. Casimir

Sunday 9/16 2pm @Nativity vs. St. Patrick

Saturday 9/22 3:30pm @St. Michael, Schererville vs. St. Michael

Sunday 9/23 2pm @Nativity vs. St. Thomas More

Sunday 9/30 3:30pm @Nativity vs. Hanover

Saturday 10/6 11am @Nativity vs. St. Casimir

Saturday 10/13 9:30am @Nativity vs. St. John Bosco

Saturday 10/20 Start of Tourney, Location TBA

Cross Country (Coach Mateo)

Thursday 9/13 Sunset Hill Meet

Thursday 9/20 Bishop Noll Meet

Wednesday 9/26 4th/5th Portage Meet

Tuesday 10/2 Diocesan Meet

Thursday 10/4 Woodland Park Meet