Check out these short videos on solving these problems. Watch the videos for the problems you got wrong.
The third-grade teachers want to purchase 3 pencils for each third-grade student. How many packages of pencils do they need to buy? (Solution)
The third-grade teachers want to purchase 3 pencils for each third-grade student. What is the total cost? (Solution)
The third-grade teachers want to purchase 1 glue stick for each third-grade student. How many packages of glue sticks do they need to buy? (Solution)
The third-grade teachers want to purchase 1 glue stick for each third-grade student. What is the total cost? (Solution)
The fourth-grade teachers want to purchase 2 erasers for each fourth-grade student. How many packages of erasers do they need to buy? (Solution)
The fourth-grade teachers want to purchase 2 erasers for each fourth-grade student. What is the total cost? (Solution)
The fourth-grade teachers want to buy 2 pencils and 1 glue stick for each fourth-grade student. How many packages of pencils do they need to buy? (Solution)
The fourth-grade teachers want to buy 2 pencils and 1 glue stick for each fourth-grade student. How many packages of glue sticks do they need to buy? (Solution)
The fourth-grade teachers want to buy 2 pencils and 1 glue stick for each fourth-grade student. What is the total cost? (Solution)
The fifth-grade teachers want to buy 2 pencils and 2 pens for each fifth-grade student. How many packages of pencils do the teachers need to buy? (Solution)
The fifth-grade teachers want to buy 2 pencils and 2 pens for each fifth-grade student. How many packages of pens do the teachers need to buy? (Solution)
The fifth-grade teachers want to buy 2 pencils and 2 pens for each fifth-grade student. What is the total cost? (Solution)