وزارت‌خارجه آمریکا: هر گونه حمله رژیم ایران و گروه‌های نیابتی این رژیم با پاسخ سریع و قاطع آمریکا مواجه خواهد شد

۱۳۹۸/۲/۲۰

وزارت خارجه آمریکا

وزارت‌خارجه آمریکا طی بیانیه‌یی گفت: رژیم تهران باید بفهمد که هر حمله‌یی توسط آنها، یا نیروهای نیابتی پاسخ سریع و قاطع آمریکا را دریافت خواهد کرد.

وزارت‌خارجه آمریکا طی بیانیه‌یی اعلام کرد: رژیم ایران در هفته‌های اخیر دست‌اندرکار تشدید مجموعه‌ای از اقدامات و اظهارات تهدیدآمیز بوده است. پاسخ آمریکا و شرکا و متحدانمان روشن بوده است: ما به‌دنبال جنگ نیستیم. اما کشتن سربازان آمریکایی برای ۴۰سال، حمله به تأسیسات آمریکایی و به‌گروگان‌ گرفتن آمریکاییان همواره یادآور آن است که ما باید از خودمان دفاع کنیم.

در این بیانیه آمده است رژیم تهران باید بفهمد که هر حمله‌یی توسط آنها یا نیروهای نیابتی آن با هر هویتی علیه منافع یا شهروندان آمریکایی پاسخ سریع و قاطع آمریکا را دریافت خواهد کرد.

رژیم ایران نباید خویشتنداری ما تا این نقطه را به‌عنوان فقدان قاطعیت برداشت کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز ۱۹اردیبهشت ۹۸ در اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق اتمی در بیانیه‌یی اعلام کرد:‌ ما سنگین‌ترین تحریم‌ها را علیه رژیم ایران اعمال کردیم و حدود هزار مهره و نهاد را در سال گذشته لیست‌گذاری کردیم.

در قسمتی از این بیانیه آمده است:‌ ‌اتحادیه اروپا در واکنش به دو توطئه تروریستی خنثی شده سال گذشته تحریم‌های جدیدی علیه نهادهای رژیم ایران تصویب کرد. سایر کشورها به فعالیت شرورانه رژیم ایران با فراخواندن سفرا، اخراج دیپلماتهای این رژیم، لغو سفر بدون ویزا یا ندادن حق فرود به ماهان ایر واکنش نشان دادند.

ایالات متحده متعهد است که رژیم ایران را از همه مسیرها به سمت دستیابی به سلاح هسته‌یی محروم کند. ما به اعمال حداکثر فشار به رژیم ادامه خواهیم داد تا زمانی که از جاه‌طلبیهای بی‌ثبات کننده خود دست بردارد. ما جامعه جهانی را فرامی خوانیم که رژیم ایران را به‌خاطر تهدید به گسترش برنامه هسته‌یی خود مورد حسابرسی قرار دهد.

آمریکا به تنهایی با ایران مقابله نمی‌کند. از زمان خارج شدن ما از توافقنامه، متحدان و شرکای ما با ما مقابله با تجاوزات ایران را افزایش داده‌اند. ما با کشورها از تقریباً همه قاره‌ها کار کردیم که عملیات‌های غیرقانونی حمل‌ و نقل نفت ایران را مختل کنیم. (جزئیات بیشتر)

روز پنجشنبه ۱۹اردیبهشت۹۸ همچنین گروهی از سناتورهای جمهوریخواه کنگره آمریکا به‌ مناسبت نخستین سالگرد خروج واشنگتن از توافق اتمی با حکومت آخوندی، پیش‌نویس قطعنامه‌یی را به سنای آمریکا ارائه کردند که در آن، ضمن اشاره به کاستی‌های توافق هسته‌یی ۹۴با رژیم ایران، بار دیگر بر موضع کنگره در مخالفت با دستیابی این رژیم به توانایی ساخت سلاح هسته‌یی تأکید شده است.

تام کاتن نماینده آرکانزا، مارکو روبیو نماینده فلوریدا، تد کروز نماینده تگزاس و ده سناتور دیگر در این قطعنامه که روز چهارشنبه ۱۸اردیبهشت ارائه شد با لغو یا کاهش تحریم‌ها تا زمانی که نگرانی‌ها در مورد برنامه‌های هسته‌یی و موشکی بالستیک، حمایت از تروریسم و دیگر فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده رژیم ایران رفع نشده باشد مخالفت کرده‌اند. (جزئیات بیشتر)

دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۱۸اردیبهشت ۹۸ با صدور یک فرمان اجرایی صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران را تحریم کرد.

در این فرمان آمده است:‌ ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران وضع می‌کند که بزرگترین منبع درآمد غیرنفتی رژیم این کشور به‌شمار می‌رود.

رئیس‌جمهور آمریکا در فرمان خود آورده است:‌ طی ماه گذشته آمریکا چند گام را برای افزایش تأثیر کارزار خود برداشته است. ما سپاه پاسداران را به‌عنوان یک سازمان تروریستی خارجی نام گذاری کردیم و فشار بر صادرات نفت رژیم ایران را افزایش دادیم. تحریم‌های امروز درآمد رژیم ایران را از محل صادرات فلزات صنعتی که ۱۰درصد صادراتش است هدف قرار می‌دهد.

دونالد ترامپ در این فرمان تصریح کرده است توافق اتمی دیگر به شکل غیرقابل بازسازی شکست‌خورده است.(جزئیات بیشتر)