آسوشیتدپرس: آمریکا می خواهد سپاه پاسداران را به‌عنوان یک گروه تروریستی نامگذاری کند

  • ۱۳۹۸\

سپاه پاسداران

خبرگزاری آسوشیتدپرس، ۱۸فروردین۹۸ نوشت: دولت ترامپ آماده می‌شود تا سپاه پاسداران (رژیم) ایران را یک سازمان تروریست خارجی نامگذاری کند. این یک حرکت بی‌سابقه علیه نیروی نظامی یک کشور است.

این خبرگزاری نوشت مقامات مطلع آمریکایی گفتند تا دوشنبه ۱۹فروردین ممکن است این موضوع اعلام شود و این به‌دنبال یک ماه تشدید وضعیت در لفاظی دولت آمریکا علیه رژیم ایران و حمایت این رژیم از گروه‌های شبه‌نظامی در سوریه، لبنان و یمن بوده است.

آسوشیتدپرس افزود: این اولین نامگذاری از این دست توسط دولت آمریکا است که نسبت به کل یک نهاد دولت خارجی صورت می‌گیرد گرچه بخشهایی از سپاه و به‌طور خاص نیروی قدس آن از قبل توسط آمریکا هدف قرار گرفته بودند.

دو مقام آمریکا و یک دستیار کنگره این حرکت برنامه‌ریزی شده را تأیید کردند. آنها مجاز به علنی کردن این موضوع نبودند و بشرط ناشناس ماندن صحبت کردند.

نامگذاری تروریستی سپاه پاسداران اولین بار توسط وال استریت ژورنال گزارش شد. همراه با تحریم‌ها، شامل انسداد داراییهای سپاه که ممکن است در حیطه قانونی آمریکا داشته باشد و یک ممنوعیت علیه آمریکاییها که با آن معاملات داشتند یا حمایت مادی برای فعالیت‌هایش تأمین کنند اعمال می‌شود.

در همین حال فاکس‌ نیوز امروز ۱۸فروردین ۹۸ نوشت: کاخ سفید روز دوشنبه لیست‌گذاری سپاه پاسداران انقلاب ایران را اعلام خواهد کرد.

اریک شاون مجری فاکس نیوز گفت: به ما گفته شده است که انتطار می‌رود دولت دونالد ترامپ سپاه پاسداران رژیم ایران را به‌عنوان یک سازمان تروریستی خارجی اعلام کند و این اولین بار خواهد بود که واشنگتن رسماً این برچسب را به نیروی نظامی یک کشور دیگر می‌زند.

ایران البته به‌عنوان اولین کشور حامی تروریسم در جهان از طرف وزارت‌خارجه تعیین شده است.

یکی از خبرنگاران فاکس‌ نیوز گفت: این تازه‌ترین اقدام از مجموعه اقدامات سختگیرانه‌ای است که کاخ سفید از زمانی که پرزیدنت ترامپ یک سال پیش تصمیم گرفت از توافق اتمی پرزیدنت اوباما با تهران بیرون بکشد، انجام می‌شود.

لیست‌گذاری سپاه پاسداران ایران یا آی.آر.جی سی(IRGC) به‌عنوان یک سازمان تروریستی اولین بار است که آمریکا تاکنون نیروی نظامی یک کشور خارجی را به این شکل لیست‌گذاری کرده است.

این سیاست توسط وزیر خارجه مایک پمپئو و مشاور امنیت ملی جان بولتون پیش برده شده است که نفرات کلیدی در وارد کردن فشار بر سازمانی می‌باشند که در اساس امنیت رژیم ایران را اداره کرده و قدرت اقتصادی و سیاسی گسترده‌ای در داخل کشور دارد.

این اقدام مورد استقبال جمهوریخواهان از جمله سناتور نبراسکا بن ساس قرار گرفته است که در بیانیه‌یی گفت، ممکن است که لیست‌گذاری جدید باشد ولی « این قصابان سپاه پاسداران ایران مدتهای مدیدی است که تروریست بوده‌اند» و او افزود« این امر به‌طور گسترده‌ای تواناییهای ما را برای پس زدن تواناییهای ایران برای تأمین مالی و صدور تروریسم در خارجه گسترش می‌دهد».