Tipy pro měření

Výběr měřičů

Je pravděpodobné, že pro měření hodnot prostředí využijete zejména přístroje, které máte doma, nebo si je můžete snadno vypůjčit. Pokud si však z jakéhokoli důvodu budete nové měřiče pořizovat, přinášíme několik tipů, na co se při výběru zaměřit.

Pokud uvádíme konkrétní výrobky, je to proto, že s nimi máme vlastní dobré zkušenosti. Výběr je ale v každém případě na vás.

Jak dlouho budete měřit je na vás. Měření by však mělo probíhat nepřerušovaně nejméně 1 týden.

Měření teploty vzduchu

Pro měření teploty postačí úplně obyčejný teploměr. Vhodnější ale je teploměr digitální nebo domácí meteostanice. Digitální teploměry mohou být vybaveny více čidly, které lze umístit do různých místností nebo ven. Použití takovéhoto přístroje má výhodu možnosti měření vnitřní a venkovní teploty současně.

Teploměry je možné zakoupit v obchodech s domácími potřebami, digitální teploměry jsou v nabídce obchodů s elektronikou. Cena je velmi nízká - klasický teploměr lze pořídit za cenu pod 100 Kč, digitální za přibližně 200 Kč.

Přesnost nově pořízeného teploměru doporučujeme vyzkoušet - například porovnáním měření s jiným, spolehlivým, teploměrem.

Měření teploty povrchů

Ideálním přístrojem pro měření teploty povrchů je digitální bezkontaktní teploměr. Po namíření čidla na měřenou plochu ukáže displej přístroje po několika sekundách teplotu povrchu.

Bezkontaktní teploměry je možné zakoupit v hobbymarketech a v obchodech s elektronikou. Cena přístrojů je velmi příznivá - kvalitní bezkontaktní teploměr pro domácí použití lze pořídit za cenu od 350 Kč.

Přesnost nově pořízeného teploměru doporučujeme vyzkoušet - například porovnáním měření s jiným, spolehlivým, teploměrem.

Měření vlhkosti

Samostatné měřiče vzdušné vlhkosti - vlhkoměry se na trhu prakticky nevyskytují. Obvyklejší je kombinovaný přístroj, který měří současně teplotu a vlhkost. Měření vlhkosti umožňuje většina pokojových digitálních teploměrů a domácích meteostanic.

Cenově se přístroje měřící vlhkost pohybují v částkách od cca. 200 Kč. Zakoupit je lze v obchodech s elektronikou.

Na trhu se vyskytují také analogové ("ručičkové") vlhkoměry. Jejich použití nedoporučujeme - tyto přístroje mohou vykazovat velkou nepřesnost měření.

Přesnost nově pořízeného přístroje doporučujeme vyzkoušet - například porovnáním měření s jiným, ověřeným, přístrojem.

Měření CO2

Řada přístrojů určených pro měření hladiny CO2 umožňuje rovněž měření teploty a vlhkosti. S jedním přístrojem je tak možné měřit tři hodnoty prostředí.

Měřiče CO2 mohou být vybaveny buď senzorem infračerveným, elektrochemickým nebo polovodičovým. Pro domácí použití doporučujeme výběr přístroje s infračerveným senzorem, který má vyhovující přesnost, dlouhou životnost a přijatelnou cenu.

Vyhýbejte se přístrojům s polovodičovým senzorem, které jsou osazeny v těch nejlevnějších přístrojích a ve speciálním příslušenství mobilních telefonů.

Jednorázové orientační stanovení hladiny CO2 je možné provést i pomocí měřících trubiček. Tento způsob měření je pro domácí použití nevhodný.

Při výběru se zajímejte zejména o technologii senzoru a o přesnost přístroje. Výhodou může být vybavení přístroje záznamem naměřených hodnot.

Kombinovaný kvalitní přístroj pro domácí použití je možné pořídit za částko okolo 3 tis. Kč. Měřením koncentrace CO2 jsou vybaveny i některé domácí meteostanice.

Měření intenzity osvětlení a hladiny hluku

Pro měření těchto hodnot jsou určeny specializované přístroje - luxmetr pro měření intenzity světla a hlukoměr pro měření hladiny hluku. Na rozdíl od přístrojů na měření teploty, vlhkosti a hladiny CO2 je jejich využití v běžném chodu domácnosti omezené.

Nejlevnější luxmetr i hlukoměr je možné zakoupit za 600 Kč. Cena zápůjčky profesionálních přístrojů se pohybuje okolo 250 Kč za jeden den.

Orientační měření intenzity osvětlení je možné provést i pomocí aplikace pro smartphone. Dobrou zkušenost máme s aplikací firmy VELUX. Naměřenou hodnotu aplikace porovná i s doporučenou intenzitou osvětlení pro jednotlivé typy místností.

Pro orientační měření hladiny hluku je také možné použít aplikaci pro smartphone. Výběr aplikací je velmi široký - doporučujeme Sound Meter, který umožňuje kalibraci a tím i zvýšení přesnosti měření.

Při použití mobilních aplikací berte na vědomí, že měření je pouze orientační. Různé mobilní přístroje mohou se stejnou aplikací zobrazovat významně odlišné hodnoty. Proto doporučujeme používat pro všechna měření stejný mobilní přístroj.

Při měření hladiny hluku je třeba mít na paměti, že aplikace využívá mikrofon telefonu, který je optimalizován pouze na frekvence lidského hlasu a jeho citlivost na velmi nízké a velmi vysoké frekvence je nízká.