Klima na doma

Experimentální projekt na pomezí občanské vědy, vzdělávání a poradenství

Kampaň roku 2019 skončila

Zajímají vás její hlavní výsledky? Chcete se inspirovat pro letošní horké léto?

Poznejte lépe své obydlí a jeho okolí a připravte je na klimatickou změnu

Projekt Klima na doma aneb Poraďme se o mikroadaptacích má pomoci obyvatelům především měst, aby se doma a v nejbližším okolí cítili co nejlépe. Chceme pomoci obyvatelům měst a obcí, aby se jim doma žilo dobře i přes důsledky změny klimatu a aby pomohli i svému okolí.

Měnící se klima s sebou nese letní vedra, rychlé změny počasí, přívalové deště a podobně. Nevhodně řešená a vybavená sídla i naše vlastní domy a byty nám mohou situaci dál významně zhoršit. Rozpálené chodníky a zpevněné plochy, nedostatek stínu, suchý vzduch a sluneční paprsky odrážející se od velkých světlých ploch domů nebo dlažby, to vše snižuje naši pohodu a ztrpčuje život ve městě.

Zkusme s tím vlastními silami něco dělat. Nejprve sesbírejme informace. Podle toho, zda žijeme v domech či bytech, v zeleni či uprostřed města bez stromů či travnatých ploch, narážíme na podobné problémy, které mohou mít podobná řešení.

Měřte s námi, staňte se prospektory. Shromážděné informace si můžete porovnat s ostatními a uvidíte, že v tom nejste sami. My vám pomůžeme situaci vyhodnotit a na základě našich zkušeností či vašich vlastních příkladů vám poradíme, jaká opatření můžete sami s minimálním úsilím realizovat a jak se váš život zlepší.

Zkuste se také zapojit do letní soutěže Hledáme chytré nápady pro #KlimaNaDoma

Nápady, které pošlete, postupně publikujeme v interaktivní mapě.

1. Staňte se klimatickým prospektorem

Prozkoumejte svůj příbytek a jeho okolí. Registrace je zcela anonymní, ale počítejte, že údajů není úplně málo. Z osobních údajů budete potřebovat jen váš e-mail, podle kterého vás systém v budoucnu rozpozná.


2. Sledujte vnější i vnitřní prostředí

Není to nic složitého. Měření zvládnou i vaše školou povinné děti. Udělejte si z měření rodinnou zábavu. Jaké parametry se měří a proč jsme pro vás shrnuli ve stručném přehledu.


3. Sdílejte svá měření

Naměřené hodnoty si nenechávejte pro sebe. Pomocí jednoduchých nástrojů přímo na těchto stránkách je pravidelně sdílejte s ostatními. Čím pravidelněji, tím lépe. Vytrvejte! Na těchto stránkách můžete sledovat souhrny měření od ostatních prospektorů.

4. Výsledky s námi analyzujte

Naměřené hodnoty srovnáme s pomocí odborníků zapojených do projektu s optimálními hodnotami daných parametrů. Pokud jste ve svém obydlí či jeho okolí naměřili hodnoty vyšší nebo nižší, než je pro příjemný život vhodné, budeme s vámi hledat možnosti, jak situaci zlepšit.

Z naměřených hodnot a získaných informací bude připraven soubor nápadů, jak jednoduchým a nepříliš náročným způsobem vyrovnat ve svém obydlí a jeho okolí s klimatickou změnou . Aby se vám žilo lépe v době změny klimatu a nestálo to příliš mnoho úsilí.


5. Podělte se s ostatními o své nápady

Podívejte se na nápady, které jsme sesbírali z celé Prahy v roce 2019

Klima na doma je experimentální projekt na pomezí občanské vědy, vzdělávání a poradenství.

Spojujeme vědu, technologie, hru a komunikaci.

Fandové delšího čtení mohou kouknout na podrobnější informace o projektu

Inspirujte se i jinde

poradme.se


Poradme.se je portál poradenství pro veřejnost, na kterém se dozvíte mimo jiné spoustu informací o zdravém vnitřním prostředí v domácnostech.

Adaptace sídel


Web určený těm, kterým záleží na bezpečnosti a kvalitě života ve městech a obcích a zejména těm, kdo se podílí na rozhodování a řízení.

Adaptace domů


Informace a návody, jak adaptovat vaše obydlí na změnu klimatu - interaktivní model adaptačních opatření, elektronická kniha a mnoho dalšího

Katalog opatření


Webová aplikace představuje nejrůznější reálně provedená adaptační opatření ve městech České republiky i v zahraničí. Šlo to jinde, třeba to půjde i u vás