VMCSSZ Felnőttképzés #2

Beszámoló

Február 1-én, pénteken este Muzslyán gyűltek össze a felnőttképzésünk résztvevői, készen a további ismeretek elsajátítására. A programot zászlószertartás és a vacsora után egy megérkező, bemutatkozó körrel kezdtünk, majd A száz év vagány című, négy részből álló, a magyar cserkészet történetét bemutató film megnézésével folytattuk kellő mennyiségű pattogatott kukorica társaságában. A filmezős estét rövid beszélgetéssel zártuk.


A szombati nap igen sűrű volt és nem kevés szellemi munkát igényelt a résztvevőktől.Futó Ádám Jácint és Szabó Hunor állították össze a hétvége tematikáját úgy, hogy az minél több gyakorlati és elméleti újdonságot adjon át cserkészpedagógiából és cserkésztörténelemből. Ennek szellemében Bi-Pi életének főbb mozzanataival ismerkedtünk meg. Öt állomásra osztottuk fel az életét, minden állomáson más módszertani játékkal, feladattal juthattak a lényeges információk birtokába. Ezt, némi játék közbe iktatása után, a cserkészet ’10-es és ’40-es évek közötti történetének megismerése követte. Ennél a foglalkozásnál szakértői mozaik módszerrel dolgoztak a résztvevők. A szabadtéri, frissítő,futkározós játékot az ebéd követte, majd visszatértünk a tudás forrásához.


Ezután a cserkészet betiltásának mozaikdarabkáit illesztették össze lelkes csoportmunkával. A cserkészpedagógia legfőbb eszközét a módszertani játékokat személyesen is kipróbálhatták, amikor a próbarendszer egy-egy témájának elsajátítására találtak ki és hoztak létre saját játékokat. A szombati nap töménysége után örömmel vették a kis szabad időt, ami során friss levegő és séta segített erőt gyűjteni az est további részéhez. Vacsora után három csoportra oszlott a csapat és mindent beleadva készültek a tábortűzre a saját jeleneteik kidolgozásával. A gyertyafényes tábortűz Farkas Zsuzsanna és Úri Szűcs Réka vezetésével ez alkalommal is kitűnő hangulatban telt a magyar mondavilág kincsei között böngészve. A jelenetek cserkésziesek, tanulságosak, kreatívak voltak. A tüzet követő kiértékelés során mindenki elmondta a véleményét és azt, hogyan érezte magát, és ismét foglalkoztunk a tábortűz felépítésének, tematikájának megbeszélésével. Rövid hangulatos együttlét és rengeteg fotózkodás után, mindenki számára véget ért ez a nap.

A cserkészet és más ifjúsági mozgalmak közötti hasonlóságokra és különbségekre fókuszáltunk. Egy egyszerű, de annál élvezetesebb játékkal sikerült nem kevés izgalmat és kihívást csempészni a napirendbe. Ez is elősegítette, hogy a felnőtteink közötti kapcsolatok tovább erősödjenek,és mindinkább egy csapatnak érezzék magukat.

A vasárnapi korai reggeli után átsétáltunk a templomba és részt vettünk a szentmisén. Visszatérve tovább foglalkoztunk mozgalmunk történelmével, ezúttal szűkítve a kört a délvidéki cserkészet eseményeire. Majd a rendszerváltás utáni újjáalakulásról és a hét szövetség kialakulásáról esett szó. A foglalkozás során színes, részletes térképek születtek, amelyek a ma működő összes magyar cserkészkerület fontos adatait tartalmazták.

Zárásképp a hétvége eseményeire reflektálhattunk. Egybehangzó volt a vélemény, hogy ez alkalommal is sikerült kellő tudást, új módszereket, cserkészismereteket, de legfőképp mosolygós, közös élményeket szerezni. A felnőttképzés szervezői nevében szeretnék minden támogatónknak, segítőnknek köszönetet mondani. Külön köszönet a képzés résztvevőinek a nyitottságukért, tettrekészségükért. Öröm ilyen remek csapattal és ilyen nagyszerű emberekkel együtt dolgozni a vajdasági cserkészélet fellendítésén!

Pásztor Orsolya