Zaburzenia widzenia

Zawiadomienie: na obecną chwilę przyjęcia pacjentów z Polski (oraz innych spoza Zjednoczonego Królestwa) zostają wstrzymane. Podyktowane jest to ograniczonymi możliwościami kliniki w zakresie powierzchni oraz personelu. Planujemy wznowić przyjęcia w roku 2019. Przepraszamy za trudności z tym związane.

W Klinice MCR Therapies prowadzimy leczenie wielu problemów wzroku spowodowanych zwyrodnieniem plamki żóltej - mlodzieńczym i z powodu wieku, na tle genetycznym jako nieodlączna część innych chorób i syndromów (Syndrom Ushera, choroba Stargardta, syndrom Kearnsa-Sayre'a, syndrom McLeod'a, syndrom Bardeta-Biedla, syndrom Alporta i wiele innych).

Leczymy również jaskry, retinopatie cukrzycowe oraz zespól suchego oka. Terapie w kierunku zlagodzenia objawów powodowanych przez męty w oku (plywaki mgieki, chmurki) są również u nas dostępne.

Niestety nie prowadzimy leczenia zaćmy (katarakty) ani innych problemów mechanicznych oka, które powinny być leczone przez chirurgów okulistów.

Prosimy pamiętać, że nie prowadzimy uslug diagnostycznych w klinice - nie stwierdzamy czy Pacjent cierpi na dane schodzenie czy nie.

Nasze przyrządy są używane przez nas do monitorowania postępów leczenia.

Państwa lekarz prowadzący zawsze ma pierwszeństwo przy diagnozoaniu i prowadzeniu choroby. Zachęcamy do konsultacji z Państwa lekarzem celem sprawdzenia czy nie ma żadnych przeciwskazań do dodatkowej fizykoterapii w celu leczenia schorzenia.

Możemy nawiązać kontakt z Państwa lekarzem celem poinformowania o terapii jaką możemy zaoferować.

O metodach

Opieramy się na metodzie przezrogówkowej stymulacji elektrycznej, jonoforezie oczu z użyciem jonów jodkowych oraz mechanicznej stymulacji powięzi zlokalizowanej w stopach i dloniach.

W roku 2007 odkryto, że przezrogówkowa stymulacja oczu, dwufazowym prądem o odpowiednim ksztalcie i częstotliwości może aktywować uśpione komórki plamki żóltej. Badania nad tym zjawiskiem byly prowadzone w Holandii i Danii. Pierwsze urządzenie do samodzielnej terapii stymulacją przezrogówkową zostalo opatentowane w Niemczech w roku 2015.

W tym samym czasie równolegle w Danii prowadzone byly badania nad jonoforezą jonami jodkowymi i nakluwaniem powięzi jako opcja dodatkowa do przezgalkowej stymulacji aby poprawić jej efekty.

Stymulacja powięzi to pewna forma akupunktury. Ta część terapii ma za zadanie zwiększenie ukrwienia w rejonie oczu i przodu twarzy celem doprowadzenia skladników odżywczych wraz z krwią.

Niektórzy terapeuci zaadaptowali metodę nakluwania jako indywidualną terapię. Nie ma wystarczających metod ani badań aby udowodnić czy ta forma terapii dziala czy nie gdyż efekty są widoczne nawet jeśli jest ta metoda używana sama w sobie, mimo, że efekty są wtedy mniej spektakularne i wolniej uzyskiwane.

Podkreślamy stanowczo, że te metody nie mają za zadanie wyleczyć choroby, a jedynie zatrzymać lub spowolnić jej postęp.

Na dzień edycji tego tekstu nie ma żadnych dostępnych metod, które są w stanie WYleczyć skutecznie choroby plamki żóltej lub nerwu wzrokowego.

Zwykle konieczne jest przeprowadzanie dwóch spotkań dziennie przez conajmniej dwa tygodnie, następnie - jedno spotkanie co tydzień przez sześć tygodni, a na sam koniec znowuż seria dwóch spotkań dziennie przez dwa tygodnie.

Częstotliwość zależy od stanu pacjenta i rodzaju schorzenia.

Badania wstępne i monitorowanie terapii

Przed leczeniem musimy pobrać zgodę na leczenie oraz wykonać szereg badań aby sprawdzić stan chorego. Poprosimy o dokumentację choroby aby otrzymać możliwie szczególowy obraz. Część tej informacji będzie przechowywana przez nas przez okres do pięciu lat zgodnie z Dobrą Praktyką Kliniczą, wytycznymi Biura Ochrony Danych Osobowych Zjednoczonego Królestwa oraz do celów ubezpieczeniowych. Żadna część danych nie będzie udostępniana osobom trzecim przez wyraźnej zgodny powierzającego.

Przed zaproponowaniem terapii przeprowadzimy następujące testy:

  • sprawdzimy ciśnienie w oku za pomocą tonometru dotykowego, oko zabarwimy fluoresceiną i przylożymy pryzmat do rogówki. Otrzymamy bardzo dokladny pomiar ciśnienia w oku.
  • wykonamy zdjęcie plamki żóltej przez źrenicę. Poprosimy o oparcie podbródka o podstawę i patrzenie w obiektyw. Po chwilowym impulsie światla wykonane zostanie zdjęcie tylnej części oka.
  • wykonamy test pola widzenia metodą progową - najdokladniejszą. Patrząc w ekran na wprost będziemy prosić o naciśnięcie guzika kiedy będzie widać światelko. To jest jak gra. Badanie jest trochę męczące - będzie można zrobić przerwę i odpocząć w trakcie.
  • zrobimy elektroretinogram oraz ustalimy wzrokowy potencjal wywolawczy. Te testy pokażą nam stan nerwu wzrokowego.
  • Żadne z tych badań nie jest inwazyjne. Nie mają one na celu w naszej klinice zdiagnozowanie problemu a jedynie potwierdzenie oraz monitorowanie terapii.
  • Wyniki badań przed i po zostaną przekazane Państwu na sam koniec na plytce CD-ROM.

Kierujemy się zasadą nie pobierania żadnych oplat jeśli wykonamy badania i nie rozpoczniemy terapii.

Jeśli tak się stanie - prosimy o rozpatrzenie uiszczenia dobrowolnej oplaty na rzecz badań i rozwoju naszej Kliniki.

O samej procedurze

Nie należy rozpatrywać terapii jako alternatywnej. Jeśli poszukują Państwo takich metod - ta nie jest odpowiednia. W tym przypadku używamy urządzeń elektronicznych oraz formy nakluwania, które jedynie luźno jest powiązane z medycyną alternatywną Dalekiego Wschodu.

Będziemy prosić o wylączenie wszystkich urządzeń wykorzystujących transferów Wi-Fi, Bluetooth, GSM gdyż mogą zaklócać dzialanie bardzo subtelnego i wrażliwego ukladu elektronicznego używanego do stymulacji przezrogówkowej.

Światlo zostanie przyciemnione.

Zaczniemy o umieszczenia kilku igiel w dloniach i stopach. Jest to wykonywane niezwykle szybko aby uniknąć dyskomfortu, jednakowoż uczucie ostrego zadrapania może wystąpić.

Następnie umieścimy naczynko na oku, które wypelnimy cieplym roztworem jonów jodkowych wraz z elektrodą. Druga mokra elektroda odbiorcza zostanie umieszczona na karku. Tak wygląda jonoforeza, którą prowadzimy do 20 minut.

Po tym umieścimy specjalną ramkę na wzór okularów. Trzyma ona specjalne elektrody drucikowe. Elektrody te są sterylne i będą zawieszone w specjalnych trzymadlach w formie pętelki, której wygięcie umieścimy na powiece. Będzie to odczuwane jako rzęsa za powieką - elektrody są niezwykle cienkie i miękkie. Światlo zostanie wylączone, będziemy caly czas obecni przy Pacjencie. Procedura ta trwa do pól godziny.

Następnie wszystko zostanie zdemontowane a igly wyjęte.

Żadna z tych metod nie jest inwazyjna dla oczu. Wszystkie urządzenia których używamy są zasilane bateryjnie (nie podlączane do sieci).

Prąd użyty do stymulacji przezrogówkowej jest zgodny fizjologiczne z naturalnie występującycym w oczach.

Proszę pamiętać, że to jedynie ogólny opis metody. Szczególy zostaną przedyskutowane z Pacjentem podczas wizyty

Jeśli zdecydują się Państwo zrezygnować calkowicie z terapii - można odejść bez żadnych zobowiązań.

Warunki dodatkowe

Prosimy pamiętać, że te metody są stale badane i udoskonalane. Niemniej jednak prowadzimy je w warunkach kontrolowanych z zachowanie maksimum bezpieczeństwa. Najważniejsze dla nas jest Państwa bezpieczeństwo.

Jeśli w dowolnym momencie zdecydują się Państwo zreygnować z dalszych spotkań - oplata zostanie pobrana jedynie za przeprowadzone zabiegi proporcjonalnie.

Zastrzegamy sobie prawo do przerwania dalszych zabiegów jeśli nie przynoszą one korzyści rejestrowalnych naszymi urządzeniami diagnostycznymi. Ma to na celu uchronienie Państwa przed nieuzasadnionymi wydatkami na terapię.

Po skończonej terapii zostaną wykonane wszystkie testy aby zbadań postęp - ciśnienie, pole widzenia, zdjęcie siatkówki, elektroretinogram i wzrokowy potencjal wywolany.

Strona ta może zawierać niepelne informacje ze względu na stale rozwijanie tej strony.

Pacjenci z Polski są gorąco proszeni o skontaktowanie się przed przyjazdem w celu zorganizowania terapii gdyż jest ona niezwykle skomplikowana i czasochlonna.

Telefon odpowiadający po polsku: +447482113247 . Można wyslac wiadomość WhatsApp oraz SMS. Zalecamy wyslanie wiadomości z adresem email, na który odpowiemy.

Na dzień dzisiejszy nie mamy możliwości zapewnienia noclegów w mieście Manchester, prosimy o używanie przeglądarek hotelowych aby odnaleźć tańszą opcję dla siebie. Dobrym pomyslem jest dolączenie do grup dyskusyjnych na facebook'u, należących do Polonii mieszkającej w Manchester aby zapytać o możliwość wynajęcia pokoju.