I stał się Wszechświat...
Wprowadzenie
Projekt międzyprzedmiotowy „I stał się Wszechświat…” dotyczy różnych wyobrażeń na temat powstania i ewolucji Wszechświata. Obejmuje on zagadnienia wchodzące w zakres nauczania fizyki, chemii, geografii, wiedzy o kulturze, filozofii oraz języka polskiego.
W projekcie bierze udział klasa 3b o rozszerzonym programie nauczania z matematyki, fizyki i geografii.
Klasa podzielona zostaje na czteroosobowe grupy. Każda z grup realizuje w określonym terminie kolejne zagadnienia związane z wyobrażeniami na temat początków Wszechświata.
Uczniowie będą zdobywać informacje samodzielnie oraz dzięki wykładom i wycieczkom edukacyjnym. Będą mieli również sposobność korzystać z konsultacji z nauczycielami:
fizyka – p. Maria Meyer, p. Agnieszka Tartanus
j. polski – p. Aleksandra Prudzienica-Piotrowicz
chemia – p. Anna Szydłowska
Wykład inauguracyjny
W dniu 25 października mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole profesora Edmunda Wittbrodt, który wygłosił wykład na temat kosmosu. Wykład ten wprowadził uczniów w zagadnienie budowy Wszechświata, którego dotyczny niniejszy projekt.
Logo projektu
Pierwszym z zadań grup było zaprojektowanie loga projektu. Prace, które wpłynęły były bardzo ciekawe i wybór nie był łatwy. Ostatecznie zwyciężył projekt grupy składającej się z Wojciecha Lechickiego, Szymona Stoltmanna, Mateusza Witkowskiego oraz Maksymiliana Szwedy.
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim grupom dziękujemy za kreatywność
i włożoną pracę.
Czym jest artykuł naukowy?
Projekt czasopisma naukowego
Przygotowała: Aleksandra Prudzienica-Piotrowicz
(praca obejmuje stworzenie artykułu związanego z tematem
I STAŁ SIĘ WSZECHŚWIAT…, opracowanie szaty graficznej, estetyczne
i ciekawe wykonanie przy użyciu różnych technik).
WYMAGANIA KONIECZNE:
ARTYKUŁ POWINIEN MIEĆ 2 STRONY A4 ORAZ ZAPREZENTOWANĄ BIBLIOGRAFIĘ.
ARTYKUŁ
W artykule autor stawia tezę, prezentuje problem, a następnie przedstawia argumenty uzasadniające tezę i formułuje wnioski. Ponieważ artykuł cechuje się dużą swobodą kompozycyjną, nie ma jednoznacznych zasad, w którym miejscu powinny się znaleźć teza czy argumenty. Istotne jest to, aby wywód myślowy był logiczny, spójny i prowadził do konkluzji.
ELEMENTY ARTYKUŁU
1. TYTUŁ- określa temat, sugeruje kierunek rozważań, intryguje i zachęca do czytania.
2. LID (lead)- pierwszy akapit, najczęściej wyróżniony pogrubioną czcionką: wprowadza czytelnika w temat, zaciekawia, powinien być krótki i zawierać nie więcej niż 25słów.
Rodzaje lidów:
- informacja- lakoniczne przedstawienie treści artykułu: zawiera najważniejsze dane ( może odpowiadać na pytania: kto?,co?, gdzie?, dlaczego?
- historia, anegdota- krótka opowieść dotycząca na przykład codziennej sytuacji, wprowadza czytelnika w temat;
- pytanie- często połączone z odpowiedzią.
- cytat- pozwala na przedstawienie nietypowego podejścia do problemu i zdecydowanej opinii.
3. TEKST
- w kolejnych akapitach (najlepiej jeśli są stosunkowo krótkie, 6-8 zdań) autor prezentuje argumenty uzasadniające wcześniej postawioną tezę. W argumentach można się odwoływać do AUTORYTETÓW Z DANEJ DZIEDZINY, WYNIKÓW BADAŃ ORAZ WYKORZYSTYWAĆ CYTATY (NALEŻY WÓWCZAS PODAĆ ICH ŹRÓDŁA). Rozważania powinny być spójne i logicznie ze sobą połączone, poparte przykładami pozwalającymi formułować wnioski.
4. ŚRÓDTYTUŁY- nadawane poszczególnym akapitom w dłuższym artykule, podytzymują zainteresowanie i zapowiadają temat kolejnego akapitu.
5. ZAKOŃCZENIE- podsumowanie rozważań autora, wnioski, opinie, ZASKAKUJĄCA PUENTA.
ETAPY PRACY:
1. Wybierz zagadnienie, które chcesz poruszyć. Zanim zaczniesz pisać sformułuj tezę i argumenty oraz przykłady, które podasz.
2. Wybierz rodzaj lidu, którym rozpoczniesz artykuł.
3. Zaplanuj kolejność prezentowanych argumentów ( od najmniej do najbardziej przekonującego lub na odwrót).
4. Nadaj tytuł artykułowi ( możesz to też zrobić na innym etapie pracy nad tekstem).
5. Pamiętaj, by dodać śródtytuły, jeśli tekst jest dłuższy.
6. Zamieść wnioski podsumowujące twój wywód.
7. Zadbaj o przystępność tekstu przez używanie krótkich zdań, unikanie strony biernej, form bezosobowych oraz nieprecyzyjnego słownictwa (niekiedy, w ogóle).
Nowinki ze świata nauki
Wielki wybuch w mikroskali
Źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/polscy-i-norwescy-fizycy-odtwarzaja-wielki-wybuch-w-mikroskali
Ewolucja chemii Wszechświata. Geneza powstania pierwiastków chemicznych
Czym są pierwiastki chemiczne? Skąd się wzięły i czy stale powstają nowe? Jakie procesy prowadziły do powstania pierwiastków umożliwiających powstanie życia na Ziemi? To tylko niektóre pytania, na jakie staraliśmy odpowiedzieć sobie podczas wykładu. A najważniejsze z nich - Dlaczego możemy powiedzieć, że w każdym z nas jest gwiazda?
Sztuka wobec stworzenia Wszechświata.
Jak przedstawić dzieło stworzenia Wszechświata? A może ewolucja po Wielkim Wybuchu? To zadanie stanęło przed uczestnikami projektu. Powstały dzieła nawiązujące do początków Wszechświata.
Ważnym elementem była wzajemna analiza prac na zajęciach języka polskiego i refleksja nad wynikami pracy twórczej.
Częścią zadania było odniesienie się do wiedzy z zakresu filozofii, literatury, sztuki oraz fizyki.
Nauka wobec teorii powstawnia Wszechświata
Chcesz poznać naukowe teorie dotyczące powstawania pierwiastków we Wszechświecie, a może bardziej interesuje Cię podejście filozoficzne do tego tematu? Już niedługo będziesz mógł zapoznać się z ebookiem, w którym znajdą się artykuły przygotowane przez uczestników projektu.
Zadania:
Sketchnoting (notowanie graficzne)
Opracowanie notatki graficznej z wykładu naukowego.
Termin : grudzień 2023r.
Teoria naukowa dot. powstania Wszechświata.
Projekt czasopisma naukowego. (Praca obejmuje stworzenie artykułu związanego z tematem, opracowanie szaty graficznej, estetyczne i ciekawe wykonanie przy użyciu różnych technik itp.)
PRACE NALEŻY PRZESŁAĆ NA CLASSROOM PROJEKTU
Termin : 8 stycznia 2024r.
Sztuka wobec stworzenia Wszechświata.
Stworzenie dział
a sztuki np. w formie rzeźby, nawiązującego do tematu przewodniego projektu oraz wzajemna analiza prac na zajęciach języka polskiego i refleksja nad wynikami pracy twórczej.
Ważnym elementem podlegającym ocenie będzie odniesienie się do wiedzy z zakresu filozofii, literatury, sztuki oraz fizyki.
Termin : 22 stycznia 2024r.
Już niedługo:
Debata sokratejska
Termin : marzec 2024r.