Поради батькам

ПОРАДИ БАТЬКАМ

ЩОДО КОНТРОЛЮ ПІД ЧАС ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ

 

від практичного психолога КПНЛ  Ірини Гулян

 

   Нова реальність, у якій ми живемо, суттєво змінює звичний спосіб життя і накладає на батьків підвищену відповідальність. Як використати переваги дистанційного навчання та допомагати дитині?

 

 Поговоріть із дитиною про ситуацію, що склалась. Поясніть, що освітній процес не скасовується, тож зволікання з виконанням завдань та пропуск навчальних тем зовсім скоро перетвориться на непідйомний вантаж, з яким не вдасться розібратися за один день. Підготуйтеся разом із дитиною до онлайн-навчання технічно. Комп’ютер, доступ до мережі, налаштування мікрофону, інформаційна безпека – мінімальні вимоги до початку занять.

Створіть фізично та емоційно безпечний простір для дитини, проводьте більше часу з нею, займайтесь спільними справами, грайте в ігри, читайте або просто будьте поруч; не залишайте малолітніх дітей самих, навіть на короткий час; постійно тримайте зв’язок з дитиною, якщо вона знаходиться вдома сама.

Одна з проблем домашнього навчання: поруч чимало речей, які відволікають. Правильна організація робочого місця – ще одне важливе правило. Необхідно, щоб у дитини був власний простір, де вона буде виконувати уроки. Місце, яке буде налаштовувати її на навчальний процес. В ідеалі, звичайно, щоб була своя кімната, персональний стіл, комп’ютер. Якщо ж окремої кімнати немає, потрібно обладнати зручний куточок, де під час занять дитині ніхто не буде заважати. Слідкуйте за організацією робочого місця. Необхідні речі для занять повинні знаходитись в одному місці і завжди під рукою. Хаос та безлад можуть значно відволікати.

Здоровий сон, харчування, свіже повітря і зрозумілий, незмінний, передбачуваний розклад на день необхідні нам як ніколи. По-перше, це дозволить вам стежити за часом і не давати йому проходити марно. По-друге, будь-який режим привчає організм до певного робочого циклу. Це збільшує можливості при засвоєнні нового матеріалу, робить процес навчання більш комфортним, здоровим. Порушення біологічних ритмів викликає розбалансованість в роботі організму і проблеми зі здоров’ям дитини.

Розпорядок дня повинен бути завжди перед очима учня. Дитині необхідно точно знати, коли у неї починаються і закінчуються уроки, в який час вона буде відпочивати або займатися іншими справами. При необхідності можна вигадати систему мотивації і зробити розпорядок дня в ігровій формі. До початку першого уроку дитині необхідно бути готовою до навчання: закінчити гігієнічні процедури, зробити легку гімнастику, охайно та зручно вдягнутися і  повноцінно поснідати. До уроку дитину може кликати певний сигнал, на зразок дзвоника (будильник телефона, приємна музика). Молодших школярів обов’язково потрібно контролювати протягом дня. Навіть якщо ви не вдома, зателефонувати і запитати наскільки успішно було виконано уроки або завдання.

Найважливішим завданням вранці є життєва активізація. Саме рівень нашої ранкової активності дає мозку сигнал про те, як провести свій день. Звичайно, чудово нікуди з самого ранку не поспішати, але мозок тоді отримує сигнал про те, що так само мляво і неквапливо може проходити весь день. Тому дуже важливо знайти способи ранкової активізації, які підходитимуть дитині. Це може бути зарядка, танці, вихід на свіже прохолодне повітря або ходіння східцями.

Як показала практика, багатьом дітям виявилося складно вчитися вдома внаслідок недостатньо серйозного ставлення дорослих до такої форми освіти. Деякі батьки не тільки не сприяють комфортному навчанню, а й завантажують дітей домашніми обов’язками під час онлайн-навчання. Ставлення батьків до формату здобуття освіти у воєнний час формує ставлення і в дітей. Якщо дорослі весь час будуть говорити, що такий вид навчання – це несерйозно, звичайно, так до нього буде ставитися і дитина. Потрібно зрозуміти, що дистанційне навчання не менш значиме, ніж навчання офлайн.

Помилкою батьків є як постійне спільне сидіння над уроками разом із дитиною, так і повне зняття контролю над результатами. Допомогти дитині у виконанні завдання – чудово, а робити все разом із дитиною – недоцільно. Навчайте дитину вчитися! Багато батьків не привчають дітей до самостійності і, щоб скоріше закінчити певну роботу чи домашні завдання, роблять їх замість дитини. Пам’ятайте: чим більше власної відповідальності за процес навчання буде відчувати дитина, тим активнішою та мотивованішою вона буде. Якщо дитина добре обізнана в роботі з комп’ютером і не відчуває труднощів комунікації онлайн, дайте їй більше свободи. Така форма навчання може розкрити несподівані таланти самоорганізації та дасть відчути відповідальність.

Самоорганізація – це найбільш вагомий чинник у процесі  дистанційного навчання. Примусити себе сісти за уроки замість того, щоб поспати, погратися, порозважатися – це серйозний виклик для волі, і не тільки дитячої. Тому завдання дорослих – допомогти дітям. Комусь самоорганізуватись (тим, хто старший), когось організувати (початкова школа) в умовах дистанційного навчання. Не гніватись на дитину за лінощі чи недостатню відповідальність, а допомогти і стати опорою, яка точно знадобиться, і не тільки в ході дистанційного навчання. Пам’ятайте: чим старшою є дитина, тим більше вона має займатися самостійно. З 7-8 класу варто підключатися до занять дитини лише за потреби. Підлітки цілком здатні самостійно опановувати матеріал та організовувати своє навчання.

Важливо допомогти дитині правильно організувати перерви між уроками, щоб вона не знаходилась перед монітором більше відведеного часу. Провітрювати приміщення, робити гімнастику для очей, розминати тіло. Після закінчення уроків 2-3 години учень повинен відпочити. В цей час необхідно організувати дозвілля дитини так, щоб вона могла спокійно зайнятися своїми справами, усамітнитись, пограти…а потім уже виконувати домашнє завдання. Варто пам’ятати, що діти мають потребу в соціалізації. Під час воєнного стану вони мають бути на зв’язку зі зовнішнім світом: телефонувати знайомим, спілкуватися з однокласниками, грати з друзями, відвідувати гуртки.

В Інтернеті дитина не завжди може диференціювати ресурси з небажаним вмістом, часто захоплюється іграми, тривалим переглядом відео блогерів, шкідливим контентом. Крім того, є можливість зараження вірусом, який призведе до появи системних помилок у пристрої. Уникнути ризику зловити вірус допоможуть спеціальні програми для батьківського контролю на телефоні. Завдяки ним батьки завжди знають, що робить дитина в телефоні: чим цікавиться, скільки часу проводить, де знаходиться в конкретний момент. Всі програми можна налаштувати за індивідуальними параметрами.

ü МОТИВАЦІЯ НА ДОСЯГНЕННЯ УСПІХУ

Перехід на дистанційну форму навчання в умовах війни викликав чимало опору та труднощів у дитини. Будьте другом, допомагайте та підтримуйте її. Створіть атмосферу, в якій дитина зможе висловлювати свою думку, поділитися переживаннями, бути мотивованою. Одним із найважливіших факторів успішного дистанційного навчання є підтримка та правильна мотивація. Велику частину часу онлайн-учень проводить в самостійному освоєнні матеріалу. Для цього необхідні концентрація уваги, наполегливість, бажання вчитися. Навчання має приносити радість пізнання, і тоді ви побачите результат. Пам’ятайте: ваша підтримка, заохочення та уважність показують дитині, що ви пишаєтесь її роботою, а її зусилля не залишаються непоміченими.

 

Закликаємо на час воєнного стану приділити особливу пильність

до своїх дітей, адже їхня безпека - понад усе!

 

ПРОДУКТИВНОГО ТА УСПІШНОГО НАВЧАННЯ!

 


Поради батькам щодо допомоги дітям різного віку у подоланні посттравматичних станів

для перегляду натисніть тут