Мета: aктивiзувaти вивчeну лeксику за темою;
вчити знахoдити необхідну інформацію у прослуханому тексті; opганізувати контроль мовленнєвих навичок учнів з теми; сприяти poзширенню загального та країнознавчого кругозору; поглибити знання учнів про культуру та історію Beликої Британії;
розвивати вміння учнів відокремлювати головне; логічно та послідовно викладати власні думки іноземною мовою, аналізувати, узагальнювати, порівнювати; самостійно будувати мовленнєву дію; розвивати мислення, слуховий контроль, зорову пам'ять та уяву;
виховувати культуру мовлення, повагу до культури, історії, традицій Англії, до мови, що вивчається, як засобу міжнаціонального спілкування. Обладнання: підручник, робочий зошит, тесові завдання, аудіозапис тематичного тексту, роздавальний матеріал для контролю розуміння аудіювання, тестові завдання, фотографії з видами визначних місць Лондона, роздавальний матеріал із завданнями, презентація.
Очікувані результати: учні закріплять вивчені ЛО, навчаться на слух сприймати текст та вибирати необхідну інформацію з нього, поглиблять свої знання про країну, мову якої вивчають - Великобританію, будуть вчитися вибирати правильний варіант відповіді з поданих чотирьох
Хід уроку
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
1. Привітання
Hello! Nice to see you again! How are you? I see you are all fine and I hope you will be active and energetic at the lesson. Let’s start.
2.Повідомлення теми та мети уроку
Today we are going to speak about interesting facts of England.
3.Уведення в іншомовну атмосферу
Who would not wish to visit the old capital London with gates and towers reflected in the Thames. I'm sure that everyone's heart will beat faster with the hope of visiting London. Speaking about London we can't mention about Great Britain.
Let's recollect our knowledge about GB
Complete the sentences or answer the question
1. The capital of England is ….. London
2. London stands on the river …..Thames
3. The symbol of England is ….red rose
4. The English flag is …. red and white.
5.What is the full official name of Great Britain? …..United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
6.Name the 4 parts of the United Kingdom….England, Wales, Scotland and Northern Ireland
7.Name the capitals of England, Scotland, Wales and Northern Ireland…London, Edinburgh, Cardiff and Belfast
8.What is the longest river in Britain? ….Severn
9.What is the deepest river in Britain? ….Thames
10.The Queen lives in….Buckingham Palace
11.His monument stands in the center of Trafalgar square….Horatio Nelson
12. Who is the head of the United Kingdom ?..... Queen Elizabeth
4.Перевірка домашнього завдання
Find the English equivalents in the text from the ex.3 p 184
Незалежна країна сільська місцевість
Складатися з багатонаціональний
Острів дозвілля
Офіційна назва парламент
Заморські території відноситись до
Материк найдовша відстань
Релігійний визначені області
Населення різноманітна культура
ІІ. Основна частина уроку
1.Ознайомлення з новим матеріалом
Учні знайомляться з цікавими відомими фактами Англії (презентація)
2.Удосконалення навичок аудіювання
Учні слухають текст та виконують завдання
After listening activities
Complete the sentences
1.The population of London is ….about 8 m people
2. The most famous London’s sight is …Big Ben
3. There are more than …. rooms and … km of corridors in Houses of Parliament. 1000, 5
4. The city has …. international airports.5
5. The busiest airport in London is called …Heathrow .
6.The Great Fire of London was in ….1666
7. The best attraction of London is…London Eye
8.The most popular dish in London is …fish and chips
9. The famous theatre in London is ….Globe Theatre
10.The UK national musical instrument is ….bagpipes
11. The first metro was built in …. in …. 1863 London
12. London takes the second place in Europe because of …population
3.Робота з підручником
Виконання вправ 6,7 с 186
4.Удосконалення навичок письма
Учні на листках виконують завдання. Вибрати правильний варіант
Big Ben is known as Great Britain’s most famous clock and one of London’s (1)…. known sights, situated on the bank of (2) … river Thames and being an important part of the city’s skyscraper. It’s popular both with visitors and Londoners.
There is some misunderstanding as to the name itself. Some people refer it to the clock tower itself, (3)…use the name just to the clock. Factually, strictly speaking the name Big Ben is the name of one bell, the largest bell in the clock.
Irrespective of the definition, Big Ben is massive. The tower is 316 foot high. (4)…of the four faces of the clock is 23 foot square and the figures are each 4 foot tall.
There are some legends as to the origin of the name Big Ben. Some people consider it (5)…about during the parliamentary debate to consider naming the clock – after Sir Benjamine Hall, who was known as “Big Ben”.
Another possibility is that the name referred to Benjamin Caunt, a heavyweight boxing champion of the time (6)…nickname was “Big Ben”.
A good B better C most well D best
A a B an C the D -
A others B the others C another D others’
A every B each C all D both
A has appeared B appeared C had appeared D was appearing
A who B which C whose D whom
ІІІ. Заключна частина уроку
1.Домашнє завдання.
Вправа 7 с 186 читати
Підготувати презентацію про цікаві відомі факти Великобританії
2.Підсумок уроку. Аргументація оцінок.