HAE, czyli Horse Assisted Education to metoda edukacji i rozwoju osobistego wykorzystująca zdolności koni do uczenia nas ludzi w zakresie: świadomego przywództwa, współpracy i relacji, odpowiedzialności, pewności siebie, uważności na potrzeby własne i innych, wyjścia poza schematy, zmiany systemu przekonań, dostrzegania szerszej wizji. Konie są istotami mocno stąpającymi po ziemi, przez co w kontakcie z nimi my również stajemy się w pełni obecni w danej chwili - wchodzimy w doświadczenie. Ale jednocześnie są bardzo silnym symbolem, który pobudza naszą wyobraźnię i emocje. Najlepszą metodą uczenia się jest sytuacja, w której jednocześnie zaangażowane są wszystkie obszary: nasze ciało (kontakt fizyczny), umysł i emocje.

Dlatego nauka lub rozwój wspierane obecnością koni silnie oddziaływają na ludzi i przynoszą zaskakujące efekty. W podobny sposób uczymy się we wczesnym dzieciństwie (zanim szkoła przykuwa nas do ławek i skupia się tylko na ćwiczeniu pamięci).

Ta forma edukacji i rozwoju jest przeznaczona dla firm, organizacji i osób prywatnych (rozwój osobisty). Idea HAE została stworzona w Niemczech przez Gerharda i Karin Krebs. Oboje przez lata prowadzili firmę z branży IT i zatrudniali pracowników. Po wyjeździe na wakacje z końmi postanowili wprowadzić te zwierzęta do swojego życia. Ich życie oraz podejście do pracy i kontaktów biznesowych zaczęło się zmieniać pod wpływem przebywania z końmi i uczenia się komunikacji z nimi. Zmiany te wzbudziły zainteresowania współpracowników i klientów, a kontrahenci biznesowi zamiast na obiad zapraszani byli do koni. W tym czasie jeden z pracowników zamierzał opuścić firmę z powodu wypalenia zawodowego. Gerharda i Karin zaproponowali tej osobie dłuższy urlop i zaprosili do odwiedzania koni i pracy z nimi. Po trzech miesiącach nastąpiła zmiana i osoba była gotowa na powrót do pracy. Zachęceni efektami rozpoczęli prowadzenie warsztatów dla swoich znajomych i ich rodzin. W 1996 roku wprowadzili na rynek markę HorseDream i rozpoczęli prowadzenie warsztatów na otwartym rynku. HorseDream łączy w sobie to, co potrzebne do prowadzenie biznesu w nowoczesnym świecie: rzeczywistość i wizję. W sierpniu 2004 r. założyli organizację, EAHAE, European Association of Horse Assited Education, która dba o jakość, zrzesza trenerów tej metody, szkoli i nadaje certyfikaty uprawniające do prowadzenia programów rozwojowych z końmi (HAE).

W Polsce prekursorką programów rozwojowych z końmi (HAE) i członkiem zarządu międzynarodowego stowarzyszenia European Assiociation of Horse Assisted Education (EAHAE) jest Agata Wiatrowska. W środku Bolimowskiego Parku Krajobrazowego stworzyła ośrodek o nazwie HorseSense, gdzie metodą HAE pomaga w rozwoju osobistym, prowadzi warsztaty dla firm, oraz uczy innych facylitować programy rozwojowe z końmi (HAE).

Konie są jak lustro, w którym możemy dostrzec nasze prawdziwe oblicze, ukryte lęki, niewypowiedziane emocje, głęboko zakorzenione przekonania. Spotykając się z końmi trenerami możemy spotkać się na nowo ze sobą, ze swoimi pragnieniami, by iść dalej własną drogą, realizować swoje cele i żyć w harmonii ze sobą.

Konie leczą z wypalenia zawodowego


Ostatnio zwróciłam uwagę na artykuł, w którym opisano program wprowadzany przez miasto Łódź, w celu pomocy osobom doświadczającym wypalenia zawodowego. Nie przewiduje on niestety udziału koni, ale pokazuje, że w Polsce mamy już do czynienia z realnym problemem w postaci wypalenia zawodowego.

Idea programów rozwojowych z końmi HAE powstała m.in. z potrzeby zapobiegania wypaleniu zawodowemu. Karin i Gerhard Krebs prowadzili firmę z branży IT. Gdy jeden z ich ważnych pracowników cierpiał z powodu długotrwałego stresu i chciał odejść z firmy, zaproponowali mu półroczny urlop oraz pomoc przy koniach w ich przydomowej stajni. Po trzech miesiącach pracownik odzyskał równowagę i wrócił do pracy, a Państwo Krebs stworzyli program Horse Assisted Education (HAE).

Według załączonego obok artykułu ok. 30% osób w Polsce cierpi na wypalenie zawodowe zaledwie po kilku latach pracy, a po kilkunastu latach już 50% osób pracujących doświadcza wypalenia zawodowego. To smutna statystyka zważywszy, że w pracy spędzamy około połowy naszego życia.

W artykule czytamy również, że wypalenie zawodowe to proces, który może prowadzić do depresji. ” Osoba z wypaleniem zawodowym funkcjonuje jak samochód z zaciągniętym ręcznym hamulcem. Jakoś jedzie do przodu, ale mocno się przy tym zużywa i na tym cierpi” – mówi psycholog.

Jeśli czujesz, że sama myśl o pójściu do pracy odbiera Ci energię, żyjesz „naprawdę” tylko, gdy nadchodzi weekend lub upragniony urlop, to może warto spotkać się z końmi trenerami. Dobroczynny wpływ kontaktu z końmi objawia się w pogłębieniu relacji ze sobą, umiejętności rozpoznawania swoich emocji, wspomaga radzenie sobie ze stresem, bycie tu i teraz, zamiast działanie jak robot. Programy Rozwojowe z Końmi wspierają budowanie pewności siebie i poczucia własnej wartości, które są niezbędne w codziennym życiu i pracy zawodowej.