НОСЕНКО ВОЛОДИМИР ВІКТОРОВИЧ

Законодавчо-нормативне забезпечення з питань універсального дизайну.

"Нормативне забезпечення універсального дизайну сучасного навчального психологічного кабінету"

завідувач Центру практичної психології, соціальної роботи та здорового способу життя Харківської академії неперервної освіти

Практичний психолог інклюзивного закладу освіти є важливою ланкою надання корекційно-розвиткових послуг дитині з особливими освітніми потребами. За даними Міністерства, практичні психологи у 2020/2021 навчальному році корекційною (індивідуальною) роботою охопили 313 143 здобувачів освіти, корекційною (груповою) роботою охопили 1 088 955 здобувачів освіти [1]. Для здійснення ефективної корекційно-розвиткової роботи практичному психологу важливо мати сучасний навчальний психологічний кабінет. За даними Міністерства, забезпеченість кабінетами практичних психологів закладів освіти України становить 54,2 % окремими кабінетами, 42,3% – суміщеними приміщеннями, 3,5 % – відсутній кабінет [1]. Таким чином трохи більше половини практичних психологів забезпечено окремими кабінетами.

Поняття універсального дизайну запропонував Рон Мейс, професор архітектури Школи дизайну державного університету північної Кароліни.

Універсальний дизайн ґрунтується на семи принципах [3, с.8]:

  1. Рівність і доступність використання.

  2. Гнучкість використання.

  3. Просте та зручне використання.

  4. Сприйняття інформації з урахуванням різних сенсорних можливостей користувачів.

  5. Припустимість помилок.

  6. Низький рівень фізичних зусиль.

  7. Наявність необхідного розміру і простору.

Спробуємо порівняти існуючі в Україні нормативні вимоги до навчального кабінету практичного психолога у закладі освіти. Це питання регламентується Положенням про психологічний кабінет дошкільних, загальноосвітніх та інших навчальних закладів системи загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 19.10.2001 №691.

«Навчальний психологічний кабінет» має відповідати рекомендованим санітарно-гігієнічним, технічним нормам (освітленості, температури, вологості, швидкості руху повітря) та естетичним вимогам. Розташовуватися в приміщеннях з достатнім природним та штучним освітленням, звуковою ізоляцією, необхідною кількістю розеток. Кімнати повинні забезпечувати психотерапевтичний ефект. Підвищенню комфортності мають сприяти кімнатні рослини, акваріуми, зображення природи. Для кращого розсіювання та відбиття світла рекомендовано стелю фарбувати у білий колір. Якщо вікна у приміщенні виходять на сонячний бік, то стіни краще оформляти у прохолодні тони. Для приміщень з вікнами, орієнтованими на північ, північний захід, північний схід більше підходять кольори теплої гами. Підлога, незалежно від матеріалу, з якого вона зроблена, повинна мати темніший колір, ніж стіни.

Приміщення слід оформляти з урахуванням вимог сучасного дизайну. При оформленні психологічного кабінету рекомендується створення кольорово-світлової композиції з урахуванням психофізіологічного ефекту кольорів.

Обладнання навчального психологічного кабінету здійснюється відповідно до вимог наукової організації праці, ергономіки, з дотриманням правил техніки безпеки, з урахуванням специфіки діяльності кабінету: психодіагностична робота, викладання навчальних курсів, психологічні тренінги, практикуми, розвантаження, психотерапія, психологічна просвіта учасників освітнього процесу.

Робочі місця дітей:

- столи, які зручно переміщати по кабінету;

- шафи з секціями, що мають пересувні полички і напівполички;

- 10-15 м’яких крісел з високими підголосниками і вмонтованими в них гніздами для підключення індивідуальних наушників,

- килим для підлоги,

- природно-декоративні елементи (рослини, акваріуми, фонтани).

Навчальний психологічний кабінет багатопрофільного використання може обладнуватись і іншим устаткуванням, виходячи із специфіки діяльності та функціонального призначення [2].

Якщо порівняти чи відповідають зазначені нормативи принципам універсального дизайну. Можна стверджувати, що більшість принципів універсального дизайну враховано. Можливо це суттєво вплинуло на забезпечення якісними психологічними послугами всіх учасників освітнього процесу? Нажаль, ні. Чому? Тому що, наявність наказу не гарантує обов’язковість його виконання. Пройшло 20 років, а практичні психологи закладів освіти, не тільки не забезпечено навчальними кабінетами, обладнаними відповідно до наказу Міністерства, але, навіть, заклади освіти не забезпечено практичними психологами на 100%. Наприклад, заклади освіти України забезпечено практичними психологами на 72,7% [1].

Цікаво, що у 2005/2006 навчальному році у Харківській області пройшов перший обласний конкурс психологічних кабінетів. Проаналізувавши наказ про переможців конкурсу, які, на той час, мали найкращі кабінети, було з’ясовано, що з п’яти переможців, на сьогодні, продовжує працювати лише один. І, що цікаво, з психологічних кабінетів переможців, також, зберігся лише один, саме той, в якому працює цей фахівець. З викладеного вище, можна зробити декілька висновків:

  1. Наявність нормативного документу, нажаль, не завжди гарантує його виконання. Кожному документу потрібен прописаний кошторис забезпечення та цільове призначення. Важливим є алгоритм контролю за цільовим використанням коштів, як щодо матеріалів та обладнання кабінету, так і щодо подальшого використання, передачі кабінету «наступним поколінням» фахівців;

  2. Навіть найкращий нормативний документ застаріває за 20 років та потребує ретельного оновлення виходячи із сучасних реалій: впровадження стандартів нової української школи; оновлення переліку необхідної матеріальної бази (хоча б, осучаснення комп’ютерної техніки, гаджетів) з метою здійснення ефективного надання психологічних послуг практичними психологами у дистанційному режимі в умовах Всесвітньої пандемії Covid-19.



СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ ТА ЛІТЕРАТУРИ

  1. Лист Міністерства освіти і науки України від 16.07.2021 № 1/9-363 «Про пріоритетні напрями психологічної служби у системі освіти у 2021/2022н.р.» https://drive.google.com/file/d/1hDARKZGWwoPUNWezCcgQS0uGl7y_THl6/view

  2. Наказ Міністерства освіти і науки України від 19.10.2001 №691 «Про затвердження Положення про психологічний кабінет дошкільних, загальноосвітніх та інших навчальних закладів» https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0691290-01#Text ;

  3. Універсальний дизайн в освіті: посібник/ Під заг.ред. Софій Н.З., К.: ТОВ «Видавничий дім «Плеяди», 2015.–76 с.