КУРЛОВА ОКСАНА МИХАЙЛІВНА

"Організація інклюзивного освітнього середовища - рівний доступ до якісної освіти"

директор комунального закладу Первозванівське навчально-виховне об’єднання «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів дошкільний навчальний заклад» Первозванівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області

Організація інклюзивного освітнього середовища - рівний доступ до якісної освіти.pptx

Для забезпечення рівного доступу до якісної освіти осіб з особливими освітніми потребами в КЗ «Первозванівське НВО створюється інклюзивне освітнє середовище – для спільного навчання, виховання та розвитку здобувачів освіти з урахуванням їхніх індивідуальних потреб, здібностей, можливостей та інтересів.

У закладі функціонує 8 інклюзивних класів, де навчається 10 осіб з особливими освітніми потребами. Це мотивує керівника і педагогів до злагодженої роботи, організації безпечного здорового освітнього середовища, постійного професійного розвитку, командної співпраці та партнерської взаємодії з усіма учасниками освітнього процесу, фахівцями інклюзивно-ресурсного центру, засновником.

Серед стратегічних ідей розвитку закладу є ідея створення сприятливих умов і розуміння того, які це умови і як їх створити для забезпечення навчання і повноцінної участі в освітньому процесі дітей з особливими освітніми потребами. Так ми перейшли від інтеграції до інклюзії, що передбачає відповідно часткове та повне залучення дитини з особливими освітніми потребами до освітнього простору.

Інклюзивне навчання – це переваги для всіх учасників освітнього процесу, де кожен вчиться взаємодіяти, спілкуватися. Для батьків дитини з особливими освітніми потребами, як учасників команди супроводу, – можливість брати участь у прийнятті рішень щодо навчання своєї дитини, а для інших батьків – виховувати дітей на спільних цінностях [1]. Педагоги знаходяться у постійному пошуку, удосконалюють та розширюють свої професійні навички.

Важливим є психолого-педагогічний супровід, адже це комплексна система заходів з організації освітнього процесу та розвитку дитини, передбачена індивідуальною програмою розвитку. Діяльність команди фахівців та батьків дитини спрямована на створення необхідних умов, що сприяють розвитку особистості дитини, засвоєнню нею знань, самореалізації та інтеграції в соціум [2]. Командний підхід, неперервність, системність, конфіденційність, співпраця, постійне взаємоінформування – принципи, за якими реалізовуємо загальну мету індивідуальної програми розвитку. Зрозуміло, що діагноз вказує лише на порушення, які виявляються бар’єрами, перешкодами у навчанні. Лікарський діагноз ніколи не надає достатньо інформації для планування, тому, щоб індивідуальна програма розвитку була ефективною, враховуємо індивідуальні потреби дитини і залучаємо її до активного життя закладу.

Універсальний дизайн – ще один важливим аспект організації інклюзивного середовища, який необхідний усім: батькам з малими дітьми; дітям; людям похилого віку; людям з інвалідністю; вагітним жінкам та іншим. Саме універсальний дизайн забезпечує рівність та доступність для кожного, гнучкість у використанні середовища, сприйняття інформації, відповідно до сенсорних можливостей дитини при різних підходах до навчання, незважаючи на фізичні особливості та мобільність користувача. А головне, організовуючи освітнє середовище на принципах універсального дизайну, розумного пристосування, діти з особливими освітніми потребами мають можливість спільно навчатися з іншими однолітками, педагоги – запроваджувати диференційоване навчання, створювати ситуації успіху, спільно реалізовувати навчальні, освітні, соціальні проєкти.

Ресурсна і сенсорні кімнати (результати реалізації декількох проєктів у нашому закладі) є прикладом удосконалення інклюзивного середовища та гармонізації навчання дітей з особливими освітніми потребами. Це місце, де діти можуть розвивати життєві навички, вчитися, відпочивати, гратися. Наша ресурсна кімнати містить навчальну, соціально-побутову, ігрову зони та зону відпочинку. У кімнаті також є осередки для розвитку щоденних навичок, а також корекційні та наочні засоби для проведення занять. Меблі в ній модульні, що дозволяє по-різному формувати робочі зони – індивідуальні та групові. Окрім того, приміщення оснащене технічним обладнанням: проєктором, ламінатором, планшетами, ноутбуками, принтером для роботи з додатковим навчальним матеріалом, є стіл для піскової терапії, багато поличок з книгами, іграшками, зручний диван, безкаркасні яскраві пуфи та килимки – все для того, аби дитина розвивалася і почувала себе комфортно. Створено осередки для розвитку моторики, пізнавальних процесів за допомогою інтерактивних ігор та роздаткового матеріалу, наприклад – кінетичним піском, конструктором, магнітною абеткою.

Сенсорна кімната містить сухий басейн, сухий душ, килимки різної структури, м’який великий конструктор, мішки для занурення, балансувальний стілець “Нельсон” (для утримання рівноваги та підвищення тонусу). А ще осередок для релаксації, де можна провести психоемоційне розвантаження, що дуже важливо для учнів, які швидко втомлюються, бо для них важливий відпочинок і часта зміна діяльності. У зоні релаксації проводиться пальчикова гімнастика, дихальні вправи в супроводі асистента вчителя, практичного психолога, вчителя-дефектолога. Діє змінна виставка малюнків, поробок, створених руками дітей.

Ресурсна та сенсорна кімнати в КЗ «Первозванівське НВО» дозволяють дітям адаптуватися у школі, зменшити психологічний дискомфорт і створити комфортні умови, які сприятимуть повноцінному включенню дитини в освітній процес та набуттю ними освітніх навичок. Ці кімнати паспортизовані і забезпечують розширення можливостей навчання, використання необхідних засобів, приладдя та наочності для навчання і розвитку дітей з різними нозологіями. Діти з розладом аутичного спектру формують навички комунікації з учителем, однолітками. Діти з гіперактивністю мають змогу концентруватись на певному виді діяльності та робити висновки, а діти з порушеннями зору розширюють діапазон рухів, покращуючи координацію тіла та розвиваючу дрібну моторику рук.

Підготовка вчителя до корекційних занять, уроків в інклюзивному класі передбачає постійну і ґрунтовну взаємодію асистента вчителя і вчителя–предметника, узгодження спільних дій, чіткого усвідомлення ролей та обов’язків. А це вимагає постійного саморозвитку та підвищення професійної компетенції у сфері інклюзивного навчання, володіння інноваційними педагогічними методами та прийомами, які застосовуються у роботі з учнями в умовах інклюзивного середовища. Адже кожна дитина має право на навчання, а ми дорослі маємо забезпечити це право.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1. Дятленко Н. Як створити інклюзивний освітній простір: три стратегічні напрями / Н. Дятленко // Заступник директора школи. – 2019. – № 6. – С.21–22.

  2. Порядок організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/957-2021-%D0%BF#Text.