ВОРОНОВ ЮРІЙ МИКОЛАЙОВИЧ

"Партнерство, співпраця та універсальний дизайн як складова розвитку ІРЦ"

директор комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр №3» Міської ради міста Кропивницького

Універсальний дизайн в ІРЦ.pdf

На вимогу часу та міжнародних зобов’язань держави в українському законодавстві розпочались докорінні зміни в галузі освіти у 2017 році. Вперше ми визнали та прописали в законі право дітей з особливими освітніми потребами на якісну та доступну освіту. «Закон про освіту» від 05.09.2017 року [2] чітко окреслює коло вимог для закладу, щоб той став інклюзивним. Однією з них є застосування універсального дизайну в освіті. Згідно цього закону «універсальний дизайн у сфері освіти – це дизайн предметів, навколишнього середовища, освітніх програм та послуг, що забезпечує здобуття особами якісної освіти та відповідає вимогам, встановленим законодавством та/або договором про надання освітніх послуг» [2]. Відповідно ми повинні розглядати універсальний дизайн як філософське підґрунтя до організації та впровадження інклюзивної освіти в закладі. Він повинен максимально враховувати потреби усіх учасників освітнього процесу: для налагодження якості надання та отримання освітніх послуг. Батьки є учасниками освітнього процесу і вони, як ніхто інший, найкраще знають своїх дітей. Вони можуть допомогти педагогам визначити підходи до якомога комфортнішого освітнього середовища.

Вперше розпочав говорити про проблеми доступності закладів американський архітектор Майкл Біднер у 1970 році. Він висував гіпотезу про те, що необхідно напрацювати таку систему доступності, щоб різноманітні бар’єри були нівельовані і особа почувала себе комфортно та могла задовольнити свої потреби. Поняття «універсального дизайну» було вперше застосоване 1997 року також американським архітектором Роном Мейсом. Він стверджував [1], що це не новинка, а лишень визнання потреб кожної людини та створення таких продуктів, які здатен використати кожен без винятку. Саме тоді і була створена робоча група, котра напрацювала сім принципів універсального дизайну. Сьогодні ми розглядаємо універсальний дизайн освітнього середовища як забезпечення потреб усіх учасників освітнього процесу якісно та у максимально доступній формі.

Виконуючи свої завдання консультанти інклюзивно-ресурсного центру також надають консультативну та психологічну допомогу батькам та педагогам у сфері питань розвитку дитини та з метою розвитку їхньої «позитивної мотивації й підвищення рівня обізнаності про особливості розвитку дитини з ООП»; визначають рівні необхідної підтримки дитини у закладі освіти [3]. Саме співпраця в тріаді «ІРЦ-батьки-заклад освіти» можливе досягнення чіткого розуміння потреб дітей з психофізичними порушеннями. Вивчення особливостей розвитку та підбір такої інформації, яка є ефективною та орієнтованою не тільки на одного учня, а на всіх. Такою може бути подача матеріалу з тих предметів, на котрих діти часто звертаються до власного життєвого досвіду – трудове навчання, образотворче мистецтво, основи здоров’я т.ін. Готуючи матеріали до цих уроків з використанням універсального дизайну, педагоги допомагають забезпечити певний рівень розвитку соціальних навичок здобувачів освіти з ООП. Вони вчаться комунікувати та здобувають знання на рівні з іншими однокласниками. Вчителю треба пам’ятати, що таке навчання повинно бути на користь кожному школяреві.

Застосовуючи принципи універсального дизайну, в ІРЦ ми виокремили напрям роботи консультанта вчителя-дефектолога як формування навичок соціально-побутового орієнтування. Це ті навички, які діти повинні здобувати в ранньому дитинстві та вдосконалювати протягом життя. В співпраці з батьківським та педагогічним колективом СЗДО №46 «Краплинка» Міської ради міста Кропивницького ми вже провели серію занять для вихованців цього закладу з формування навичок СПО. Для цього у нас є спеціально укомплектована кімната, де діти спочатку знайомляться із призначенням кухні, розширюють уявлення про власні можливості на ній та формують вміння користуватись побутовими приладами. Вихованці старшої групи СЗДО вже випікали печиво під керівництвом педагога та з дотриманням усіх норм і вимог. Наша кімната СПО облаштована таким чином, що в ній мають можливість займатись усі категорії здобувачів освіти від дошкільників до учнів закладів фахової передвищої освіти. Можливості та укомплектування кімнати дозволяють проведення в ній як уроків «кулінарії», так і вивчення окремих розділів етики, художньої культури з дітьми усіх категорій.

Таким чином, використання принципів універсального дизайну та виконання своїх завдань роблять діяльність ІРЦ відкритішою, доступнішою для багатьох категорій здобувачів освіти незалежно від особливостей психофізичного розвитку чи віку. Як зазначалось вище, співпрацюючи з батьками дитини та педагогами закладу консультанти ІРЦ можуть якомога глибше вивчити динаміку розвитку дитини, підібрати найвідповідніші саме для неї методики та засоби розвитку, формувати інклюзивну культуру суспільства.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ ТА ЛІТЕРАТУРИ


  1. Доступність та універсальний дизайн: навчально-методичний посібник. Азін В. О., Грибальський Я. В., Байда Л. Ю., Красюкова-Еннс О. В. – К. 2013. -128 с.

  2. Закон України «Про освіту»/ Електронний ресурс/ [Режим доступу]: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19#Text

  3. Положення про інклюзивно-ресурсний центр/ Електронний ресурс/ [Режим доступу]: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/545-2017-%D0%BF#Text