КАСПРІШИНА СВІТЛАНА МИКОЛАЇВНА

"Формування інклюзивного освітнього середовища засобами індивідуалізації та диференціації"

вчитель початкових класів комунального закладу «Новоградівський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів» Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області

На сучасному етапі суспільного розвитку забезпечення конституційних прав і державних гарантій кожного громадянина на здобуття якісної освіти є пріоритетом освітньої політики в Україні. Як вказано у ст. 3 Закону України «Про освіту»( далі- Закон) « - кожен має право на якісну та доступну освіту. В Україні створюються рівні умови доступу до освіти. Ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття освіти. Право на освіту гарантується незалежно від віку, статі, раси, стану здоров’я, інвалідності, громадянства, національності, політичних, релігійних чи інших переконань, кольору шкіри, місця проживання, мови спілкування, походження, соціального і майнового стану, наявності судимості, а також інших обставин та ознак» [2.]

Таким чином Закон декларує право осіб з особливими освітніми потребами на здобуття освіти.

Інклюзія – є основоположною ідеєю в здобутті освіти осіб з особливими освітніми потребами. К Рейсвейк зазначав що інклюзивна освіта сприятиме:

  • розвитку здібностей дитини;

  • визнанню того, що нормальний розвиток не є загальноприйнятою «нормою»;

  • задоволенню особливих потреб;

  • створенню системи підтримки;

  • функціональному підходу до лікування та навчання;

  • участі батьків у лікуванні та навчанні їх дітей (1, с.10)

У процесі роботи з дітьми з особливими освітніми потребами працюю над реалізацією методичної проблеми «Формування інклюзивного середовища засобами індивідуалізації та диференціації»

Як зазначено у Законі «інклюзивне освітнє середовище - сукупність умов, способів і засобів їх реалізації для спільного навчання, виховання та розвитку здобувачів освіти з урахуванням їхніх потреб та можливостей»

На моє глибоке переконання саме індивідуалізація та диференціація є основними складниками інклюзивного освітнього середовища, та сприятимуть адаптації дітей з особливими освітніми потребами до життя у повноцінному суспільстві, розвитку комунікативних навичок, елементарних соціальних вмінь.

Першим складником є Диференціація навчання, що являє собою принцип урахування індивідуально- типологічних особливостей учнів в інтересах розвитку їхніх нахилів та здібностей:

Наступний складник – Індивідуалізація навчання, під яким варто розуміти, надання учневі допомоги у визначені свого ставлення до самого себе, інших людей, навколишнього світу, своєї діяльності, в опануванні інструментарію пізнання та словесної творчості.

З проблематикою інклюзії почала працювали з 2013 року відколи в моєму життю з’явився маленький хлопчик учень першого класу- Ванюшка.

1 вересня 2013 року на святі першого дзвінка «Здрастуй, рідна школо!» відбулася перша зустріч Ванюші із великим шкільним колективом! Традиційно лунали найкращі побажання для єдиного першокласника Ванюші від першої вчительки, одинадцятикласників.

Було створено класну газету «Маленьке сонечко Ванюшка»

Під час навчальних занять та виховного процесу прагнула створити ситуацію успіху, де дитина почувалася комфортно та з радістю йшла до школи.

Постійно зверталася увага на розвиток творчих здібностей дитини, предметні ігри на уроках та під час перерв – улюблений вид відпочинку.

Як відомо розум дитини знаходиться на кінчиках її пальців, тому кожного дня виконувалися корекційні вправи на розвиток моторики рук, ліплення птахів та тварин – улюблений вид вправ.

Графічні вправи виконувалися лівою рукою, це було надзвичайно складно, але ми це подолали навчилися писати лівою рукою.

Шкільна спільнота радо прийняла Іванка в шкільну родину, Іванко постійно комунікував з ровесниками, долучався до шкільних івентів, інтерактивних прав, до прикладу позитивне враження на Іванка справила вправа «Коло друзів»

Іванко - активний учасник заходів в рамках тижнів початкових класів: фотовиставка «Казка навколо нас», виставка малюнків до казок В. О. Сухомлинського, виставка творчих робіт « Я прикрашаю цей світ» і в результаті на зібранні шкільної родини неодноразово нагороджувався грамотами.

Кожна дитина – талановита, потрібно лише помітити та розвити її творчі здібності. Ваня активний учасник різноманітних конкурсів: «Конкурс творчих робіт від книжкового супермаркету «Буквица» та газета «Новачок», «Конкурс поробок з природного матеріалу від журналу «Малятко», «Всеукраїнський конкурс малюнка « Я дитина, я малюю» (для дітей з інвалідністю) від благодійного фонду «Допомога справою» за підтримки художньої школи та об’єднання художників міста Запоріжжя «Колорит». Починаючи від першого класу і до сьогодні Ваня є постійним учасником Міжнародного інтерактивного природничого конкурсу «Колосок»

Батьки є постійними учасниками освітнього процесу, Вони – партнери вчителя.

Іванко справжній патріот своєї держави!: акція «Читаю про матусю у шкільній газеті», патріотична акція «Гімн нас єднає», «Новоградівська школа - майстерня людяності та любові.

«Інклюзивна освіта – перспектива нова. Хоч різні можливості - рівні права!

Кожна дитина – це цілий світ, Освіта, повага і рівність для всіх!»

Отже інклюзивне освітнє середовище грунтується на концепції «Нормалізації», в основу якої покладена ідея про те, що життя і побут дітей з особливими освітніми потребами повинні бути якомога більше наближеними до умов і стилю життя суспільства в якому вони живуть.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ ТА ЛІТЕРАТУРИ

  1. Основи інклюзивної освіти. Навчально-методичний посібник. за заг. ред. Колупаєвої А.А. Київ. 2012. С. 308

  2. «Про освіту»: Закон України від Закон України від 05.09.2017 ? 2145-VIII. Відомості Верховної Ради України від 29.09.2017. С.380.