Методичні рекомендації

Методичні рекомендації для педагогічних працівників з питань кібербезпеки та безпечного інтернету

Протягом останнього року звичні всім нам речі, зокрема навчання, зустрічі, формальне та неформальне спілкування, вираження поглядів перейшли в онлайн, що змушує прискорити вироблення рішень із забезпечення прав людини, в тому числі прав дитини в цифровому середовищі, оскільки стали актуальними загрози приватності, ризики насильства, експлуатації та дискримінації.

Рада Європи в Керівництві з прав людини для інтернет-користувачів наголошує, що діти та молодь мають право на особливий захист і допомогу під час роботи в інтернеті. Вони мають право на освіту, щоб захистити себе від інтернет-загроз, і повинні бути під особливим захистом від шкоди для їхнього фізичного, психічного й морального благополуччя, зокрема від сексуальної експлуатації та наруги в інтернеті й інших форм кіберзлочинності.

Рекомендації для педагогів щодо кібербезпеки та безпечного інтернету

1. Безпека та надійність пристроїв.

Слід встановити паролі на всіх шкільних комп’ютерах. Учителі є настільки ж вразливими перед кібератаками, шкідливими програмами, вірусами та зламами, як і всі інші. Важливо, щоб усі пристрої, які використовують учителі, були достатньо захищені (надійним паролем) і заблоковані в ті моменти, коли вони не використовуються (наприклад, якщо вчителю потрібно вийти з класу, він має заблокувати усі пристрої, які використовував, або завершити сеанс роботи/вийти з облікового запису).

Варто встановити антивірусне програмне забезпечення та брандмауер і регулярно їх оновлювати (інструкція по налаштуванню брандмауера для ОС Windows 10 за посиланням).

2. Політика закладу освіти щодо використання електронних пристроїв та мережі інтернет.

В усіх школах має бути правило, що регулює, де і яким чином можуть використовувати технології різні учасники освітнього процесу в межах школи, а також встановлює порядок реагування на інциденти, пов’язані з безпекою дітей, зокрема в цифровому середовищі. Учителям необхідно дотримуватися політики щодо використання мобільних технологій та інших електронних пристроїв. Важливо, щоб при їх використанні учителі подавали приклад правильної поведінки. У школах доцільно також встановити правила користування мобільними пристроями.

Фотографії учнів. У школах бажано встановити правила фото-, відеозйомки учнів. Чи можуть співробітники школи робити знімки учнів з освітньою метою? Чи було отримано на те дозвіл від батьків/опікунів/самих учнів? Бажано, щоб у правилах було прописано, що в інтересах безпеки учнів та співробітників для цих цілей забороняється використовувати особисті пристрої (Правила знімання: коли потрібен дозвіл, а коли ні – роз’яснення від Міністерства юстиції).

3. Фільтрація та моніторинг.

У закладі освіти має бути забезпечено фільтрацію та моніторинг даних, що передаються через шкільне під’єднання до інтернету. Учні не повинні отримувати доступу до шкідливого або неприйнятного контенту через шкільні ІТ-системи. Жодна система фільтрації не дає стовідсоткового захисту, і тому важливо підкріплювати технологічні рішення якісним навчанням та ефективним наглядом. Системи фільтрації мають щонайменше блокувати доступ до незаконного контенту, а також контенту, який вважається неприйнятним або шкідливим. Зокрема, мовиться про такі категорії шкідливого контенту:

- дискримінація;

- агресивні висловлювання;

- зловживання наркотиками та психоактивними речовинами;

- екстремізм;

- порнографія;

- піратство та привласнення авторського права;

- матеріали, пов’язані із заподіянням собі шкоди або суїцидом;

- надзвичайна жорстокість.

4. Онлайн-репутація/ цифровий слід.

Варто усвідомлювати значення цифрового сліду та онлайнової репутації. Учителям необхідно розуміти, що їхні слова та дії в інтернеті можуть вплинути на їх власну репутацію, а також репутацію школи/навчального закладу. Учителям належить пам’ятати про власний професійний статус та поводитися в цифровому середовищі відповідно. Потрібно також розповісти дітям про важливість онлайнової репутації і про те, як правильно її формувати.

5. Забезпечення безпеки професійної комунікації.

Слід визнати важливість професійної онлайнової комунікації з учнями, батьками та іншими зацікавленими сторонами. Між приватним та професійним життям учителів завжди має бути чітка межа, і це, зокрема, стосується їх діяльності в цифровому середовищі. Для будь-яких контактів між співробітниками школи та учнями або батьками завжди необхідно використовувати шкільну електронну пошту. Шкільна комунікаційна політика або кодекс ділової етики можуть передбачати заборону на контакти сам на сам та будь-які контакти, не пов’язані з освітньою діяльністю, або ж контакти на платформах, що не мають стосунку до школи. Бажано, щоб для спілкування з учнями або батьками/опікунами не використовувалися особисті пристрої. Варто уникати цифрового спілкування сам на сам. На випадок проведення відеоконференцій або занять у віддаленому режимі, школи мають установлювати чіткі приписи як для співробітників, так і для учнів (наприклад, що бажано підготувати місце для віддаленого заняття/сеансу зв’язку, що не варто проводити його в спальні та потрібно в принципі подбати про тих, хто перебуває поруч – чи то вдома або в класі).

6. Поведінка учнів, їх вразливість в цифровому середовищі та наслідки для їх безпеки і добробуту.

Варто розуміти, чим інтернет може бути для учнів небезпечний і чим корисний. Учителям необхідно знати, як діти і молодь проводять час в інтернеті, яким ризикам вони при цьому піддаються та яку користь можуть отримати. Корисні ресурси з цього питання:


Дидактичні матеріали:

Використані ресурси:

  1. Захист дітей у цифровому середовищі: рекомендації для батьків та освітян https://drive.google.com/file/d/1KO5MeC73lLCEhszi4kjxQ4CxkAB2woUI/view