IAME International Finaal

16. Oktoobril toimus Le Mansis üks maailma suurim ja mainekam rahvusvaheline kardivõistlus - Iame International Finaal. Võistlus on kantud CiK-FIA kalendrisse ja toimub kooskõlas kõikeCIK-FIA reegliga. Võistlusel osalesid 430 sportlast rohkem kui 40 riigist üle maailma. Eestit esindasid klassis X30 Super Shifter - Sten Piirimägi, klassis X30 Senior - Kaspar Korjus, Robin Vaks ja Gregor Jeets. Klassis X30 Junior - Siim Leedmaa, Jakob Mattias Oja ja Georg Martin Tintse.

Kõik Eesti kardisportlased peale Sten Piirimäe võistlesid sel rajal esimest korda. Sten võistles seal eelmisel aastal ja saavutas neljanda koha. Sellel aastal õnnestus Stenil finišeerida teisel kohal. Kvalifikatsioon Stenil ei õnnestanud hästi, 16. koht. Stenil ei õnnestanud sõita kiiret ringi, igal ringil jäi keegi aeglasem ette. Eelsõitudes Sten ei kasutanud uusi rehve ja finišeeris neljandal-viiendal kohal, tänu väga hea stardioskusele. Ühe eelsõidu tulemuse annulleerisid kohtunikud kollase lippu alas möödasõidu eest. Finaalis Sten stardis kümnendalt kohalt ja kasutades uut rehvijooksu, mille ta säästis eelsõitudest. See taktika andis hea tulemuse! Sten oli kõige kiirem finaalsõidus ja finišeeris teisel positsioonil! Võistluse võitja on professionaalne (palgaline) Top Kart tehasemeeskonna võidusõitja Mateo Vigano. Stenil on õnnestunud ka varem edukalt konkureerida maailma tipp kardisportlasega. 2016 EMV kaheksandal etapil Põltsamaal Sten edukalt konkureeris Simo Puhakka vastu CRG meeskonna tehase sõitjaga ja oli temast kiirem ajakontrollsõidus. Steni tulemus tõestab Eesti kardisportlaste kõrget taset!

Natuke ebaõnne oli Kaspar Korjusel, kes finišeeris kolmandal positsioonil B eelfinaalis – edasi A finaali sai ainult B finaali võitja. Kahjuks tehnilise probleemi tõttu Kaspar ei saanud osaleda ühel eelsõidul ja sellepärast ei pääsenud otse A finaali.

Raske võistlus oli meie X30 Junior klassi sõitjatele Georg Tintsele ja Jakob Mattias Ojale, kelle jaoks see oli esimene elus selle taseme võistlus. Loosiga pääsesid nad neljandasse gruppi, kes sõidab ajakontrollsõitu viimasena. Juba pimedas ja jahtunud rajal olid ajad umbes 0,3 sekundit aeglasemad. Tulemuseks on 31. koht Jakob Ojal ja 53. koht Georg Tintsel, kuigi oma grupis Jakob Oja oli neljas. Need ajakontrollsõidu tulemused tähendasid, et iga eelsõidus startimist rivi keskelt või lõpust. Eelsõidu tulemuseks saavutasid nad 7. ja 9. stardikoha B finaalis, kus kahjuks kummalgi ei õnnestunud avarii tõttu finišeerida. Siim Leedmaa paljudes eelsõitudes katkestas kokkupõrke ja ka tehniliste probleemide tõttu. Tulemuseks oli sunnitud ta startima C finaalis 6. positsioonilt, kus finišeerida õnnestus teisena.

A finaalidesse ei pääsenud kahjuks ka Robin Vaks ja Gregor Jeets, kelledel puudus varasem rahvusvahelistel võistlustel osalemise kogemus. Eelsõitude tulemusena õnnestus Robin Vaks’l startida C finaalis ja lõpetada see kõrge, kaheteistkümnenda kohaga.

Üldiselt võib hinnata Eesti sportlaste taseme väga heaks. Sellel võistlusel kasutasid kõik sportlased ühesuguseid, väga võrdsed X30 monoklassi mootoreid ja võita oli võimalik ainult tänu oskusele ja kogemusele.

Lisainformatsiooni ja võistluse protokolle on võimalik näha X30 Challenge Estonia FB lehel.