Олексенко Олена Андріївна

кандидат філологічних наук, професор,

професор кафедри української мови імені проф. Л. А. Лисиченко

Харківського національного педагогічного університету 

імені Г. С. Сковороди


Олексенко Олена Андріївна 

Наукова робота пов’язана з дослідженням семантики слова, проблем морфології та словотвору, прагматичного потенціалу граматичних одиниць, лінгвопоетики, термінології української мови

ОСВІТА ТА НАУКОВА ПІДГОТОВКА 

У 1970 р. закінчила українське відділення філологічного факультету Харківського державного педагогічного інституту імені Г.С. Сковороди, одержавши диплом із відзнакою вчителя української мови і літератури середньої школи.

З 1982 по 1986 р. навчалася в заочній аспірантурі при кафедрі української мови Харківського державного педагогічного інституту імені Г.С. Сковороди.

У 1987 р. захистила кандидатську дисертацію зі спеціальності «Українська мова».

У 1990 р. отримала вчене звання доцента.

У 2001 р. отримала вчене звання професора.



 ПРОФЕСІЙНА КАРʼЄРА ТА ДОСВІД УПРАВЛІНСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ   

У 1970 – 1971 рр. працювала вчителем української мови і літератури СШ № 3 м. Богодухова Харківської області.

Із 1974 р. працює в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди:

1974 – 1976 рр. – лаборант кафедри української літератури,

1976 – 1988 рр.– викладач, старший викладач кафедри української мови,

1988 – 1997 рр.– доцент кафедри української мови,

1997 – 2003 рр.– професор кафедри української мови,

2003 – 2020 рр.– завідувач кафедри української мови,

2020 – натепер – професор кафедри української мови.

Із 1989 по 2005 рр. була деканом факультету заочного навчання.



НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА  

За час роботи в університеті викладала низку дисциплін: «Сучасна українська мова. Фонетика», «Сучасна українська мова. Лексика. Фразеологія», «Сучасна українська мова. Морфеміка. Словотвір», «Сучасна українська мова. Синтаксис», «Наукові основи морфеміки і словотвору сучасної української мови», «Наукові основи морфології сучасної української мови», «Історія української мови», «Діалектологія української мови», «Виразне читання», «Мовний аналіз у ЗВО», «Науковий коментар до складних випадків мовного аналізу», «Теоретична граматика української мови (морфологія)», науковий семінар «Прагматика граматики», «Актуальні проблеми українського мовознавства», «Функціональна лінгвістика» «Граматика української мови у функціональному аспекті».

У 2017 р. під керівництвом О.А. Олексенко як гаранта освітньої програми отримано ліцензію на підготовку магістрів за спеціальністю 035 Філологія, у 2018 р. спеціальність акредитована, у 2023 р. освітня програма знову успішно пройшла акредитацію.

У 2016 р. брала участь як член проєктної групи в підготовці до ліцензування, а в 2020 р. – до акредитації освітньої програми 035 Філологія для провадження підготовки здобувачів третього рівня вищої освіти (аспірантів).

У співавторстві з І.А. Павловою видано навчальний посібник для курсу «Сучасна українська мова. Морфеміка. Словотвір. Морфологія», а також розроблене методичне забезпечення з інших дисциплін.


НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ 

Наукова робота пов’язана з дослідженням семантики слова, проблем морфології та словотвору, прагматики і функціонального потенціалу граматичних одиниць, лінгвопоетики, термінології української мови.

Підготувала 11 кандидатів філологічних наук, керує підготовкою докторів філософії за спеціальністю 035 Філологія.

Протягом 1996 – 2021 рр. була членом спеціалізованої вченої ради (10 років ученим секретарем) із захисту кандидатських ( у 1996 – 2003 рр. і докторських) дисертацій у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди.

Автор близько 100 наукових робіт, серед яких 5 монографій, 6 навчальних посібників, низка статей, надрукованих у фахових наукових виданнях України та за кордоном. Значний внесок зробила в укладання й редагування видань, пов’язаних з історією Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди та розвитком освіти й наукових шкіл на Харківщині.



ГРОМАДСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ 

У 2010 – 2021 рр. була головою журі щорічного конкурсу студентських творів «Лист мамі», що проходив у стінах Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди.

Із 1986 р. – член редколегії наукового збірника «Лінгвістичні дослідження», заснованого при кафедрі української мови, який на сьогодні входить до фахових видань України категорії Б.

Із 2004 р. – один із організаторів Міжнародної наукової конференції з актуальних проблем лінгвістичних досліджень, що проводиться в ХНПУ імені Г.С. Сковороди раз на два роки.

Із 2023 р. очолює кафедру української мови за межами університету – у ліцеї № 2 м. Богодухова Харківської обл.



ПРОФЕСІЙНИЙ РОЗВИТОК 

У 2019 р.  – сертифіковане стажування на кафедрі української мови Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка.

У 2022 р. – сертифіковане підвищення кваліфікації в Одеському державному університеті внутрішніх справ за темою «Парадигма вищої освіти в умовах війни та глобальних викликів ХХІ ст.».

У 2022 р. – сертифіковане підвищення кваліфікації в ТОВ «Академія цифрового розвитку» «Цифрові інструменти Google для освіти».


НАГОРОДИ І ВІДЗНАКИ 

У 1989 р. нагороджена знаком «Відмінник народної освіти УРСР».

У 2004 р. нагороджена Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України.

У 2007 отримала Подяку, а в 2008 р. нагороджена Почесною грамотою Харківської обласної державної адміністрації.

Дипломант обласного конкурсу «Вища школа Харківщини – кращі імена»  (2003, 2005, 2010 рр.).

Переможець конкурсу «Людина року» в ХНПУ імені Г.С. Сковороди в 1999 р.

У 2019 р. одержала вищу відзнаку ХНПУ імені Г.С. Сковороди «Г.С. Сковорода».

У 2021 р. – лауреат конкурсу «Видатні жінки Сковородинівського університету».

У 2021 р. – переможець конкурсу «Людина року» в ХНПУ імені Г.С. Сковороди в номінації «За відданість справі».

У 2022 р. нагороджена дипломом «Заслужений професор ХНПУ імені Г.С. Сковороди».



НАУКОМЕТРИЧНІ ПРОФІЛІ

Інституційний репозитарій (Dspace)

Google Scholar

Scopus

Web of Science

ORCID