תכנית לימודים לתואר ראשון במדעי הנתונים B.Sc

תוכנית מדעי הנתונים - תכנית לימודים יוקרתית חדשה באוניברסיטת חיפה, המשלבת לימוד שיטות וכלים מתחומי מדעי המחשב, סטטיסטיקה ומערכות מידע

למה מדעי הנתונים?

  • תחום לימודים מבוקש, מחובר לצרכי שוק העבודה החדש, מולטי דיסציפלינרי ובעל תחומי יישום מגוונים (מולטי בריבוע!), מהווה אתגר ועניין אינטלקטואלי

מה מקנה התוכנית?

  • התוכנית היא תוכנית יוקרתית וחדשה שמקנה ידע תיאורטי לצד כלים יישומיים. התוכנית כוללת קורסי ליבה בלמידת מכונה Machine Learning, ניהול Big Data, אנליזה של Big Data, ועוד, וכן קורסים מתקדמים רבים, לרבות בינה מלאכותית Artificial Intelligence ולמידה עמוקה Deep Learning.

למה ללמוד באוניברסיטת חיפה?

  • תואר BSc ב- 3 שנים היחידי שמקנה הסתכלות רחבה שנשענת על שלושה החוגים הרלוונטיים למקצוע: מדעי המחשב, מערכות מידע וסטטיסטיקה.

  • התנסות מעשית בעבודה עם נתונים כבר משנה ראשונה וקורסי מעבדה ויישומים

  • אפשרות להשתתף בפרוייקטי מחקר עם התעשיה ובסמינרים מולטי דיסציפלינריים עם מרצים מהתעשיה

  • בוגרים יוכלו להיקלט במקצועות המבוקשים ביותר בתעשיית ההיי-טק בתחום מדעי הנתונים (Data Science) או במשרות הפתוחות לבוגרי מדעי המחשב, מערכות מידע או סטטיסטיקה ושמות דגש על נתונים. בוגרים משלושת החוגים מועסקים היום בחברות מובילות כגון IBM, רפא"ל, מיקרוסופט, GE Healthcare, Google ועוד.

  • בוגרים יוכלו להיקלט לתואר שני בחוג למערכות או סטטיסטיקה ללא השלמות או לחוג למדעי המחשב עם השלמה של עד שני קורסים.

  • מלגה למצטיינים - בעלי ציון פסיכומטרי גולמי של 700 ומעלה זכאים למלגה של 10,000 ₪ לשנה הראשונה ללימודים (תשפ"א) ובנוסף, בתום שנה א', אם יעמודו בתנאים שיקבעו על ידי החוג יוכלו קבל תוספת של 5000 ₪ מלגה

  • התוכנית פתוחה לעתודה האקדמית

כידוע, בשנים האחרונות יש עלייה דרמטית בזמינות נתונים הנאספים באתרי אינטרנט, מסחר אלקטרוני, בדיקות רפואיות, סנסורים, רכבים אוטונומיים ועוד. חברות, ממשלות, והעולם האקדמי מעוניינים להפיק ידע מהנתונים הנ"ל כדי לתת יכולות וערכים חשובים לחברה. הבנה וניתוח נכון של הנתונים יכולים להביא לשיפור עצום בהיבטים שונים של חיינו. כדי לנהל ולארגן, לנתח ולהבין את הנתונים השונים והמגוונים, נדרשת הבנה עמוקה של שיטות וכלים מתחומי מדעי המחשב, סטטיסטיקה, ומערכות מידע. התוכנית האינטרדיסציפלינרית מכסה בשלוש שנים את ההסתכלות הרחבה שמקיפה את כל מחזור החיים של לימודי Data Science (איסוף, ניקוי, אינטגרציה, אחסון, ניהול, ניתוח, חקר והצגה של נתונים), תוך לימוד תיאוריות מובילות והתנסות מעשית.

התכנית בנויה בצורה מאוזנת על החוזקות של שלושה חוגים: מדעי המחשב, מערכות מידע וסטטיסטיקה. מקורם של חלק מהקורסים בשלושת החוגים וחלקם ייעודיים לתכנית. המרצים בתוכנית הינם חוקרים מובילים בתחום מדעי הנתונים וחלקם מרצים מהתעשייה. בעוד שהתכנית נשענת על יסודות תאורטיים מוצקים בתחומים המדעיים הרלוונטים, היא שמה דגש על פתרון בעיות מעשיות. כבר מהשנה הראשונה, הסטודנטים מתנסים במשימות נתונים מעשיות ובכלים עכשוויים מהתעשייה. התכנית אף מציעה קורסי בחירה שמאפשרים השתלבות עם חברות הזנק, מפגשים והשתתפות בהרצאות שמדגישות את האינטרדיסציפלינריות של התחום.

התכנית המוצעת מיועדת לסטודנטים מצטיינים. בתוכנית מושקע מאמץ רב ביצירת מערך קורסים איכותי ושמירה על רמה אקדמית גבוהה, וזאת באווירה לימודית נעימה הקשובה לסטודנטים. סטודנטים בעלי חתך קבלה גבוה במיוחד יזכו לתמיכה ייחודית, כולל מלגות ושיתוף בפרויקטי מחקר. בוגרי התוכנית יקבלו ידע וניסיון מעשי במגוון רחב של מדעי הנתונים. הם יוכלו להיקלט כמדעני נתונים Data Scientists בתעשייה, בשל ההכשרה המולטידיסציפלינרית, וכן במשרות המיועדות לבוגרי הדיסציפלינות של מדעי המחשב, מערכות מידע או סטטיסטיקה השמות דגש על נתונים. בוגרי התוכנית יוכלו להתקבל ללא השלמות ללימודי תואר שני בחוגים שבהם למדו וכן לתוכניות התואר השני של החוגים למערכות מידע ולסטטיסטיקה.

הרישום לתוכנית יהיה דרך אחד החוגים: מדעי המחשב, סטטיסטיקה, או מערכות מידע. 80% מהנקודות להשלמת התואר ילמדו במשותף ע"י כל הסטודנטים בתוכנית. שני קורסי חובה ושני קורסי בחירה יילמדו בחוג הנבחר ועוד שני קורסי בחירה של מדעי הנתונים יילקחו מתוך סל משותף.

התוכנית אושרה לפירסום ע"י המועצה להשכלה גבוהה בשנת תשע"ט והחלה לפעול בשנת תש"ף.

הענקת התואר מותנית באישור המועצה להשכלה גבוהה.


מדעי הנתונים לעתודה