דף החוג ב-facebook | ערוץ החוג ב-youtube | לשיחה עם יועץ לימודים 1-800-300-032 | English

חדשות

10.12.18 כל הרצאות העבר של הפורום האנתרופולוגי בשנתיים האחרונות עלו לאתר.

10.12.18 המפגש הבא של הפורום האנתרופולוגי יתקיים ביום חמישי, 27.12.18. במפגש נארח את ד"ר איבראהים סעיד בהרצאתו: Politics of Life in a Colonial Space: An Extended Case Study of East Jerusalem. כניסה חופשית, הנכם מוזמנים!

10.12.18 במהלך דצמבר ישורד ריאיון דוקומנטרי מרתק עם פרופ' נורית בירד-דוד בערוץ 98 ביס והוט במסגרת מגזין של רמות, חיפה. ניתן למצוא את הריאיון גם כאן. מומלץ בחום!

6.9.18 פורסמו מועדי הפורום האנתרופולוגי לשנת תשע"ט.

6.8.18 עלה לאוויר אתר אישי מעודכן של פרופ' נורית בירד-דוד.

23.7.18 עלתה לאוויר רשימת הקורסים לתואר ראשון ולתואר שני בחוג לאנתרופולוגיה תשע"ט.

ברכות

תודה לכל המשתתפים בהרמת הכוסית שלנו לפתיחת שנת תשע"ט! מאחלים שנת לימודים מעניינת ופורייה.


ברכות חמות לחברת הסגל שלנו פרופ' נורית בירד דוד, שמאמרה Animism Revisited: Personhood, Environment, and Relational Epistemology חצה זה עתה את הרף המדהים של 1000 ציטוטים!! קצת על המאמר כאן, עוד דיונים בהמשך.

ברכות חמות לראש החוג, ד"ר קרול קדרון, על פרסום מאמרה The Perfect Failure of Communal Genocide Commemoration in Cambodia: Productive Friction or Bone Business? בכתב העת היוקרתי current anthropology !

ברכות לראש החוג ד"ר קרול קדרון על זכייה בקרן ISF עבור מחקרה Taking the Soldier Home: An Ethnographic Study of Domestic Commemoration of Fallen Soldiers in Israel !

ברכות חמות לפרופ' עמליה סער על קבלת דרגת פרופסור חבר!

צרו קשר

ראש החוג: ד"ר קרול קדרון - ckidron@soc.haifa.ac.il

יועצת מ"א: ד"ר ציפי עברי - tsipy.ivry@gmail.com

יועצת דוקטורט: פרופ' נורית בירד דוד - nbird@soc.haifa.ac.il

מרכזת החוג: אורלי יעקובי - onitis@staff.haifa.ac.il, טל' 04-8249649

המעוניינים בלימודי מ"א או השלמות למ"א בחוג לאנתרופולוגיה, נא לפנות לד"ר ציפי עברי.

המעוניינים בלימודי דוקטורט או לימודי מחקר מקדים בחוג לאנתרופולוגיה, ראשית יש לתאם עם מנחה מתוך חברות סגל החוג. להתייעצויות ניתן לפנות לפרופ' נורית בירד-דוד או לד"ר עמליה סער.

בכל שאלה ניתן לפנות למרכזת החוג אורלי יעקובי. אם אין מענה בטלפון מומלץ לכתוב מייל.

נפתחה ההרשמה לתכנית ההתמחות לתואר שני באנתרופולוגיה רפואית ופסיכולוגית

הפורום האנתרופולוגי תשע"ט

סמסטר א'

מהי אנתרופולוגיה?

אנתרופולוגיה יוצאת מהנחה שכדי להתקיים בעולם, האדם חייב לתת לדברים משמעות. היא חוקרת כיצד המשמעות נוצרת ומשתנה דרך התבוננות בקשת רחבה מאוד של תופעות: אוכל, מיניות, פוליטיקה, דת, רפואה, אמנות, תפיסות של עצמי, רגשות, כלכלה, זהויות, בתים, צריכה, אלימות ועוד.

שיטת המחקר המזוהה עם האנתרופולוגיה, התצפית המשתתפת, שיטה ייחודית משום שהיא מאפשרת להקיף רמות שונות של ידע במחקר יחיד: הידע הגלוי, הרשמי, המנוסח במלים; הידע הסמיוטי החומק ממלים ומתקיים בגוף, במבט, במגע; הידע הפרקטי המגולם בהתנהגות שלא תמיד תואמת את מה שאנשים אומרים או חושבים שהם עושים; והידע ההיסטורי העמוק המגולם בסמלים, בטקסטים הקדושים, או בפריטים החומריים של התרבות. בו- בזמן, למרות שאיסוף הממצאים כמעט תמיד נעשה תוך ההתמקדות ברמת המיקרו – במפגש הבינאישי, החד פעמי, המתרחש כאן ועכשיו – הניתוח תמיד מתבצע על פי פרמטרים מסודרים ובתוך הקשר השוואתי רחב.

ההוליזם של האנתרופולוגיה, המשיכה לפגיעות (וגם לפוגענות) האנושית, והצלילה לתוך הבאלגן המתעתע של התרבות, הופכות אותה לתחום ידע הומניסטי מובהק. בו-בזמן, הניתוח השיטתי, התאוריות המפותחות והפרספקטיבה ההשוואתית שמאפשרת להתכתב עם סוגיות מאקרו, הופכות אותה גם לתחום מחקר מדעי מובהק.

ולסיום, בצד היותה דיסציפלינה אקדמית, אנתרופולוגיה היא קודם כול דרך התבוננות בעולם. היא מציידת את מי שלומדים אותה בעין בוחנת שמאפשרת לראות את המציאות קצת אחרת ולהבחין בממדים הסמויים מן העין הרגילה. היכולת לראות את "הקופסה" ולא רק את מה שבתוכה היא נכס אישי ומקצועי שרלוונטי למגוון רחב של תחומי עיסוק.

--

Anthropology explores the meaning people give to their lives. Anthropology examines and literally gazes at a wide range o phenomena allowing scholars to understand the logic embedded within social and cultural behavior. The department at the University of Haifa is one of a kind: Only at Haifa can you study anthropology ‘in its own right’ or as we say in Hebrew – ‘netto’, as part of a diverse student body. The department combines a strong foundation in social science with a humanistic perspective, attracting students from a wide range of scholarly fields and backgrounds. In addition, semi-applied tracks, opening in the near future, promise to create interfaces between anthropology and biomedicine, mental health, and social activism towards aiming for social change.

In the fall of 2018 we look forward to launching a semi-applied MA program custom designed for professionals in health-related fields – medicine, psychiatry and psychology, or social work, interested in specializing in cultural competency. The program will provide an opportunity to meet other professional practitioners who are already working in health and welfare-related institutions and together explore the challenges of multiculturalism in various social contexts. The program is of course tailored as well to those who may not have a professional background in health-related contexts, who wish to study the fascinating interface between the body, health, wellbeing and culture.