VÝUKA NA DÁLKU

Zaměřujeme se především na zavádění ICT do škol...

Pomůžeme vám v Google Suite pro vzdělávání zejména, podívejte se na naše VYCHYTÁVKY

Jak na výuku na dálku pomocí Google Suite pro vzdělávání

"Vychytávky"

Provedu vás několika lekcemi ze svých školeních, která pro pedagogy uskutečňuji od roku 2014 nejčastěji přes Vzdělávací středisko Středočeského kraje (VISK), nyní máte výběr z nich zde. Nabízím vám nejen nácvik dovedností, ale vlastní zkušenosti z praxe s G Suite (dříve Apps) na gymnáziu v Říčanech od roku 2011 a cenné příklady nejen z výuky, ale i řízení školy a týmové spolupráce mezi učiteli. Naučím vás dovednosti ovládat a orientovat se ve službách Google Suite a používat je. Projděte si nejprve videa Google pro Česko a Slovensko. A já vám k vašim dovednostem přidám "vychytávky" z praxe. V prvních lekcích se věnuji v souhrnu rozvoji vašich dovedností, abyste připomněli ty části, které vám "unikly" při sebevzdělávání. Lekce jsou sestaveny z příkladů, které používám na školeních k tématu z dřívějších let, ale reaguji i na současné aktuální potřeby učitelů a žáků. Vychytávejte G Suite na plné obrátky.

1. lekce: Jak zaregistrovat pro svou školu službu Google Suite for Education (GSFE) -prezentace

11. 3. Během chvilky změníte způsob, jakým spolu studenti i vyučující komunikují na dálku. Sdílejí své materiály... Služba G Suite pro vzdělávání je pro všechny způsobilé instituce zdarma. Zde je přihlašovací formulář, kterým můžete přihlásit svou školu k používání Google Suite for Education zdarma. Více informací naleznete v prezentaci 1. lekce školení zdarma. Instruktážní videa naleznete také na Google Česko a Slovensko, instalace a založení uživatelských účtů se týkají lekce 1. - 5.

2. lekce: První sdílení a týmová spolupráce - prezentace, pojďte na to a procvičte se mnou rovnou ve snímku prezentace a vstupte do dokumentu přes "komentovat"

12. 3. V této lekci se zaměříme na princip sdílení, k čemu je to dobré a jak využít při práci ve škole mezi učiteli a s žáky ve výuce. V praktické ukázce si sdílení přímo vyzkoušíte ve 4. snímku prezentace.


01 Jak zaregistrovat Google Suite pro svou školu - Anna Stočesová Martinková
02 První sdílení a týmová spolupráce a kontrola nastavení služeb Google Suite

3. lekce: Jak vyzrát nejen nad opravami prací žáků z matematiky, fyziky, chemie... - tipy pro výuku na dálku

18. 3. Jak opravit výpočty, které žáci sdílejí svá řešení na fotkách, které uspořádali do složky sdílené učiteli? Tahle vychytávka jen tak někoho nenapadne, ale naše zvídavé a bádající pedagogy z fyziky a matematiky na gymnáziu v Říčanech ano... Inspirujte se. Stačí otevřít na disku Google ve sdílené složce fotku, obrázek (libovolný formát) nebo pdf (pokud skenovali), kterou máte uspořádanou na disku Google. A už nemusíte se trápit s popisováním chyb, na které chcete upozornit žáky, kteří odevzdali své výpočty v podobě fotek... Uspořádejte na disku Google vyfocené nebo naskenované práce žáků (u nás žáci sami uspořádají do své sdílené složky s učitelem) a opravujte práce přímo zde - stačí klepnout na ikonku " přidat komentář" vpravo nahoře hned vedle "tisku" a zvýraznit oblast, kterou chcete okomentovat. Žák na vaše komentáře může odpovědět a vlákno komentáře se tak může vinout tak dlouho, dokud není vyřešen.

Přitom oznamování nových komentářů si žák/učitel může nastavit ve "spravovat oznámení o komentářích" (tři tečky vpravo nahoře) nebo přímo do komentáře napsat e-mail žáka, stačí uvést začátek a po zapsání @ se automaticky nabídne e-mail žáka a do komentáře vloží pomocí nařp. +zak@gyri.cz, tím zajistíme oznámení na e-mail vždy. Pokud je označená oblast v komentářích vyřešená, stačí zvolit "vyřešeno" přímo v komentářích. Zpětně lze zobrazit již vyřešené komentáře (opět vpravo nahoře 3 tečky a nabídka "zobrazit vyřešené komentáře". Na jednotlivé komentáře si můžete uložit odkaz (je u každého v nabídce "tři tečky") pro případné další využití.

Označte oblast, kterou chcete okomentovat pomocí komentáře a "okomentujte"

Požadujte od žáků odpovědi komentáře a do komentářů pište e-mail, tím automaticky dostávají žáci zprávu o vašem komentáři. Oznamování lze nastavit ve správě oznamování (viz 3 tečky nahoře)

A tady příklad z fyziky, vyučující si takto poradil s komentáři i v pracovním sešitě, který mu žák poslal se svým řešením

Komentáře mohou být docela zábavné zejména, když "vlákno" nemá konce, aby se dalo označit "vyřešeno"... :-)

4. lekce: Meet - videokonference - virtuální schůzky, které můžete se souhlasem všech zúčastněných nahrávat - návod


Výuka na dálku pomocí videokonference MEET a kvízů Google

Pracovní verze návodu na spuštění virtuální schůzky - videokonference MEET i s ukázkou týdenního plánu při výuce na dálku, aby nedocházelo k přehlcení...

Google Suite for Education - s vychytávkami z praxe při řízení školy a vzdělávání

Příklady z praxe školy, která využívá Google Suite pro vzdělávání od roku 2011 - v rámci školení lektorky

5. lekce: Nechte uspořádat žáky své práce do složek... Jak nastavit přístup a oprávnění?

Jak upravit sdílení a přístupy ke složce, pokud nepracujte přímo v Classroom a vyhovuje vám tato sdílená spolupráce s žáky přímo na disku Google.

6. lekce: Testy - kvízy - hodnocení - zpětná vazba - video

Tipy na testy, kde najdete návody... Videa připravujeme.

Vzdělávání v G Suite - Nabízíme školení - Projektová činnost

Vzdělávání v G Suite - jak vzdělávat na dálku

Pomůžeme vám s úspěšným zavedením Google Suite ve vaší škole.

Naučíme vás využívat Google Suite na praktických ukázkách školy s dlouholetou praxí a získané dovednosti vám pomůžeme zavést do praxe vaší školy.

Ukázkovou školou je Gymnázium Říčany. Tato fakultní škola Přírodovědecké fakulty UK v Praze využívá cloudové služby již od roku 2011 v promyšleném konceptu, který neustále posouvá a zdokonaluje ve způsobu využití a to také se specializovanými zařízeními - chromeboxy, chromebooky, interaktivními projektory s cloudovým řešením pro tisk. V rámci školení jsou ukazovány příklady využití z praxe právě v této škole.

Obsah kurzu naleznete v nabídce.

Nabízíme školení - nyní na dálku

Školení - kurzy přímo na vaší škole ve vašich podmínkách a soustřeďujeme se především na zavádění cloudových služeb Google Suite for education (GSFE).

Z možných cloudových řešení jsme si zvolili právě společnost Google, protože ta nabídla své cloudové nástroje pro školy jako první a to v uceleném balíku aplikací, které jsou provázané mezi sebou a spolu s Google učebnou tvoří smysluplný celek. Tento celek Google Suite své služby pro školy neustále zdokonaluje a vyvíjí. Nabízí svou podporu také mezi učiteli v ČR v rámci skupin Google Education Groupe (GEG). Učitelé si předávají mezi sebou sdílené digitální učební materiály, nápady a postupy pro konkrétní předměty. Společnost Google své cloudové nástroje propojila také se specializovanými zařízeními - chromeboxy, chromebooky, která nejsou náročná na údržbu a jsou levná.

Významným rysem cloudových aplikací je sdílená spolupráce mezi žáky, učiteli a vedením školy, proto naše kurzy jsou zaměřené nejen na to, jak používat cloudové služby, ale jak je v této sdílené spolupráci využívat ve výuce s žáky nebo mezi učiteli.

Projektová činnost - pomůžeme splnit projekty se zaměřením na ICT

Příklady z praxe - výběr z projektové činnosti se zaměřením na využití ICT ve vzdělávání:

  • Projekt Šablony II.: "Využití ICT ve vzdělávání v SŠ", CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_065/0016281. V realizaci od 1.1.2020 do 31.12.2021. Odkaz na dokumenty (neveřejné)
  • Projekt Šablony I.: "Podpora vzdělávání a profesního růstu pedagogů". Projekt realizován 2.1.2018 - 31.12.2019
  • Projekt 56. výzva MŠMT: "Zajištění výuky v zahraničí dle výzvy č. 56 MŠMT – Zahraniční jazykově-vzdělávací pobyty pro žáky a zahraniční jazykový kurz pro učitele...", reg. č. CZ.1.07/1.1.00/56.0509. Projekt realizován v roce 2015
  • Projekt EU Peníze školám - Multimediální objekty ve vzdělávání. Projekt realizován 1.7.2012 - 30.7.2014

Kontaktujte ředitelky školy:

PaedDr. Annu Stočesovou Martinkovou, PhD.

+420 737 462 862, rs@gyri.cz

www.vicr.cz