Přednáška Tomáše Etzlera

V pátek 18. 11. 2022 se na našem gymnáziu uskutečnila dlouho očekávaná přednáška žurnalisty Tomáše Etzlera, která nesla inspirativní název „Nic není nemožné“.

Pan Etzler se přijel podělit o své životní zkušenosti nejen se studenty našeho gymnázia, ale také s veřejností, která přijala naše pozvání.

Velice poutavě hovořil o svém životě, o úsilí a snaze jít za vytyčeným cílem, ale také o riskování a štěstí, které mu pomohly stát se významným novinářem.

Narodil se v Ostravě, vystudoval zde Pedagogickou fakultu, ale učitelem se nikdy nestal. V Ostravě také pracoval pro Českou televizi. V 90. letech ho jeho dobrodružná povaha odvedla do USA, kde po studiu žurnalistiky začal pracovat pro CNN. Jako válečný zpravodaj byl vyslán do Afghánistánu a Íránu. Většina z nás ho však zná jako zpravodaje České televize v Číně. Je držitelem řady mezinárodních ocenění, a to včetně ceny EMMY.

V současnosti Tomáš Etzler stále spolupracuje se CNN jako zpravodaj a kromě dalších aktivit se věnuje mladým novinářům, kterým se snaží zprostředkovat zkušenosti z praxe. Uskutečňuje také přednášky napříč celou Českou republikou.

Je autorem dokumentárního filmu Nebe, píše také knihy. Ta nejznámější nese název „Novinářem v Číně. Co jsem to proboha udělal?“.

Celá přednáška se odehrála ve velmi příjemné a uvolněné atmosféře. Pan Etzler, jako poutavý vypravěč, dokázal strhnout celé publikum. Odpověděl i na množství zajímavých dotazů.

A jaký dojem v našich studentech Tomáš Etzler zanechal? O tom se rozepsali Veronika Hyvnarová a Adam Pařenica z 2. A.

“ Ve chvíli, kdy jsme se o této přednášce dozvěděli, nikdo netušil, co nás čeká. Dokonce si troufáme tvrdit, že jméno Tomáše Etzlera většina z nás dosud neslyšela. Jen málokdo z nás pravidelně sleduje zprávy v televizi, a tak jsme nemohli vědět, jak velká osobnost před námi vlastně stojí.

Pan Etzler nám popsal svou složitou cestu životem plnou dobrodružství a nečekaných zvratů. Obzvlášť nás pobavilo, že slovo “ne“ při odmítnutí bere jako příležitost k debatě. Při líčení zážitků z Iráku jsme měli husí kůži. Otevřel nám oči a ukázal nám pravou stránku Číny, která je pro svět neviditelná.

My si z jeho vyprávění odnesli, že se nemáme bát vystoupit ze své komfortní zóny. Inspiroval nás, že si máme jít za svými sny a zkoušet nové věci, chytat každou příležitost za pačesy a že když něco chceme, tak toho dosáhneme. Tímto chceme ještě jednou poděkovat za možnost inspirovat se a poslechnout si životní příběh tohoto výjimečného člověka.“

Mgr. Markéta Cvičková