Schüleráček
Limonade
Na němčině se mravenečkové učí slovíčka o jídle a pití.
Podle receptu od naší oblíbené Socke jsme vyrobili limonádu a pustili jsme se i do prodávání a nakupování.
Möchtest du auch Limonade machen? Du brauchst:
2-3 Zitronen
50 Gramm Zucker
1 Liter Wasser
lecker!
Swap pokojových rostlin
V březnu zorganizovala třída 4.B swap pokojových rostlin. Swap znamená výměna.
Rodiče, děti i paní učitelky mají možnost přinést z domova nepotřebné rostliny a můžou si odnést nějakou jinou domů.
Na informatice jsme vytvořili plakáty ke swapu a návod jak postupovat.
Schulfest
Základní škola německo-českého porozumění pořádá 15.6.2023 muzikál o malém princovi.
Jelikož kniha Malý Princ slaví výročí 80 let od jejího vydání, základní škola se rozhodla malého prince zahrát v divadle. Přijde se podívat více než 250 lidí. Základní škola pozvala i německého velvyslance. Každá třída od první až do čtvrté třídy zpívá. Pátá třída hraje hlavní role. Na konci představení se pátá třída rozloučí se základní školou.
Žáci 5.A
Ukázka z knížky:
A skutečně, na planetě malého prince byla jako na všech planetách dobrá tráva i plevel. Tedy z dobrých semen dobrá tráva a ze špatných semen býlí. Ale semena jsou neviditelná. Spí hluboko v zemi, až některému napadne se probudit. Tu se protáhne a k slunci bojácně raší nejprve rozkošný a neškodný malý výhonek. Je-li to ředkvička nebo růže, můžeme je nechat, ať si rostou. Je-li to plevel, musíme ho vytrhnout hned, jak ho rozeznáme. Nu, a na planetě malého prince byla strašná semena… semena baobabů. Půda planety byla jimi zamořena. A pustíme-li se do baobabu příliš pozdě, už nikdy se ho nezbavíme. Zaroste celou planetu. Provrtá ji svými kořeny. A je-li planeta příliš malá a baobabů příliš mnoho, roztrhnou ji.
V 5.A uvažovali nad tím, jaké by to bylo, být na jeden den tím druhým
- tedy klukem nebo holkou, opačně, než tomu ve skutečnosti je.
Přijímací zkoušky - 5.B
Muzeum Plasy - 5.B
4.B fandí stromům
Eliška Holubová a Eliška Marková, 4.B
Julinka Burešová a Laura Unbereit , 4.B
Fashion Show 3.A
VÍTĚZNÝ VTIP
Na němčině jsme dělali vtipy, a potom jsme hlasovali o nejlepší vtip.
Vyhrál Theo, který je na této škole prvním rokem. Samozřejmě vtipů bylo více.
Šimon + Vojta, 5.B
CELODENNÍ VÝLET DO MUZEA STAVITELSTVÍ PLASY
Na konci února jsme třídy 3. A a B vyrazily na celodenní výlet do Muzea stavitelství Plasy. Navštívili jsme i expozici středověkých stavebních strojů. V této expozici jsme viděli například jeřáb, který použili při opravě Katedrály svatého Víta. Bylo zajímavé, že ten jeřáb byl poháněn lidmi, kteří v něm běhali jako dva křečci. Byl tam pro nás připravený i workshop na výrobu dřevěných autíček. V dalších částech muzea bylo super, že jsme si skoro na vše mohli sáhnout.
Pavel Slosiarik, 3.A
D I V A D L O M I R O R – D E M O K R A C I E
V druhé polovině ledna zažila 3.A a 3.B dvě super akce.
Navštívili jsme divadlo MINOR, abychom zhlédli představení Demokracie. Divadelní hra, která byla ve druhé části po přestávce interaktivní nám dětem přiblížila volby, formování vlády a úlohu premiéra. Herci nám prakticky ukázali k čemu slouží politické strany, jak se tvoří koalice a co je to opozice. Vlastně jsme si v té interaktivní části zkusili volby nanečisto. Hravou formou jsme se dozvěděli to, co mi pak rodiče doma vysvětlili, co se dá shrnout pod pojem parlamentní demokracie.
Pavel Slosiarik, 3.A
N Á V Š T Ě V A V Ú S T A V U F Y Z I K Á L N Í CH E M I E J. H E Y R O V S K É H O A V Č R
Také jsme zavítali do Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věc ČR.
Nejdříve jsme zhlédli chemické divadlo „Posviť si citrónem na duhu“. Vědkyně, paní Ing. Květoslava Stejskalová, CSc. pomocí indikátoru z červeného zelí měnila bezbarvé látky na barvy duhy. A potom nám ještě předvedla i výrobu elektřiny za pomoci citrónu a různých kovových, měděných a pozinkovaných plíšků a hořčíkových pásek.
Následovali dva workshopy, při které jsme byli rozděleni o počtu max. do 10 žáků.
Nejdříve jsem si s chemikem Lukášem Šimaňokem hrály na atomy. Ukázal nám zábavnou formou jak se váží atomy do molekul a naše ruce a nohy nahrazovali chemické vazby. Dozvěděli jsme se základní vlastnosti plynných prvků vodíku, kyslíku, uhlíku a dusíku.
Potom s námi paní Květa Stejskalová udělala pokus. Na filtračním papíru jsme za pomocí roztoku octa a vody rozkládali barvy na jednotlivé barevné složky a vytvářeli obrazce. Každý si pak výsledek pokusu mohl odnést zalaminovaný domů.
Pavel Slosiarik, 3.A
B E S E D Á R I U M
Dne 4.1.2023 zavítala do naší třídy 3.A Veronika Krištofová z Programu Hra o přežití.
A co to vlastně je? Je to program připravený na principech světoznámé počítačové hry MINECRAFT. Hravou formou vysvětluje zákonitosti přírody, snaží se najít a vysvětlit podobnosti i rozdíly mezi realitou a virtuálním světem.
Po celou dobu jsme pracovali v týmech. V každém týmu byly dvě skupiny, navigátoři a stavitelé. Cílem bylo vystavět celkem čtyři objekty, které byly promítnuty na interaktivní tabuli. V lehčí úrovni hry navigátoři i stavitelé jejich podobu znali, v těžší úrovni znali podobu jen navigátoři. K výstavbě objektů byly používány jako stavební prvky typické Minecraft kostky. Všichni museli mlčet a no kostky sahali jen stavitelé. Úspěch závisel na předem domluveném plánu, jak se dorozumět beze slov.
Bylo to zábavné, hodně kreativní a moc se nám to líbilo.
Pavel Slosiarik, 3.A
Č E R T O V S K Á Š K O L A
Dne 5.12.2022 se zaplnila opět po roce naše škola malými čertíky, andílky a Mikuláši. Ti nejstarší žáci Čertovské školy z 5. tříd, pak s Mikulášem odměnili všechny malé neposedy čertovskou nadílkou. No někteří, co přes rok více zlobili, dostali i nějakou tu bramboru nebo uhlí. A na ty největší zlobili čekal velký pytel, ale naštěstí se tam všichni nevešli, a tak zůstali všichni mezi námi.
Pavel Slosiarik, 3.A
S E T K Á N Í S E Š É F R E D A K T O R E M Č A S O P I S U ABC
V prosinci se také uskutečnilo setkání se šéfredaktorem časopisu ABC, panem Zdeňkem Ležákem. Setkání se zúčastnili vybraní žáci školy ze třetích a čtvrtých tříd. Dozvěděli jsme se jak se tvoří časopis na téma Vánoce v jiných zemích a zkusili jsme si ho vyrobit. Zkušenosti se budou určitě hodit pro tvorbu našeho školního časopisu.
Pavel Slosiarik, 3.A