Lekcja 6. 03.04.2020

W jaki sposób nić może uratować życie?- mit o Tezeuszu

Na dzisiejszej lekcji poznasz losy Tezeusza.

1. Zapoznaj się z mitem o Tezeuszu

2. Wykonaj zadnia pod tekstem.

Zadania wykonują wszyscy, ale zdjęcia prac przysyłają mi następujące osoby (nr: 1., 2., 3., 4., 5), którym dokładnie sprawdzę zadania.

Pamiętajcie tytuł pracy to imię i nazwisko, Tezeusz, klasa 5 d (5 e). Koniecznie taki zapis!

TEKST ŹRÓDŁOWY

W labiryncie mitu

Jan Parandowski

Tezeusz (fragmenty)

Najświetniejszy bohater ateński, Tezeusz, był obcego pochodzenia. Ojciec jego Ajgeus (Egeusz) zawojował Attykę* orężnie*. Matką jego była Ajtra, królewna z Trojzeny*. Ajgeus porzucił ją, lecz zanim się rozstali, pokazał jej miecz i sandały, które ukrył pod ogromnym głazem, i powiedział, że gdy ich syn dorośnie, niech mu każe dźwignąć ów kamień i zabrać leżące tam rzeczy. Tezeusz chował się zdrowo, a kiedy miał lat pięć, poznał Heraklesa, który przejazdem bawił w Trojzenie. Bohater pogładził chłopca po głowie i wróżył mu wielką przyszłość. Odtąd Tezeusz chciał być takim jak Herakles. Nadszedł wreszcie czas, kiedy matka zaprowadziła go do owego kamienia. Młodzieniec z łatwością głaz odwalił, zabrał miecz i sandały i ruszył do Aten do ojca, Ajgeusa. [...]

W Atenach wówczas niedobrze się działo. Ajgeus był już stary i zniedołężniały. Ze wszystkich stron szarpali go nieprzyjaciele. Wielka więc była radość, gdy po mieczu i sandałach poznał w Tezeuszu własnego syna.

Chcąc pozyskać miłość ludu, młody bohater wyprawił się na olbrzymiego byka, który grasował w okolicach Maratonu. Ujarzmił go żywcem i, oprowadziwszy po całym mieście, złożył na ofiarę Apollinowi.

Ale nikt się z tego nie cieszył, bo w Atenach panowała powszechna żałoba. Oto przyjechali z Krety od króla Minosa posłowie z żądaniem dorocznego haraczu*. Straszny to był haracz. Siedem dziewcząt i siedmiu chłopców wybierano losem z rodzin obywatelskich, aby ich zawieźć na żer dla kreteńskiego potwora o byczej głowie, Minotaura. Tezeusz oświadczył, że pojedzie zabić owo krwi chciwe monstrum*. Ajgeus dał mu czerwony żagiel, prosząc, aby go rozpiął w razie szczęśliwego powrotu. Jeżeli zaś wszyscy zginą, niech majtkowie pozostawią czarny żagiel, który już z daleka zwiastować będzie nieszczęście.

Kiedy Tezeusz przybył na Kretę i zjawił się na dworze Minosa, oczy wszystkich patrzyły nań złowrogo i podejrzliwie. Tylko córka królewska, Ariadna, patrzyła nań* inaczej. [...] Miłość królewny ocaliła Tezeusza. Minotaur żył we wspaniałym gmachu, zwanym labiryntem. Było tam tyle pokoi, przejść, sieni, schodów i krużganków, że ktokolwiek wszedł, już drogi powrotnej znaleźć nie mógł. Lecz Ariadna dała pięknemu Ateńczykowi kłębek nici i pouczyła, co ma robić. Tezeusz przywiązał nić u wejścia do labiryntu i w miarę, jak się zapuszczał w zawrotną głąb gmachu, rozsnuwał kłębek. Wreszcie spotkał Minotaura, zabił go i wyszedł tą samą drogą, nawijając nici na kłębek. Po czym wsiadł na okręt i odpłynął. A z nim Ariadna.

Kochali się bardzo, coś jednak musiało się po drodze odmienić, gdyż Tezeusz kazał wynieść śpiącą Ariadnę i zostawić ją na wyspie Naksos.

Chłód ranny budzi ją ze snu. Ariadna rozgląda się dokoła i widzi jakieś obce i puste wybrzeże, nad którym świeci pobladły księżyc. Woła Tezeusza i słyszy, jak skały powtarzają za nią to imię. Wbiega na górę i zdaje się jej, że w oddali widać żagiel okrętu. Zaczyna krzyczeć. Krzyczy z całych sił, lecz głos łamie się pod szumem fal. Zdejmuje z ramion szkarłatny* szal i powiewa nim długo, aż ręce opadają omdlałe. Płacze. Idzie wybrzeżem i nie spotyka śladu ludzi. Płacze z żalu za ojczyzną, za domem i ze strachu, że w tym pustkowiu rzuci się na nią zwierz dziki.

Tezeuszu! Tezeuszu! Ramiona wyciąga ku morzu, jakby go chciała prosić, żeby z drogi jeszcze zawrócił – i pada bez zmysłów na ziemię. [...] W tej chwili góry napełniają się zgiełkiem i ku dziewczynie zbiega tłum satyrów*, menad i bachantek*. Gdy Ariadna otwiera oczy, zbliża się do niej Dionizos, piękny jak dzień, bierze ją za rękę i mówi: „Piękna pani! Kocham cię i pragnę, żebyś była moją żoną”. Ariadna przymyka powieki, bo zdaje się jej, że śni. Ale już bachantki wzięły ją na ramiona i zaniosły na rydwan zaprzężony w tygrysy. Porzucona kochanka Tezeusza została małżonką boga wina i ślub odbył się na tej samej wyspie Naksos, która swym kształtem przypomina liść winnej latorośli.

Tymczasem Tezeusz wesoło wracał do Aten. Ale zapomniał zmienić na okręcie żagiel czarny na szkarłatny, jak o to prosił Ajgeus. Stary król patrzył z wysokości skały nadmorskiej. Słabe oczy niewiele już mogły dojrzeć na migotliwej powierzchni wody. Pytał więc co chwila otaczających, czy nie widzą okrętu Tezeusza i jaki na nim żagiel. Nagle wszystkich twarze sposępniały: zbliżał się znany statek, o czarnych żaglach. Ajgeus, pewny, że syn zginął, rzucił się z rozpaczy do morza.

Po śmierci Ajgeusa dokonał Tezeusz wielkiego dzieła zjednoczenia wszystkich rodów i gmin attyckich w jedną całość państwową, ze stolicą w Atenach. Równocześnie zrzekł się władzy królewskiej i utrwalił pierwsze zasady ustroju republikańskiego*.

Wiem więcej!

Na początku XX wieku archeolodzy odkryli na greckiej wyspie Krecie pozostałość dawnej kultury powstałej ok. 3000 lat p.n.e. Od imienia legendarnego króla Minosa, syna Zeusa i Europy, nazwano ją kulturą minojską. Do najważniejszych zabytków z tych czasów należy pałac w Knossos. Pałac Minosa składał się z pomieszczeń o różnym przeznaczeniu: mieszkalnych, reprezentacyjnych, związanych z kultem religijnym i pomocniczych, znajdowały się w nim nawet wygodne łazienki i urządzenia toaletowe z bieżącą wodą. Olbrzymi dziedziniec pałacu był otoczony wielopiętrowymi budowlami pełnymi zawiłych przejść. Miejsce to wiąże się z mitem o Minotaurze – potworze o ludzkim ciele i głowie byka.

ZADANIA DO LEKCJI

  1. Porównaj mit o Tezeuszu z opowieścią o Heraklesie. Która historia wydaje ci się ciekawsza. Uzasadnij swoje zdanie odpowiednimi argumentami.

  2. Wymień wszystkich bohaterów mitu. Przyporządkuj do nich poniższe informacje.

3. Napisz plan wydarzeń przygód Tezeusza. (Możesz wykorzystać punkty z ramki, pomiń te, o których nie ma mowy w tekście powyżej.

4. Zapisz znaczenie wyrażeń nić Ariadny, po nitce do kłębka. W razie potrzeby skorzystaj ze słownika frazeologicznego.

nić Ariadny- ....................................................................................................................................................................................................................

po nitce do kłębka- .......................................................................................................................................................................................................

5. Co oznacza labirynt. Które z podanych znaczeń tego słowa ma charakter dosłowny, a które przenośny. Podaj przykłady użycia tego słowa w obu znaczeniach.

.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................