Népi furulya  alapvizsga 14. tétel

14. tétel: Palóc vidék. 

Fealadat: Röviden mutassa be Pál István tereskei furulyás játékmódját, dallamait!

Mondják felvidéki vagy palóc furulyának is. Ezt én félrevezetőnek, tévesnek tartom. Ez a méret és hangolás, (alacsony esz' alap, semleges terccel, szeptimmel, nem egészen nagy szexttel), kizárólag Pál István 1919-es születésű kétbodonyi, tereskei juhász sajátja. (Mestere, Cziglán János is többnyire így hangolt, de eltérő alaphangokról.) Pál Pista bácsi minden dallamot (dúr és moll jellegűt egyaránt) a furulya negyedik fokán zárt. Ez tette szükségessé az ő fogásrendjében az alacsony szextes ötödik lyukat. A többi ismert felvidéki adatközlő mind más és más módon játszott más és más furulyákon.

A "Pista bácsi féle" hangszereimet készítem d', esz', e', külön kérésre f', g' alaphangokkal is. Dunántúli, alapon záró játékmódra is alkalmasak. (A nagyobb méretű dunántúli hangszereimet lényegében csak a cifrázás különbözteti meg emezektől.)
Pál Pista bácsi féle, negyedik fokon záró játékmódhoz hangolt palóc furulya. Alaphangja lehet: d', esz', e', f', de külön kérésre a Pista bácsi féle alacsony esz' is.

Pál István (Kétbodony, 1919. február 25.Balassagyarmat, 2015. március 2.)[1] Madách-díjas nógrádi pásztor, tereskei dudás. A Népművészet Mestere. 

Kilenc gyerek közül elsőként született idősebb Pál István kanász és Ciglan Erzsébet bánki kanászlány gyermekeként. Pál István családja kizárólag pásztorősöket tart számon. Apja is „tudós pásztor” volt - állat, ember gyógyításához, rontás elhárításához egyaránt értett. Édesanyja munka közben is dalolt, édesapja, nagyapja furulyázott, flótázott, dudált. Ahogy járni tudott, kísérte apját két öccsével együtt a legelőre, így szinte észrevétlenül tanulták meg a pásztorság folytatásához szükségeseket. A gyerekek a régi zenei örökséget is átvették - lánytestvérei közül többen is kitűnő énekesek lettek. István a három fiú közül egyedül, átvette a furulyás, flótás, dudás örökséget is. Ciglan Jánostól, édesanyja nagybátyjától a furulya- és flótakészítést, valamint a faragást is megtanulta. Édesapjára úgy emlékszik vissza, mint a legnagyobb zenészre, aki mindent tudott, "a Miatyánktól a Hiszekegyig, mindent". Ő volt a példakép. 

További információkért kattints a fejezet címekre!

Érdekes információk, felvételek

Ebben a részben a tereskei Pál István pásztor játékát hallhatjátok. Pál Pista bácsi egy jelentős adatközlő volt, amolyan "tudós pásztor" hírében állt, mindent tudott a birkákról, azok természetéről, gyógyításáról. Dallamai sem elhanyagolandók, jellegzetes ízes palóc furulyajáték az övé. Furulyáit maga készítette, az enyémet Gyenes Tamás csinálta, aki 8 évig volt Pista bácsi tanítványa. 😁🎵