Право

Как протича закриването на фирма – ООД и ЕООД?

Много често, когато се създава нова фирма, нещата потръгват и тя се задържа дълги години на пазара. В други случаи, обаче, се налага да се закрие фирма по една или друга причина. Тогава възникват въпроси свързани с това каква е процедурата по закриване на фирма – ООД и ЕООД и как протича целият процес.

Profirms.bg е счетоводно-правна кантора, изцяло насочено към предоставяне на правни и счетоводни услуги и разполага с набор от специалисти по закриване на фирми. Те ще спомогнат за това процесът да премине гладко, като изготвят предварително всички документи, които са нужни и ще са представително лице на собственика пред всички институции, с които трябва да се работи. Тези институции, през които се преминава по време на процеса по закриване на фирма, са НАП, НОИ и Агенция по вписванията.

Процесът по закриване на ООД и ЕООД изисква време и закриващият трябва да се снабди с търпение. Но Profirms.bg гарантира безпроблемно и бързо действие.


Кои са трите фази на процедурата по закриване на ООД и ЕООД?

ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТТА

В първият етап от процедурата по закриване се извършва документално прекратяване на дейността, последвано от уведомяване на териториалните дирекциите на НАП и НОИ за бъдещото закриване на фирмата. Трябва да се отбележи, че заедно с това решение, което прекратява дейността, трябва да се подаде и заявление към Националната агенция за приходите. То установява дали дадената фирма има някакви задължения. Ако няма, НАП издава необходимото удостоверение, което да послужи пред Агенцията по вписванията. Това заявление има и силата на документ, който уведомява пред държавата, че собственикът иска да закрие фирмата си.

ЛИКВИДАЦИЯ

Заедно с това трябва да се обяви ликвидация, което от своя страна налага да се назначи ликвидатор. Той може да бъде както външно физическо лице, така и самият управител на фирмата. Процесът се води от ликвидатора. Решението да се закрие ООД се взема от общото събрание, което се явява неговият върховен орган. При ЕООД е по-различно, тъй като такъв орган не съществува и решението се взима от едноличния собственик на капитала.

След като е обявена ликвидация в началото, трябва да се има предвид, че периодът е 6 месеца, независимо дали фирмата е или не е имала дейност по времето, в което е била активна. Следващата стъпка е да се отправи покана към евентуални кредитори. Те имат възможността да обявят своите претенции и вземания и в тези 6 месеца могат да бъдат удовлетворени.

ЗАЛИЧАВАНЕ

Последната стъпка при закриването на фирма е нейното заличаване от Търговския регистър. За да се случи това трябва всички стъпки преди това да са преминали успешно. Трябва да е налично удостоверението от НОИ, всички кредитори да са удовлетворени и фирмата да няма никакви задължения. След като всичко това е налице, може да се подаде заявление, с което се заявява желанието фирмата да бъде заличена от Търговския регистър. То се подава в Агенцията по вписванията.

Може да видите заявлението тук: Б6 Заявление за за вписване на обстоятелства относно прекратяване и ликвидация

B6.pdf

Това са стъпките, които се следват при закриване на ЕООД и ООД. Profirms.bg може да осигури специалисти по цялостния процес и да гарантира високо качество на предлаганите услуги.