Świetlica Środowiskowa
Termin realizacji: 01.02 - 31.12.2024 rr.
Celem działalności świetlicy środowiskowej w Fundacji PCKK jest wspieranie rodziny w procesie przygotowywania dzieci i młodzieży do samodzielnego życia, kształtowania właściwych postaw społecznych poprzez objęcie ich w czasie wolnym od zajęć szkolnych opieką oraz zajęciami rozwojowymi i profilaktycznymi.
REMCREAD
Termni realizacji : 01.11.2023 - 31.10.2025 r.
Project No.: REMCREAD 2023-1-PL01-KA220-ADU-000156610
Projekt REMCREAD ma na celu wzmocnienie pozycji uchodźczyń i migrantek poprzez zapewnienie im szkoleń, mentoringu i możliwości nawiązywania kontaktów. Inicjatywa ta ma na celu wspieranie ich działań w kierunku rozwoju i samorealizacji. Dzięki innowacyjnej fazie warsztatowej projektu, uczestniczki będą miały szansę wymyślić i opracować projekty w różnych obszarach, w tym żywności, mody i technologii. Wykorzystując kreatywne metodologie, warsztaty te posłużą uczestniczkom jako platforma do wyrażania ich unikalnych głosów oraz prezentowania ich umiejętności i talentów, przyczyniając się do wzbogacenia kultury Unii Europejskiej.
Partnerzy projektu
Konsorcjum składa się z doświadczonych partnerów, z których każdy wnosi do projektu bogaty wachlarz różnorodnej, ale harmonijnej wiedzy specjalistycznej. Zostali oni wybrani ze względu na swoje udokumentowane osiągnięcia w poprzednich przedsięwzięciach, posiadają odpowiednie umiejętności i kompetencje dostosowane do konkretnych wymagań i celów projektu.
Wspólny Świat Seniorów
Celem projektu było zbudowanie międzynarodowej wspólnoty uczących się seniorów, zaangażowanych w poznawanie języka polskiego, historii i ciekawych miejsc w okolicy, korzystających z nowoczesnych technologii w różnych dziedzinach codziennego życia.
Projekt Wspólny Świat Seniorów wpisał się w długofalowe działania Centrum Kompetencji Seniorów,
którego misja brzmi:
Rozwijamy środowisko aktywnych, świadomych i samodzielnych Seniorów. Zmierzamy w kierunku wizji CKS: Seniorzy świadomie organizują swoje życie. Usprawniają umiejętności poznawcze i dbają o sprawność fizyczną. Uczą się nowych rzeczy, uczą też innych. Są otwarci, elastyczni, potrafią się zaadaptować. Podążają za zmianami cyfrowymi.
Imigranci – różne drogi do integracji (INTEGRA) Erasmus+
Projekt „Imigranci – różne drogi do integracji” (INTEGRA)
1.10.2022-30.09.2024
Erasmus+ KA2 Partnerstwa strategiczne
Numer projektu 2022-1-PL01-KA220-ADU-000088153
Strona projektu https://integraidwproject.wordpress.com/
INTEGRA to projekt Erasmus+, którego celem jest wsparcie procesu integracji osób ze środowisk migracyjnych w nowym społeczeństwie, poprzez zapewnienie otwartych i dostępnych zasobów edukacyjnych zarówno dla migrantów, jak i edukatorów osób dorosłych, wolontariuszy i kadry organizacji pracujących na rzecz integracji społecznej migrantów.
Migracja jest dziś powszechna. Grupy imigrantów to grupy ludzi szczególnie narażone na wykluczenie społeczne z powodu barier wynikających z różnic kulturowych, nieznajomości języka i trudności w adaptacji. Dlatego konieczne są działania wspierające ich wysiłki w celu znalezienia swojego miejsca w nowym społeczeństwie.
Włączenie społeczne tych osób poprzez integrację jest działaniem dwukierunkowym. Należy do niego przygotować nie tylko samych imigrantów, ale także osoby z ich otoczenia, a przede wszystkim osoby odpowiedzialne za adaptację imigrantów do życia w nowym środowisku.
Celem projektu jest wsparcie lokalnych organizacji w krajach partnerskich, które działają na rzecz integracji imigrantów ze społecznością przyjmującą oraz zwiększenie skuteczności ich działań.
Cele szczegółowe:
Podnoszenie wiedzy organizacji partnerskich w zakresie metod integracji imigrantów poprzez zapoznanie się
z metodami stosowanymi w innych organizacjach;Zbudować podwaliny środowiska nauczania online skierowanego do społeczności przyjmującej i imigrantów.
Główne działania:
Współpraca 4 organizacji z Polski, Włoch, Hiszpanii i Danii pracujących z imigrantami, która umożliwi dzielenie się doświadczeniem, wiedzą i przykładami dobrych praktyk w zakresie integracji imigrantów.
Organizacja 4 międzynarodowych warsztatów mających na celu wymianę doświadczeń osób ze środowisk migracyjnych.
Rezultaty projektu:
Publikacja "Imigranci - Różne drogi do integracji" - pobierz publikację tutaj
Kurs online "Integracja przez edukację" wspierający organizacje, kadrę, wolontariuszy i przedstawicieli społeczności, działających na rzecz integracji społecznej imigrantów w nowych społecznościach lokalnych. Link do kursu
Rozwój kompetencji seniorów w wymiarze europejskim Erasmus+
Rozwój kompetencji seniorów w wymiarze europejskim
Termin realizacji: 1.10.2022-31.03.2024
KA122-ADU - Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności dorosłych osób uczących się i kadry w sektorze edukacji dorosłych
Numer projektu: 2022-1-PL01-KA122-ADU-000076616
Cele projektu:
1. Wzrost wiedzy o wpływie codziennych zachowań ludzi na klimat i środowisko
2. Rozwój umiejętności cyfrowych
3. Rozwój kompetencji międzykulturowych
Działania:
Dwie Grupowe Mobilności Dorosłych słuchaczy – wyjazd dwóch grup po 8 członków Centrum Kompetencji Seniorów na warsztaty edukacyjne do zagranicznych organizacji partnerskich.
Edukacyjne Centrum Integracji
Edukacyjne Centrum Integracji to szeroko pojęta wspólna przestrzeń edukacyjna, w której możesz spotkać różnych ciekawych ludzi.
Tworzą ją przedstawicielki i przedstawiciele różnych generacji, róznych narodowości.
Zobacz AKTUALNE WYDARZENIA
Polska dla początkujących i zaawansowanych - Podaj dalej!
O Projekcie
Projekt jest innowacją społeczną, która łączy dwie grupy:
osoby z doświadczeniem migracji oraz seniorów i seniorki – które rzadko wchodzą ze sobą w kontakt, jednak w naszej ocenie mogą sobie wzajemnie wiele zaoferować.
Cele projektu:
Zaangażowanie seniorów/seniorek i migrantów/migrantek we wspólne działania na rzecz innych osób mieszkających w Polsce.
Połączenie dwóch grup mieszkających w Polsce: seniorów/ek i migrantów/ek.
Stworzenie sieci wsparcia opartej o wolontariat osób starszych i osób z doświadczeniem migracji.
Opracowanie i udostępnienie publikacji oraz seminarium podsumowującego Model Integracji Seniorów i Migrantów.
Działania
Rezultaty
Galeria zdjęć
Umiem się uczyć po polsku
Termin realizacji: 16.08.2022-31.07.2023
O Projekcie
Adresatami projektu jest młodzież szkolna (2 i 3 etap edukacji), przybyłe do Polski w wyniku konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Planuje się objąć wsparciem 40 uczennic i uczniów uczęszczających do klas 7 i 8 szkół podstawowych lub 1 średnich w Jeleniej Górze i okolicy. Są to osoby, które jeszcze nie zdążyły poznać języka polskiego na tyle dobrze, żeby móc swobodnie funkcjonować w szkole, a dodatkowo są doświadczone koniecznością ucieczki ze swoich domów przed wojną. Wyrwane ze środowiska rodzinnego i kręgu przyjaciół. Będą to bezpośredni uczestnicy działań.
Cel projektu:
Zbudowanie silnych podstaw do uczenia się w polskiej szkole u 40 uczennic i uczniów, którzy przybyli do Polski w wyniku konfliktu zbrojnego w Ukrainie
Działania
Umiem się uczyć po polsku – warsztaty rozwojowe IX.2022-VI.2023
Umiem się uczyć po polsku – warsztaty rozwojowe. Działania skierowane do uczennic i uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej i 1 liceum, którzy przybyli do Polski w wyniku konfliktu zbrojnego w UA.
Warsztaty będą realizowane w okresie od września 2022 do czerwca 2023 r., w 4 grupach od 8 do 12 osób. Wsparciem będzie objętych 40 młodych ludzi.
Ja i mój świat – spotkania grupowe z psychologiem (Trening radzenia sobie w sytuacjach szkolnych)
Ja i mój świat – spotkania grupowe z psychologiem. Cykl 20 godzin zajęć w 4 grupach średnio 10-os.
Będą realizowane w okresie od września 2022 do czerwca 2023 r., regularnie, zgodnie z ustalonym harmonogramem, 10 dwugodzinnych spotkań w każdej grupie.
Nie jestem sama/sam – przyjaciół mam
Nie jestem sama/sam - przyjaciół mam. Budujemy „rusztowanie” – pomoc w uczeniu się i rozwiązywaniu dydaktycznych problemów szkolnych.
Grupa wolontariuszek/y, uczennic i uczniów LO, którzy wspierają uczestniczki i uczestników projektu w rozwiązywaniu zadań szkolnych. Wolontariusze zostaną przygotowani do pracy tak, aby ich wsparcie pomagało w szybkim usamodzielnianiu się „podopiecznych”.
Ja i moje środowisko – działania integracyjne
Spotkania z rodzicami uczestniczek i uczestników projektu, których celem będzie poznanie się osób, celów, postępów rozwojowych dzieci, przekazanie i uzyskanie informacji zwrotnej. Spotkania pozwolą też na udzielenie odpowiedzi na pytania rodziców związane z edukacją w Polsce i w Jeleniej Górze, mogą być pomocne w wyborze szkoły średniej. Do pomocy w organizacji zostaną włączeni seniorzy z CKS, co pozwoli nawiązać relacje. Każdy rodzic (opiekun) będzie mógł wraz z dzieckiem uczestniczyć w 4 spotkaniach, które będą się odbywały w siedzibie Fundacji PCKK.
Rezultaty
Od września 2022 roku do dziś:
43 nastolatków z Ukrainy zaangażowało się w projekt
zrealizowaliśmy 228 godzin różnorodnych zajęć
odbyły się 4 spotkania integracyjne
działają z nami licealiści ze Śniadeckiego i z Norwida
spotykają się z nami seniorzy z CKS
Galeria zdjęć
Active Well Aktywne życie kluczem do dobrostanu - ACTIVE life as a key to WELLbeing
1.04.2022-31.03.2024
Erasmus+ KA2 Partnerstwa na małą skalę w sektorze edukacji dorosłych
Numer projektu: 2021-2-PL01-KA210-ADU-000048862
Głównym celem projektu jest włączenie społeczne i cyfrowe osób w wieku 60+. Projekt jest realizowany w partnerstwie z Uniwersytetem III Wieku z Liberca.
Moduł 1
Aktywność fizyczna - pozwala opóźnić proces starzenia, a tym samym zachować sprawność, która umożliwia i ułatwia codzienne czynności osobom starszym.
Moduł 2
Aktywność intelektualna - rozwijanie kompetencji poznawczych (trening pamięci, uwagi i logicznego myślenia), dzięki którym seniorzy będą lepiej funkcjonować w społeczeństwie i będą bardziej komunikatywni
Moduł 3
Aktywność kulturalna - czynnik więzi społecznej, pozwalający na rozwój wyobraźni, kreatywności, otwartości na innych, a przede wszystkim spełniający potrzeby emocjonalne seniorów.
Moduły 1 i 2 będą realizowane w dwóch, powtarzających się cyklach. Moduł trzeci będzie podzielony na 4 obszary tematyczne.
Odbędą się też cztery międzynarodowe warsztaty - dwa w Jeleniej Górze i dwa w Libercu.
Projekt skierowany jest do uczestników Centrum Kompetencji Seniorów działającego przy Fundacji PCKK oraz do wszystkich zainteresowanych seniorów z Jeleniej Góry i okolic.
W drodze do zrównoważonego rozwoju Erasmus+
Wyzwania współczesnego świata - w drodze do zrównoważonego rozwoju
1.12.2021-31.05.2023
- Erasmus+, KA1
Numer projektu: 2021-1-PL01-KA122-ADU-000018021
Rodzaj działania: Kursy i szkolenia
SenEd Erasmus+
SenEd Seniorzy w Edukacji - Seniors in the Education
1.12.2020-30.11.2022
Numer projektu: 2020-1-PL01-KA204-082043
Erasmus+, KA2, Partnerstwa strategiczne
Międzynarodowy projekt Seniorzy w Edukacji (Seniors in the Education) jest realizowany w ramach programu Erasmus+ przez organizacje:
Fundacja PCKK Edukacja i Rozwój, Polska - koordynator
Kauno trečiojo amžiaus universitetas, Litwa
Vzdelavaci Institut Stredoceskeho kraje, Czechy.
Celem projektu jest zwiększenie aktywności edukacyjnej i społecznej seniorów w środowiskach lokalnych poprzez stworzenie możliwości wykorzystania ich potencjału, wiedzy i doświadczenia.
Działania
Spotkania partnerskie zarządzająceTPM
Międzynarodowe warsztaty dla Seniorów - Blended Mobility
Rezultaty
Raport z badań przeprowadzonych przez Seniorów:
Zestawienie opracowanych przez Seniorów tras turystycznych:
Metodyka Study Circles w edukacji seniorów - publikacja do pobrania
Przeczytaj o wydarzeniach lokalnych w projekcie Seniorzy w Edukacji - tutaj