Freehold Township Athletics & Activities

...Home of #Patriot Nation...

Mr. Adam Brusotti

Supervisor of Extracurricular Activities

732-431-8460 Ext. 3011

Important Announcements

Congratulations to our Girls Bowling Team...Group 3 Champs!

Shout out to our Indoor Track & Field Champions this season!

Izabel Fronc and Sophia Yun- Group 4 and Monmouth County High Jump Relay Champs

Sophia Yun- Monmouth County High Jump Champion

Our 4X400 M Relay team of Robert Lee, Justin Leohner, Parker Scherer and Tyler Kelly- Central Jersey Group 4 Champs

Nick Lundberg- Shore Conference & Central Jersey Group 4 Champ in the 3200 M Run

Tyler Kelly- Shore Conference Champ in the 800 M Run


Congratulations to our Winter Division Champions!

Boys Basketball

Girls Bowling

Congrats to the following members of our Band for their OUTSTANDING ACHIEVEMENTS!

Andrew Salaru- ALL-STATE SYMPHONIC BAND (Bassoon)

Kevin Arizapana- ALL SHORE JAZZ BAND (Trumpet)

Michael Boni- ALL SHORE JAZZ BAND (Trombone)

James Harper- ALL SHORE JAZZ BAND (Percussion)



PLEASE NOTE: PETS ARE NOT ALLOWED ON SCHOOL GROUNDS. THANK YOU FOR YOUR UNDERSTANDING.

Want to order a Yearbook? Visit www.jostens.com.


To keep tabs on Patriot Athletics, visit the "Athletics" page for a "Weekly Update" or follow @TownshipScores on Twitter.

Please use www.shoreconferencenj.org to see the most up-to-date schedule of our daily events.


ACTIVITY ELIGIBILITY, CHANGE OF SPORT AND TRANSPORTATION DOCUMENTS FOUND ON FORMS PAGE


Fall Shout Outs

Boys Cross Country

A-North (Public) Champs

Nicholas Lundberg- 1st Team All-State; 1st Team All-Shore; A-North (Public) Champion

Coach Fromuth & Coach Golub- Shore Conference Coaches of the year


Gymnastics

Overall NJ State Champs- #1 Team in NJ and NJ.com's Team of the Year

Central Jersey Section I Champs

A-North Champs

Alexis Rogers- 1st Team All-State; 1st Team All-Shore; Shore Conference Champion (Bars)

Anna Pagliaro- 1st Team All-State; 1st Team All-Shore; Shore Conference Champion (Beam); Central Jersey Section I Champion (Bars)

Jamie Polonet- 2nd Team All-State

Jenelle Cloud- 2nd Team All-State

Julia Rogers- 3rd Team All-State

Coach Montgomery- NJ.com Coach of the Year and NJSIAA Gymnastics Award


Girls Tennis

A-North Champs


Girls Soccer

A-North Champs

Jess Judge- 1st Team All-Shore; 1st Team All A-North

Alessia LaRosa- A-North co-Player of the Year; 1st Team All A-North

Ryann Leohner- 1st Team All A-North

Anna Priborkina- 1st Team All A-North


Football

Colin Taptich- 1st Team All-Shore and 1st Team All-Group 5

Lorenzo Pantano- 1st Team All-Group 5


Forensics

Earned a spot in the "100 Club"


Art Club

Sarah Fakult and Matthew Verga- Spooktacular Window Painting Contest Champions!

Oliver Jamison and Breanna Douglas- 2nd Place- Spooktacular Windown Painting Contest

Kylie Frew and Madison Cores Sailer- Honoroable Mention- Spooktacular Window Painting Contest


Band

Simon Clarke- All-Region Symphonic Band (Horn)

Jessican Hakanson- All-Region Symphonic Band (Flute)

Andrew Salaru- All-Region Symphonic Band (Principal Bassoon)


Choir

Riley Martin- All-Shore

Faiza Nasir- All-Shore

Amy Alfuso- All-Shore

Rebecca Bludgus- All-Shore

Sophia Friedenberg- All-Shore

Vanessa Gorman- All-Shore

Caleb Zettell- All-Shore

Kelly Larkin- All-Shore

Natalie Moradian- All-Shore