Zdrowie psychiczne i umiejętności cyfrowe

8 wniosków dla młodych ludzi 

Technologie cyfrowe mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.


W ramach projektu dotyczącego umiejętności cyfrowych (ySKILLS) rozmawialiśmy z młodymi ludźmi doświadczającymi problemów ze zdrowiem psychicznym.


Oto, co nam powiedzieli.

1.



Uważamy, że nie jest dobrze, gdy media społecznościowe gloryfikują problemy zdrowia psychicznego, promują nierealistyczny obraz ciała i zachęcają do niezdrowego porównywania z innymi – zwłaszcza, gdy mamy zły dzień.

2.

W internecie cenimy sobie kontakt z innymi osobami, które mają podobne trudności do naszych, dostęp do przydatnych informacji lub znajdowanie odskoczni od trudnych sytuacji – zwłaszcza, gdy nasze umiejętności cyfrowe pozwalają nam w pełni wykorzystać te możliwości. Jednak nawet mając duże umiejętności, trudno nam znaleźć w Internecie wiarygodne zasoby i odgadnąć, komu ufać.

3.

Wykorzystujemy nasze umiejętności cyfrowe, aby poprawić swoje zdrowie psychiczne. Staramy się przeciwdziałać algorytmom sugerującym negatywne treści, tworzyć pozytywne przestrzenie w internecie czy znajdować zaufane osoby, które mogą zaoferować wsparcie. Jednak nawet naprawdę dobre umiejętności nie zawsze wystarczą i w Internecie może się zdarzyć, że coś pójdzie nie tak. Może to pogorszyć nasze problemy ze zdrowiem psychicznym.

4.

Uważamy, że internet i media społecznościowe nie zawsze są przyjemne, a to może powodować problemy ze zdrowiem psychicznym. Nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować i przewidywać to, co tam widzimy. Możemy zobaczyć niechciane, negatywne treści lub znaleźć się w sytuacjach, które wpływają na naszą samoocenę i zdolność radzenia sobie z problemami. Młodsze dzieci są jeszcze bardziej zagrożone, ponieważ wciąż się uczą.

5.

Często jesteśmy wyczuleni na zagrożenia w Internecie i próbujemy ich unikać. Staramy się rozwijać nasze cyfrowe umiejętności i wiedzę, aby zapobiegać problemom w Internecie lub lepiej sobie z nimi radzić. Mimo to nie wiemy, czego się spodziewać, jaki wpływ może to na nas mieć i jak wrócić do równowagi psychicznej.

6.

Uważamy, że to od nas zależy zarządzanie naszym cyfrowym życiem. Chociaż możemy czuć się dumni z tego, z czym umiemy sobie sami poradzić, możemy również czuć się osamotnieni, gdy mamy do czynienia z trudnymi sytuacjami i nie zawsze wiemy, jak zwrócić się o wsparcie.  To jest jeszcze trudniejsze, gdy stajemy się celem dla kogoś, kto chce w internecie wyrządzić nam krzywdę.

7.

Kiedy mamy problemy w internecie, rzadko zwracamy się o pomoc lub poradę do znanych nam osób. Boimy się, że zostaniemy źle zrozumiani, ukarani lub obwiniani za to, że coś poszło nie tak. Przez to szukamy sposobów, aby ukrywać naszą aktywność w Internecie przed rodzicami, nauczycielami, terapeutami, a nawet rówieśnikami. Mimo to, gdy potrzebujemy pomocy, próbujemy ją znaleźć. Sugerujemy też innym, aby nie próbowali samodzielnie naprawiać zdrowia psychicznego.

8.

Chcemy, aby internet i media społecznościowe stały się bardziej przyjaznymi i wspierającymi przestrzeniami. Chcemy móc rozmawiać o naszych doświadczeniach online. Chcemy, aby nasi terapeuci i inne zaufane osoby dorosłe lepiej rozumiały nasze cyfrowe życie, jednocześnie szanując naszą prywatność.

WSPARCIE W PILNYCH SYTUACJACH OTRZYMASZ TU:

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę:

116 111  

(https://116111.pl)


Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 

800 12 12


Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży: 

800 080 222

ABY UZYSKAĆ POMOC I INFORMACJE

Miejsca z informacjami na temat zdrowia psychicznego, którym możesz zaufać:

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

fdds.pl


Wskazówki dotyczące tego, jak prosić o pomoc:

Zaufane porady w konkretnych kwestiach:

Forum przeciw depresji: forumprzeciwdepresji.pl

Te konkluzje powstały przy udziale młodych ludzi. Więcej o tym, czego się dowiedzieliśmy podczas badania: bit.ly/mentalhealth8.

Więcej informacji o naszym projekcie znajdziesz tu: bit.ly/LSEySKILLS.

Prawa autorskie do zdjęć: storyset z Freepik.