VAIMNE TERVIS JA  DIGIOSKUSED

 NOORTEUURINGU 8 TULEMUST 

Digitehnoloogiate kasutamine võib noorte vaimsele tervisele avaldada nii head kui halba mõju.


Et saada teada, mida noored ise arvavad ja mida nad teistele soovitavad, rääkisid Suurbritannia ja Norra teadlased ySKILLS’i projektis noortega, kellel on olnud vaimse tervise probleeme. 


Noored ütlesid, et:

1.


 

Meie arvates ei tule kasuks, kui sotsiaalmeedias näidatakse vaimse tervise probleeme kuidagi ägedana, promotakse ebareaalseid ootusi inimeste väljanägemisele või õhutatakse end pidevalt teistega võrdlema. See mõjub eriti halvasti siis, kui on niigi kehv päev.

2.

Internetis on meie jaoks oluline, et saaksime suhelda teiste sarnaseid raskusi kogevate inimestega, leiaksime abistavat infot või midagi, mis aitaks keerulistelt olukordadelt tähelepanu kõrvale viia. Seda eriti juhul, kui meie digioskused seda kõike justkui võimaldaksid. Kuid meie arvates on isegi suurepäraste oskuste juures raske leida usaldusväärseid veebiallikaid ja otsustada, keda usaldada.

3.

Me kasutame oma digioskusi vaimse tervise toetamiseks. Me püüame vastu töötada algoritmidele, mis soovitavad negatiivset sisu, luua internetis enda jaoks mõnusaid kohti või leida usaldusväärseid inimesi, kes saavad abi pakkuda. Kuid alati ei piisa isegi väga headest digioskustest ja internetis võivad asjad ikka valesti minna. See võib ka vaimse tervise probleeme süvendada

4.

Internetis ja sotsiaalmeedias toimuv ajab meid mõnikord endast välja, mis võib põhjustada tagasilööke vaimses tervises. Me ei suuda alati kontrollida ega ennustada, mida me internetis näeme. Me võime kohata negatiivset sisu, mida me ei taha näha, või sattuda väga keerulistesse olukordadesse, mis mõjutavad meie enesehinnangut ja võimet toime tulla. Nooremate laste jaoks on risk veelgi suurem, sest nad alles õpivad digimaailmas tegutsema.

5.

Sageli oleme valvsad internetis varitsevate ohtude suhtes. Me püüame arendada oma oskusi ja teadmisi, et internetis probleeme ennetada või nendega paremini toime tulla. Siiski on meie arvates keeruline teada, mida oodata, kuidas ohud võivad meid mõjutada ja kuidas probleemidele vastu astuda.

6.

 Me tunneme, et meilt oodatakse, et saame oma internetieluga ise hakkama. Kuigi me võime olla uhked kõige selle üle, millega me toime tuleme, siis keerulistes olukordades võime ka tunda end üksikuna ja ebakindlana selle suhtes, kuidas tuge ja abi küsida. See muutub veelgi raskemaks, kui satume pahatahtliku tähelepanu sihtmärgiks – kui keegi tahab meile halba teha. 

7.

 Kui oleme sattunud internetis keerulistesse olukordadesse, otsime me harva abi või nõuandeid tuttavatelt inimestelt. Me kardame, et meid mõistetakse valesti, häbistatakse või karistatakse asjade eest, mis valesti läksid. Nii võime me leida viise, kuidas hoida oma veebikogemused privaatsetena – salajas vanemate, õpetajate, nõustajate või isegi sõprade eest. Siiski tahame päriselt leida abi, kui me seda vajame, ja soovitame teistele mitte proovida ihuüksi oma vaimse tervise probleeme lahendada

8.

Me tahame, et internet ja sotsiaalmeedia muudetaks sõbralikumaks ja toetavamaks kohaks. Me tahame, et saaksime rääkida oma internetikogemustest. Me tahame, et meie nõustajad ja teised usaldusväärsed täiskasvanud mõistaks meie internetielu paremini, kuid samas austaks ka meie privaatsust.

MURE KORRAL VÕTA ÜHENDUST:

Lasteabi.ee lehel chat (vestlusaken) ja telefon 116 111 (24 h)  lastele, noortele, täiskasvanutele.


Palunabi.ee lehel ohvriabi chat ja
telefon 116 006 (24 h) 

kõigile, kes on kokku puutunud mistahes vägivalla, õnnetus- või kriisijuhtumiga.


Sova.ee chat (iga päev kl 14–22) 

lastele ja noortele vanuses 7–16 a.


Emotsionaalne tugi ja hingehoid: 116 123 

(iga päev kl 14–24).


Eluliin: 655 8088 (eesti keeles), 

655 5688 (vene keeles) 

(iga päev kl 19–07).


Kui on oht kellegi elule või tervisele

siis kiirabi: 112 (24 h).

VAIMSE TERVISE ABI JA NÕUSTAMINE:

Lastekaitse Liidu vihjeliinile saad teatada internetis levivast ebaseaduslikust sisust (nt laste seksuaalsest väärkohtlemisest jms).

Nende tulemuste ja nõuanneteni jõudsid teadlased noorte inimeste abiga. Kui soovid teada, kuidas nad seda tegid, loe ingliskeelset blogipostitust: bit.ly/mentalhealth8.

Projekti kohta saad lugeda siit: bit.ly/LSEySKILLS.

Piltide autoriõigus:  storyset (Freepik).