Zamach na Święta

Zamach na święta… ( Nasz Dziennik 3.12.2020)

Komisja Europejska chce ograniczyć wiernym możliwość uczestniczenia we Mszach św. podczas najbliższych świąt Bożego Narodzenia.

Dokument Komisji Europejskiej „Strategia zachowania bezpieczeństwa” według informacji podanych przez włoski portal La Nuova Bussola Quotidiana ma zalecać państwom członkowskim Unii Europejskiej, aby wprowadziły zakaz sprawowania Mszy św. podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Komisja poleca unikać „ceremonii religijnych z dużymi zgromadzeniami”, które najlepiej zastąpić transmisjami on-line, telewizyjnymi lub radiowymi. Przy zachowaniu możliwości odprawiania Mszy św. z udziałem wiernych dokument sugeruje, by „zapewnić miejsca, w których rodziny będą mogły izolować się od innych ludzi, a w każdym przypadku należy zabronić śpiewów”.

– Zakaz dotyczący odprawiania Mszy św. w Boże Narodzenie to przykład dyktatury, który swoim poziomem przerasta imaginacje pisarzy i przekracza ramy zdrowego rozsądku – komentuje projekt obostrzeń w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. prof. Paweł Bortkiewicz, teolog i moralista. – To kolejny przejaw prymatu świeckości. W Poznaniu katedra jest dostępna dla 120 osób, a fara dla około 130 osób, tymczasem przechodziłem obok sklepu odzieżowego, na którym była informacja, że wejść do niego może jednocześnie 160 osób. To pokazuje istniejące już w tej chwili uprzywilejowanie komercji nad duchem. Kolejne ograniczenia naszego życia religijnego, jakie zapowiada Komisja Europejska, to dyktat, któremu mamy prawo się opierać – wskazuje.

Unia Europejska już dawno wyrzekła się swojej chrześcijańskiej tożsamości. – W 1982 roku św. Jan Paweł II w Santiago de Compostela wołał dramatycznie: „Europo, odkryj siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie”. Papież widział i próbował powstrzymać ten proces, który obecnie i my obserwujemy – zaznacza ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Według informacji Riccardo Cascioliniego Komisja Europejska zaleca wszystkim państwom Unii Europejskiej zakazanie nie tylko Pasterki, ale wszystkich Mszy św. podczas świąt.

– Nie kwestionując biologicznego zjawiska pandemii, rodzą się coraz mocniejsze pytania o wymiar społeczny, polityczny, kulturowy i religijny tego wydarzenia – zauważa ks. prof. Paweł Bortkiewicz. – Wydaje się, że pandemia dla niektórych staje się okazją do wcielania w życie nowego porządku. Takie propozycje Unii Europejskiej jak zakaz Mszy św. w Boże Narodzenie sugerują, że nie są to podejrzenia bezpodstawne – dodaje.

Niektóre z państw jeszcze przed planowaną prezentacją dokumentu już zadecydowały o zamknięciu kościołów na czas świąt. Tak stało się w Belgii, gdzie przedłużony został zakaz publicznych ceremonii religijnych w miejscach kultu do 15 stycznia 2021 roku.