מילונאות

לוחות נטיית הפועל - האקדמיה ללשון העברית

עכו כאן ועכשיו (4) (1).pdf

עכו כאן ועכשיו

אוסף של חיבורים המספרים חוויות אישיות על מקומות היסטוריים בעיר עכו

גל של רגשות פורץ את ליבם של כל אחד מאורחיה של העיר עכו, הנקודה שאין עליה מחלוקת מאז ומתמיד, כל אדם שנכנס לעיר עכו מתחבר אליה וחוזר לבקרה שוב. עכו עיר מורשת, תיירות, שותפות, סובלנות ודו-קיום.

כדברי אלוהים בספר שופטים, פרק א, פסוק ל"א: «אָשֵׁר לֹא הוֹרִישׁ אֶת-יֹשְׁבֵי עַכּוֹ וְאֶת-יוֹשְׁבֵי צִידוֹן», במסורת היהודית נאמר כי כשהגיע המבול לחופי העיר, ציווה עליו אלוהים לא להמשיך עוד, והדבר אף נרמז בלשון הכתוב «עד פה תבוא ולא תוסיף» ()ספר איוב, פרק ל"ח, פסוק י"א), פה כמו כה – רמז לעכו. היוונים מסרו גרסה משלהם לשם, ולפיה כשהגיבור הרקולס שהה באזור באחד ממסעותיו מצא בו עשבי מרפא, ולכן כינה את המקום «אקה» שפירושו «רפואה» ביוונית. עיר בעלת שם ידוע במהלך ההיסטוריה ומוזכרת פעמים רבות, זכותה להיות בעלת ערך גבוהה.

המילון הערבי-עברי המקוון

המילון הערבי-עברי המקוון מתחדש מדי יום בערכים נוספים ומתוקנים מי שטרם נרשם למילון מוזמן להירשם לשבוע חינם ולהתנסות בשימוש בו: (https://arabdictionary.huji.ac.il).

אנו מבקשים להזכיר לציבור המורים כי המחיר למורים ולתלמידיהם בשנה הנוכחית הוא 40 ₪ בלבד למנוי שנתי. לשאלות ולהרשמה ניתן לפנות ל: נעמה ברטוב, רכזת מפעל המילון באוניברסיטה ימים א'- ד' בין השעות 9:00 - 15:00 בטלפון: 02-5883640

דוא"ל: arabdictionary@mail.huji.ac.il

המילון של רמלה ולוד

אם יצור מהחלל החיצון היה נוחת ברמלה או בלוד כנראה שלא היה לו כל כך פשוט להבין מה בדיוק קורה כאן.

תוך עשרים דקות נסיעה מתל-אביב מגיעים לרמלה או ללוד. הכללים כאן הם קצת אחרים. הערכים הם טיפה שונים. זר לא בטוח יצליח להבין מה בדיוק קורה ומה מתרחש כאן. בדיוק לשם כך, אבל בעיקר עבור עצמנו כתבו וצילמו תלמידים מתיכון "דרור רמלה" את "המילון של רמלה ולוד".

המילון מנסה לקחת מילים ומושגים מהחיים שלנו, המבוגרים והתלמידים ולהסביר לקוראות ולקוראים את המשמעות המיוחדת שלהם ברמלה ובלוד. כל מה שהוא אישי הוא גם פוליטי, וכל מה שהוא פוליטי הוא גם אישי.

מורפיקס

רשימת מילונים מומלצים

מילון קיצורים וראשי תיבות

מילון השפה העברית (ניבון)

מילוג (המילון העברי החופשי ברשת )

מילון עברי-ערבי (האוניברסיטה העברית בירושלים)