Philosophy for children - P4C
Metóda Mathewa Lipmana sa používa v 60 krajinách u vekovej skupiny 4 - 99 rokov (v praxi na školách od krúžku v škôlke po hodiny filozofie na vysokých školách, v sociálnej práci s dospelými, až po kurzy rozvoja myslenia pre širokú verejnosť)
Na Slovensku pilotne na bilingválnom gymnáziu Evanjelickej spojenej školy v Martine, realizovaná v rámci štúdia na Komenského inštitúte
Filozofia pre deti pomáha rozvíjať kritické, tvorivé, kooperatívne a angažované myslenie; stiera rozdiely a zlepšuje zručnosti žiakov napr. aj v matematike, prispieva k zmene atmosféry a demokratizácie výučby, či roly učiteľa
Základným prostriedkom je dialóg pri riešení filozofických otázok (filozofický = blízky životu, dôležitý, problematický, nejednoznačný)
Príklad filozofického problému a filozofických otázok
Niekto sa správa nevhodne. Ale... Je nevhodné správanie nemorálne? (etika), alebo len nie dobre vyzerá (estetika)? A existuje vôbec niečo ako nevhodnosť, alebo záleží len na ľuďoch, ako to vidia (metafyzika)? A dokáže človek vôbec poznať, čo je nevhodné (epistemológia)? Ak nie, vyplýva z toho, že nedokáže spoznať ani nevhodné správanie (logika)? A...?
Štruktúra vyučovacej hodiny:
1. Predstavenie podnetu - čítanie textu (alebo iný impulz video, film, hra, fotografia), ktorý umožní prebudiť otázky
2. Čas k zamysleniu - formulovanie a zapísanie otázok na tabuľu
3. Výber otázky hlasovaním
4. Proces hľadania odpovede cez filozofický dialóg
5. Záverečné zamyslenie a ohliadnutie sa za procesom (spätná väzba a reflexia)
Metódu využijete na ktorejkoľvek hodine. Ukážky z hodín anglického jazyka a občianskej náuky v 3. ročníku bilingválneho gymnázia.
Reflexia metódy P4C: čo povedali žiaci
Napísali o nás: