Agenda

Talks will be uploaded soon.


Agenda

  • 8:00-8:30: Time for Registration
  • 8:30-10:00: Morning workshop Part 1
    • 9:00-9:10: Welcome
    • 9:20-9:30: Introduction to the Workshop [Opening Remarks, Samir Khan]
    • 9:30-10:00: Hiroshi Kuwajima, Hirotoshi Yasuoka and Toshihiro Nakae, Open Problems in Engineering and Quality Assurance of Safety Critical Machine Learning Systems [paper] [presentation]
  • 10:00-10:30: Coffee Break
  • 10:30-12:30: Morning workshop Part 2
    • 10:30-11:00: Ramin M. Hasani, Guodong Wang and Radu Grosu, A Machine Learning Suite for Machine Components' Health-Monitoring [paper] [presentation]
    • 11:00-11:30: Phong Nguyen and Takashi Endo, Automating Water Purification Plant Operations Using Deep Deterministic Policy Gradient [paper] [presentation]
    • 11:30-12:00: Dmitry Shalyga, Pavel Filonov and Andrey Lavrentyev, Anomaly Detection for a Water Treatment System Using Automated Optimization of Neural Network Architecture [paper] [presentation]
    • 12:00-12:30: James Brofos, Michael Downs and Rui Shu, Detecting Evasive Malware with Loss-Calibrated Bayesian Neural Networks [paper] [presentation]
  • 12:30-14:00: Lunch Break
  • 14:00-15:30: Afternoon workshop Part 1
    • 2:00-2:30: Longfei Li, Ziqi Liu, Chaochao Chen, Jun Zhou and Xiaolong Li, A Time Attention based Fraud Transaction Detection Framework [paper] [presentation]
    • 2:30-3:00: Vishnu Tv, Pankaj Malhotra, Lovekesh Vig and Gautam Shroff, Deep Ordinal Regression for Remaining Useful Life Estimation from Censored Data [paper]
    • 3:00-3:30: Kentaro Abe, Samir Khan, Takehisa Yairi and Chun Fui Liew, Towards Anomaly detection using Variational Long Short-term Memory Autoencoders for System Health Monitoring Control [paper]
  • 15:30-16:00: Coffee Break
  • 16:00-18:00: Afternoon workshop Part 2
    • 16:00-16:30: Shalini Ghosh, Amaury Mercier, Dheeraj Pichapati, Susmit Jha, Vinod Yegneswaran and Patrick Lincoln, Trusted Neural Networks for Safety-Constrained Autonomous Control [paper] [presentation]
    • 16:30-17:00: Mariam Kiran, Cong Wang, Nageswara S. V. Rao and Anirban Mandal, Detecting Outliers in Network Transfers with Feature Extraction [paper]
    • 17:00-17:30: Michael Farnsworth, Boyang Song, Windo Hutabarat, Divya Tiwari and Ashutosh Tiwari, Dimension Reduction for Flexible Manufacturing Processes [paper] [presentation]
    • 17:30-18:00: Jonathan Wang, Kesheng Wu, Alex Sim and Seongwook Hwangbo, Feature Engineering and Classification Models for Partial Discharge in Power Transformers [paper] [presentation]
  • Closing statements
  • 19:00-22:00: Joint FAIM Reception (Not part of the workshop)

Live Attending via Zoom (VOIP):

Join from PC, Mac, Linux, iOS or Android: https://ESnet.zoom.us/j/616593480