Excel Training

szkolenia z zakresu zastosowań arkusza kalkulacyjnego MS Excel - online

- materiały szkoleniowe -

Praktyczne wykorzystanie aplikacji MS Excel

Analiza danych i prezentacja analizy danych

Przykładowe optymalne metody i strategie przygotowania standardowego zbioru danych do analizy i raportowania - analiza (przetwarzanie danych w różnych modelach) i raportowanie


Zaplanowane terminy szkoleń

(1). 13-14.04.2023 + 18.04.2023 (trzy dni szkolenia)

cena: 960 zł (netto)

Trener prowadzący

Krzysztof Sługocki

k.slugocki@protonmail.com

Kilka przydatnych uwag dla Uczestników szkolenia

Zakłada się, że Uczestnikami szkolenia będą osoby używające już arkusza kalkulacyjnego Excel w sposób dalej idący niż tylko „podstawowy”, w szczególności także w sposób określany często mianem „średniozaawansowany” – czyli zwykle osoby radzące już sobie z, na przykład, używaniem funkcji „JEŻELI” i „WYSZUKAJ.PIONOWO”, … w przetwarzaniu danych w modelu „tabeli prostej” wzbogaconym o raportowania z użyciem funkcjonalności „tabela przestawna”, jednak już nie koniecznie „czujący potęgę”, na przykład, funkcji „PODAJ.POZYCJĘ”, „INDEKS”, „ADR.POŚREDNI”, … w przetwarzaniu danych w modelu „obiektowym” lub „tabelarycznym” wzbogaconym funkcjonalnościami „tradycyjnego Query”, „VBA”, „SQL”. Dostosowanie się prowadzącego szkolenie do poziomu oczekiwań i umiejętności Uczestników nastąpi w ciągu dwóch pierwszych kwadransów szkolenia i będzie realizowany założony scenariusz w trybie i tempie optymalnie adekwatnym do aktualnego zaangażowania Uczestników.

Czyli – czytelniku tych treści, czyli potencjalny Uczestniku szkolenia – jeżeli tekst wyżej nie był dla Ciebie wystarczająco komunikatywny, to jesteś właśnie tą osobą, która potrzebuje tego szkolenia.

Przyjęto po stronie prowadzącego szkolenie (Krzysztof Sługocki; na podstawie doświadczeń z wielu dotychczasowych szkoleń, wdrożeń, konsultacji i „robót dobrze opłaconych”), aby proponowane szkolenie (w znaczeniu demonstrowania, wyjaśniania, tłumaczenia, pokazywania,...) realizować w oparciu o MS Office w wersji 2016, 2019 i 2021. Taki wybór zapewnia to, że Uczestnicy szkolenia dysponujący wersjami starszymi (2007, 2010, 2013) oraz ewentualnie nowszymi będą w stanie realizować poszczególne czynności, ćwiczenia, zadania,... w sposób zgodny z założeniami, celami i oczekiwaniami. Na pewnym poziomie zaawansowania oraz w zależności od tego czy Uczestnik używa laptopa, czy też komputera w układzie desktopowym (czyli zwykły komputer) mogą się ujawniać (w zależności od wersji) pewne drobne (przewidywalne i znane prowadzącemu) różnice - zwykle wystarczy jednozdaniowa uwaga, żeby nie było żadnych sytuacji niekomfortowych i niesatysfakcjonujących dla Uczestnika...

„Idealna” sytuacja szkoleniowa (online) po stronie Uczestnika może polegać na tym, że: (1) nie przejmuje się Uczestnik tym, której wersji Excel'a z wymienionych wyżej używa; (2) może korzystać z dwóch monitorów (o ile to możliwe) lub na przykład udział w platformie szkoleniowej jest realizowany w jednym komputerze a realizacja samodzielnych ćwiczeń i zadań jest realizowana w drugim komputerze (na przykład laptopie lub odwrotnie...); oczywiście Uczestnik może brać w pełni satysfakcjonujący udział w szkoleniu z użyciem jednego komputera (jednego ekranu) – ważną wtedy staje się umiejętność szybkiego przełączania pomiędzy oknami aktywnych aplikacji (co jest wyjaśniane i demonstrowane już w pierwszych minutach szkolenia).

Ewentualni Użytkownicy Excel'a w oparciu o system iOS (system operacyjny Apple) mogą mieć do czynienia z sytuacjami, których nie da się skutecznie zademonstrować i wyjaśnić w trakcie szkolenia – nie jest zalecany udział w szkoleniu w oparciu po stronie Uczestnika o system iOS.

Szkolenie będzie polegać na ciągłym (od „7 minuty” po rozpoczęciu) używaniu arkusza kalkulacyjnego Excel. Główna idea realizacji będzie polegać na ciągłym trenowaniu i powtarzaniu (w różnych coraz bardziej wzbogacanych okolicznościach) najróżniejszych czynności z równie ciągłym i intensywnym, w ramach powtarzania, dodawaniem nowych elementów. W ciągu całego szkolenia będzie poddawany analizie przykład narastających danych o okresowo powtarzalnym charakterze (co do celów przetwarzania i oczekiwanego okresowego raportowania) – dość realny i konkretny, mocno rozbudowany, nietrywialny, przesycony niuansami i niespodziankami. Najpierw zostanie przećwiczona analiza i prezentacja analizy danych w oparciu o przetwarzanie danych w modelu tabeli prostej, ze szczególnym uwzględnieniem zasad „czystego” arkusza danych oraz rozdzielania arkuszy analizy od arkuszy pomocniczych (słownikowych) i arkuszy raportowań z poszukiwaniem optymalnego i skutecznego rozwiązania potrzeby okresowej maksymalnie „zautomatyzowanej” powtarzalności (idea „jednego kliku”); następnie demonstrowana i ćwiczona będzie analiza w modelu tabeli prostej wzbogacanej obiektami (zakresami nazwanymi); dalej analiza będzie się odbywać w oparciu o atrakcyjny funkcjonalnie model tabelaryczny; uda się także – tak jest założone – zaprezentować i przetrenować model analizy oparty o narzędzia Query (SQL i M) oraz wykorzystywanie mocno niedocenianego VBA (będzie to zależne od zaangażowania Uczestników i ich wcześniejszych umiejętności); w ramach każdego modelu raportowanie będzie głównie oparte o zastosowania funkcjonalności tabel przestawnych (pożyteczne i przydatne raportowania w ramach tabel prostych z użyciem odpowiednich funkcji i funkcjonalności także będą realizowane).

W ciągu całego szkolenia będzie wizualizowane to, jakich klawiszy i ich kombinacji należy używać w ramach korzystania z różnych funkcjonalności; często będzie używane powiększanie i „zatrzymywanie” ekranu z aktywnymi narzędziami skutecznej prezentacji i obrazowania demonstrowanych czynności.

„Materiały szkoleniowe” będzie stanowił dedykowany dla szkolenia zasób internetowy (serwis) z udostępnionymi różnymi opracowaniami, ćwiczeniami oraz plikami, które będą wykorzystywane w czasie szkolenia. Kolejne osiągane etapy realizacji będą zapisywane w kolejnych plikach i będą bezpośrednio udostępniane Uczestnikom szkolenia w czasie szkolenia.

Dane poddawane analizie będą z założenia pochodziły z pewnych realnie funkcjonujących systemów bazodanowych (systemy finansowo-księgowe, magazynowe itp.) – Uczestnik szkolenia nie musi się utożsamiać (a nawet nie powinien) z charakterem analizowanych danych i celami ich analizy i raportowania.

Szkolenie będzie prowadzone w języku polskim ze szczególną dbałością o poprawność językową i merytoryczną właściwą dla używania arkusza kalkulacyjnego Excel (niestety, „polskiej angielszczyzny” nie da się uniknąć – czego wcale nie należy uznawać za coś niewłaściwego).

Prowadzący szkolenie jest świadom następujących idei, które także będzie promował: (1) „jedną z głównych umiejętności używania Excel'a jest umiejętność budowania złożonych formuł w oparciu o dostępne funkcje i funkcjonalności, także na poziomie SQL, M i VBA”; (2) „nie ma takiej rzeczy, której nie da się zrobić w Excel'u, jeżeli jest się świadomym idei (1) i umie się korzystać z najróżniejszych funkcjonalności w zależności od charakteru, celu i okoliczności przetwarzania danych”; (3) „podział na Użytkowników <początkujących> i <zaawansowanych>, cokolwiek by to znaczyło, jest sztuczny – raczej istnieje podział na Użytkowników z potrzebami i umiejętnościami szkolnymi i tych z potrzebami i umiejętnościami biznesowo-korporacyjnymi”; (4) „funkcjonalności powszechnie postrzegane jako <zaawansowane>, są zwykle prostsze w użytkowaniu, niż funkcjonalności elementarne”; (5) „klawiaturą można pewniej, szybciej i wygodniej osiągać więcej niż myszką”.

Wszelkie uwagi, pytania, propozycje, sugestie i opinie proszę kierować na adres Krzysztof.Slugocki@gmail.com

22.01.2023

Harmonogram spotkania (w każdym z trzech dni szkolenia)

08:00 - 09.30 - szkolenie

09:30 - 09.45 - przerwa

09.45 - 11.15 - szkolenie

11.15 - 11.30 - przerwa

11:30 - 13:00 - szkolenie

13.00 - 13:15 - przerwa

13.15 - 14.45 - szkolenie

14:45 - 15:00 - pytania, sugestie, spostrzeżenia, opinie,... (konsultacje)

Wybrane pliki ćwiczeniowe, opracowania, przewodniki, podręczniki

Start

  • Właściwe pliki zostaną tu udostępnione na kilka dni przed terminem szkolenia