Här har ni hemsidan som hjälper er att skapa kunskap från minnen, en fantastisk möjlighet att få höra olika generationer samtala om förr och nu. Diskutera likheter och skillnader.
Genom att besöka Huddinge kommuns bildarkiv så fick vi tillgång till äldre fotografier från kommunen, samtala gärna om innehållet i bilderna som underlag för att se utvecklingen i samhället.
Vi, 3ABC på Vistaskolan i Huddinge har samarbetat med Västergården under snart tre terminer nu. Vi tycker att det är viktigt att skapa möten mellan olika människor och verkliga mottagare. Vi har utställningar och bjuder in samarbetspartners när det passar i undervisningen.
Vi blev tillfrågade om vi ville delta i en tävling i entreprenörskap där eleverna i 3A skulle komma på en uppfinning eller annan produkt. Vi skulle utgå från materialet Se möjligheterna som är skapat av Ung företagsamhet. Klassen skulle träna på att utveckla idéer, skapa en prototyp, en logga, en slogan och genomföra en vald idé.
När vi började klura på idéer så kom samarbetet med Västergården upp, vi kom på att vi har en guldgruva med minnen från förr i vår närhet. Under år 2 arbetade årskursen med temaområdet skolan och samhället förr och nu och vi reflekterade över att det var så svårt att finna bra genuint material att arbeta utifrån i klassrummet. Med detta i tankarna kom vi på idén att vi skulle skapa ett tillgängligt material.
Vi spånade på möjliga idéer kring hur vi skulle kunna samla på oss dessa och kom många bra förslag (bok, film, pod, social medier mfl) och vi valde att göra en hemsida så att fler kunde ta del av materialet. Planen blev att våra elever och de boende på Västergården skulle mötas för samtal kring valda frågor. Med stöd från läroplanen för samhällskunskap och svenska så väljer vi nu att lägga tid på detta arbetet. Klassen klurade på relevanta frågor och sedan delade vi upp oss i ansvarsgrupper (foto, logga, slogan, hemsida, intervjua). Vi kontaktade kommunens skolmuseum samt bildarkivet och fotogruppen gjorde besök där. De andra grupperna jobbade i sina grupper på skolan. Vi har en fantastisk IT-pedagog som heter Jakob som hjälpte oss med bl.a. hemsidan. Sakta började projektet ta form.
Här nedan ser ni en del av vår historia, Wiggestaskolan startades 1886 och år 1950 flyttade verksamheten till nya Vistaskolan. Skolan har sedan dess byggts ut i två omgångar. Skolan blev nästan nedlagd på 1980-talet pga av bristande elevunderlag. Tur för detta inte skedde för då hade ju vi alla kanske inte möts...
Fotograf Ragnar Larsson
Fotograf Ragnar Larsson
Fotografer Emre, Wilmer, Simon, Milo, Lucas, Annika
Fotografer Lucas, Milo, Simon, Wilmer, Emre, Annika