YTO-opinnot Muotoilijankatu

Muotoilijankadun YTO-opettajien yhteystiedot löydät täältä.

Ajankohtaista

  • Erityisopettaja Tiina Laineen sijaisena 8.6. saakka on Minna Hulkkonen Kullervonkadulta (minna.hulkkonen@edu.hel.fi, puh.050 4013665).


Oletko suorittanut lukion tai toisen ammatillisen tutkinnon? Täältä näet ne YTO-opinnot, jotka sinun pitää suorittaa media-alan opinnoissa.

Oletko aloittanut opintosi ennen vuotta 2018? Jos opiskelet vanhassa opetussuunnitelmassa, katso YTO-opintosi täältä. Vanhassa opetussuunnitelmassa opiskelevat ylioppilaspohjaiset opiskelijat voivat tarkistaa täältä, mitä YTO-opintoja heidän tulee suorittaa.

Arviointi

Kaikki YTO-opinnot arvioidaan asteikolla 1–5 (vanha OPS 1–3). Ytojen sisällöt ja arviointikriteerit löytyvät ePerusteista (OPS 2018):

Viestintä- ja vuorovaikutusosaaminen

Matemaattis-luonnontieteellinen osaaminen

Yhteiskunta- ja työelämäosaaminen


  • Sinun ei tarvitse ilmoittautua Muotoilijankadun pakollisiin YTO-opintoihin erikseen. Näet Wilman työjärjestyksestäsi, mitä opintoja sinulla on käynnissä. Jos sinulta jää syystä tai toisesta ryhmällesi tarjottu YTO-opinto suorittamatta, ole yhteydessä kyseisen aineen opettajaan. Opettaja kertoo, miten voit suorittaa puuttuvan opinnon.

  • Valinnaisista YTO-opinnoista tiedotetaan erikseen ja niihin ilmoittaudutaan. Valinnaiset YTOt tarjotaan pääsääntöisesti toisen vuoden keväänä.

  • Tukea YTO-opintojen suorittamiseen saat YTO-opettajilta ja erityisopettajalta.

  • Voit suorittaa YTO-opinnot ryhmäsi mukana, itsenäisesti opettajan antamien ohjeiden mukaan tai kokonaan verkossa opiskellen eStadissa. EStadissa opiskelu edellyttää tietokonetta ja verkkoyhteyttä, toimivaa edu.hel.fi-tiliä, itsenäistä työskentelyä ja sujuvaa suomen kielen taitoa. EStadin opintoihin ilmoittaudutaan eStadin ohjeiden mukaisesti.

Yhteystiedot

Matematiikka ja fy/ke:

Sauli Jämsä, sauli.jamsa@edu.hel.fi, p. 040 1417 843

Äidinkieli, S2, Taide ja luova ilmaisu, YTO-koordinointi:

Jenni Klingberg, jenni.klingberg@edu.hel.fi, p. 040 158 2519

Suomi toisena kielenä:

Soile Vilponen, soile.vilponen@edu.hel.fi, p. 040 728 5574

Englanti ja ruotsi:

Leni Aimonaho, leni.aimonaho@edu.hel.fi, p. 040 548 6069

Liikunta ja terveystieto (Työkyvyn ylläpito):

Laura Tervo, laura.tervo@edu.hel.fi, p. 040 138 5895

Yhteiskunta- ja työelämätaidot:

Liisa Heikinheimo, liisa.heikinheimo@edu.hel.fi, p. 040 653 3180

Yrittäjyys:

Kirsi Mero, kirsi.mero@edu.hel.fi, p. 040 334 5731


Erityisopettaja:

Tiina Laine, tiina2.laine@edu.hel.fi, p. 040 336 2291