חדשות

10.8.17 עלו רשימות הקורסים לתואר ראשון ולתואר שני לשנה"ל תשע"ח

--

17.7.17 דיון בסדנת ביכורי מחקר בחוג לאנתרופולוגיה: מה היתרונות והאתגרים בכתיבת תזה?

--

27.6.17 תמונות מהרמת כוסית חוגית וחלוקת תעודות למוסמכי מ"א תשע"ז

ברכות

ברכות לפרופ' נורית בירד-דוד על קבלת דרגת פרופסור מן המניין!

--

ברכות לד"ר טל שמור וד"ר אסף לב על קבלת תואר דוקטור לפילוסופיה! איחולי הצלחה והישגים בהמשך הדרך.

--

ברכות לפרופ' נורית בירד-דוד על צאת ספרה Us, Relatives: Scaling and Plural Life in a Forager World


אנתרופולוגיה בתמונות

צילום ומחקר: ד"ר ציפי עברי, החוג לאנתרופולוגיה, אוניברסיטת חיפה

במהלך תצפיות שערכתי בבית חולים בסנדאי שביפן בפברואר 2017, גיליתי מערכת טקסים שעורכות המיילדות, האחיות, הרופאים והרופאות במקרה של מות עובר החל משבוע 12 של ההיריון ואילך – בין אם בעקבות הפלה יזומה או הפלה טבעית. הטקסים כוללים הלבשה של העובר בקימונו שהוכן מראש, הנחתו בקופסה מקושטת מיוחדת מלאה בפרחי אוריגמי, והובלת תהלוכה של ההורים הנושאים את הקופסה עם העובר המת והצוות הרפואי אל חדר תפילה נטול כל סממנים דתיים, שם מתפללים באופן עצמאי (איש לא מנהל את הטקס). אחרי התפילה משלחים את ההורים לביתם עם העובר הלבוש בתוך הקופסה המקושטת.

בתמונה הימנית ניתן לראות חדר התפילה בבית החולים, בתמונה האמצעית ניתן לראות את גודלו של בגד לעובר בן 12 שבועות בכף ידה של אשת צוות רפואי, ובתמונה השמאלית ניתן לראות קופסה ובה בגדים המתאימים לעוברים וגיל 12 שבועות היריון ועד מלוא שבועות ההיריון.

מהי אנתרופולוגיה?

אנתרופולוגיה יוצאת מהנחה שכדי להתקיים בעולם, האדם חייב לתת לדברים משמעות. היא חוקרת כיצד המשמעות נוצרת ומשתנה דרך התבוננות בקשת רחבה מאוד של תופעות: אוכל, מיניות, פוליטיקה, דת, רפואה, אמנות, תפיסות של עצמי, רגשות, כלכלה, זהויות, בתים, צריכה, אלימות ועוד.

שיטת המחקר המזוהה עם האנתרופולוגיה, התצפית המשתתפת, שיטה ייחודית משום שהיא מאפשרת להקיף רמות שונות של ידע במחקר יחיד: הידע הגלוי, הרשמי, המנוסח במלים; הידע הסמיוטי החומק ממלים ומתקיים בגוף, במבט, במגע; הידע הפרקטי המגולם בהתנהגות שלא תמיד תואמת את מה שאנשים אומרים או חושבים שהם עושים; והידע ההיסטורי העמוק המגולם בסמלים, בטקסטים הקדושים, או בפריטים החומריים של התרבות. בו- בזמן, למרות שאיסוף הממצאים כמעט תמיד נעשה תוך ההתמקדות ברמת המיקרו – במפגש הבינאישי, החד פעמי, המתרחש כאן ועכשיו – הניתוח תמיד מתבצע על פי פרמטרים מסודרים ובתוך הקשר השוואתי רחב.

כתחום ידע אקדמי, האנתרופולוגיה קשה לקיטלוג: ההוליזם שלה, המשיכה לפגיעות (וגם לפוגענות) האנושית, והצלילה לתוך הבלאגן המתעתע ששמו תרבות בלי לנסות לעשות בו יותר מדי סדר, הן תכונות שהופכות אותה לתחום ידע הומניסטי מובהק. בו-בזמן, הניתוח השיטתי, התאוריות המפותחות והפרספקטיבה ההשוואתית שמאפשרת להתכתב עם סוגיות מאקרו, הופכות אותה גם לתחום מחקר מדעי מובהק. השילוב המבלבל הזה, כמובן, הוא הדבר שהופך את האנתרופולוגיה לכך כך מרתקת.

ולסיום, בצד היותה דיסציפלינה אקדמית, אנתרופולוגיה היא קודם כול דרך התבוננות בעולם. היא מציידת את מי שלומדים אותה בעין בוחנת שמאפשרת לראות את המציאות קצת אחרת ולהבחין בממדים הסמויים מן העין הרגילה. היכולת לראות את "הקופסה" ולא רק את מה שבתוכה היא נכס אישי ומקצועי שרלוונטי למגוון רחב של תחומי עיסוק.