НОБЕЛІВСЬКА ПРЕМІЯ З ЕКОНОМІКИ 2019 РОКУ ПРИСУДЖЕНА А. БАНЕРДЖІ, Е. ДЮФЛО І М. КРЕМЕРУ ЗА "ЕКСПЕРЕМЕНТАЛЬНИЙ ПІДХІД" У БОРОТЬБІ З БІДНІСТЮ.

Нобелівська премія з економіки за 2019 рік присуджена американським економістам Абхіджіту Банерджі та Майклу Кремеру, а також французькій економістці Естер Дюфло за їхній "експериментальний підхід" до боротьби зі світовою бідністю. Про це в понеділок, 14 жовтня, повідомляє Нобелівський комітет Шведської королівської академії наук в Стокгольмі.

НОБЕЛІВСЬКУ ПРЕМІЮ МИРУ 2019 РОКУ ОТРИМАЄ ПРЕМ'ЄР-МІНІСТР ЕФІОПІЇ АБІЙ АХМЕД ЗА ЙОГО ІНІЦІАТИВУ З УРЕГУЛЮВАННЯ ПРИКОРДОННОГО КОНФЛІКТУ З ЕРИТРЕЄЮ.

Нобелівську премію миру 2019 року присуджено прем'єр-міністру Ефіопії за його "вирішальну ініціативу врегулювати прикордонний конфлікт із сусідньою Еритреєю". Про це в п'ятницю, 11 жовтня, оголосив Норвезький Нобелівський комітет в Осло.

5 червня 2018 року уряд Ефіопії оголосив про свою готовність укласти мирну угоду з Еритреєю без жодних попередніх умов. Згодом країни відновили транспортне сполучення та відвели війська від спільного кордону.

Обидві країни не мали дипломатичних відносин після війни, що тривала з 1998 до 2000 року. Еритрея в 1952-1993 роках входила до складу Ефіопії. Збройний конфлікт між Ефіопією і Еритреєю спалахнув через суперечку за контроль над прикордонними територіями. Внаслідок збройного протистояння загинули близько 70 тисяч осіб. Крім того, під час тодішнього конфлікту сотні тисяч людей були змушені стати біженцями, залишивши свої домівки.

НОБЕЛІВСЬКУ ПРЕМІЮ З ЛІТЕРАТУРИ ЗА 2018 РІК ПРИСУДЖЕНО ПОЛЬСЬКІЙ ПИСЬМЕННИЦІ ОЛЬЗІ ТОКАРЧУК, А ЗА 2019 РІК - АВСТРІЙЦЮ ПЕТЕРУ ГАНДКЕ.

Нобелівський комітет у четвер, 10 жовтня, оголосив лауреатів Нобелівських премій з літератури за 2018 та 2019 роки. Ними стали австрієць Петер Гандке (премія за 2018 рік) та польська письменниця Ольга Токарчук (премія за 2019 рік). Токарчук народилася в місті Сулехуві на заході Польщі в родині вихідців з України.

Як повідомив комітет, Ольга Токарчук нагороджена за "наративну уяву, яка з енциклопедичною пристрастю представляє перехід меж як форму життя". Письменник Пітер Хандке отримає премію "за впливовий твір, який з мовною винахідливістю дослідив периферію та специфіку людського досвіду".

У 2018 році Шведська королівська академія вирішила не оголошувати лауреата Нобелівської премії з літератури через скандал. Того року відразу кілька чинних членів Шведської академії, яка називає чергового лауреата, подали у відставку через скандал довкола відомого шведського фотографа і режисера Жана-Клода Арно. Майже два десятки жінок звинуватили Арно у сексуальних домаганнях. Під час журналістського розслідування з'ясувалося, що деякі проекти Арно фінансувалися з Нобелівського фонду.

НОБЕЛІВСЬКУ ПРЕМІЮ З ХІМІЇ 2019 РОКУ ПРИСУДИЛИ ТРЬОМ ВЧЕНИМ, ЯКІ ДОСЛІДИЛИ ЛІТІЄ-ІОННІ АКУМУЛЯТОРИ

Троє вчених отримали Нобелівську премію за їхній внесок у створення літій-іонних акумуляторів. Про присудження премії Джону Гуденафу з Техаського універистету, Стенлі Уіттінгему з Університету штату Нью-Йорк та Акірі Йосіно з Університету Мейдзі у середу, 9 жовтня, повідомив у Стокгольмі Нобелівький комітет.

Генеральний секретар Шведської Королівської академії наук Горан Хенссон наголосив, що премія стала відзнакою за створення "світу, який можна підзарядити".

У заяві Нобелівського комітету зазначається, що літій-іонні акумулятори "революціонізували наші життя", змінивши не лише сферу накопичувачів енергії, але й підхід до створення автомобілів, мобільних телефонів та інших приладів у "дедалі більш портативному та електронному світі".

НОБЕЛІВСЬКУ ПРЕМІЮ З ФІЗИКИ 2019 РОКУ ПРИСУДИЛИ ТРЬОМ ВЧЕНИМ, ЯКІ ЗДІЙСНИЛИ РЕВОЛЮЦІЮ В АСТРОНОМІЇ

У Стокгольмі назвали імена лауреатів Нобелівської премії з фізики. Ними стали канадсько-американський фізик Джеймс Піблз з Прінстонського університету, який працює в галузі теоретичної космології, а також швейцарські астрономи Майкл Меджор і Дідьє Кело з Женевського університету, повідомив у вівторок, 8 жовтня, Нобелівський комітет.

Половина премії дісталася Джеймсу Піблзу "за теоретичні відкриття в фізичній космології", інша половина - Майклу Меджору і Дідьє Кело "за відкриття екзопланети, що обертається навколо зірки сонячного типу", після чого були відкриті понад чотири тисячі екзопланет, зазначив Нобелівський комітет.

НОБЕЛІВСЬКУ ПРЕМІЮ З МЕДИЦИНИ 2019 РОКУ ПРИСУДИЛИ ТРЬОМ ВЧЕНИМ, ЯКІ ДОСЛІДЖУВАЛИ РЕАКЦІЮ КЛІТИН НА ЗМІНУ РІВНЯ КИСНЮ В НАВКОЛИШНЬОМУ СЕРЕДОВИЩІ.

Американці Вільям Кейлін-молодгший та Грегг Семенсі, а також британець сер Пітер Реткліфф отримали Нобелівську премію з медицини. Про це у Нобелівському комітеті повідомили у понеділок, 7 жовтня.

Вчені отримали премію за дослідження реакції клітин на зміну рівня кисню в навколишньому середовищі та їхнього пристосування до цих змін. Зокрема, вони визначили молекулярний механізм, що регулює активність генів в умовах різного рівня кисню.

У Нобелівському комітеті наголосили, що дослідники заклали основу для розуміння того, як обсяг кисню впливає на клітинний метаболізм та фізіологічні функції. Зазначається, що робота науковців дає можливість розробки нових стратегій у боротьбі з анемією, раком та іншими хворобами.

Вільям Кейлін-молодший є професором Гарвардської медичної школи, сер Пітер Реткліфф - Оксфордського університету, а Грегг Семенса - Університету Джонса Гопкінса.