Історія кафедри

Сучасна кафедра біомедичних дисциплін була утворена рішенням Вченої ради Донецького національного медичного університету (протокол 1 від 29.06.23)  шляхом об'єднання кафедри медичної хімії та кафедри медичної фізики та інформаційних технологій.

Кафедра загальної та біологічної хімії

Кафедра загальної та біологічної хімії  Донецького національного медичного університету має славетну історію, яку створювали високопрофесійні вчені, талановиті викладачі, організатори медичної освіти. В 1932 році був запрошений професор Одеського медичного інституту Розенберг С.Я.  для організації кафедри біохімії Сталінського (нині Донецького ) медичного інституту. Разом з доцентом Вонаром О.І.  та асистентом Бортник Н.І. були обладнані перші лабораторії та складені тематичні плани занять і лекцій. Професором Розенбергом С.Я. були прочитані вступні лекції.

З восени  1932 року  і до кінця життя кафедру біохімії очолював  Войнар Олексій Йосипович. Професор Войнар А.І. був засновником наукової школи по   вивченню обміну  мікроелементів, головним редактором  «Українського біохімічного журналу». Він вільно володів французькою, німецькою та англійською мовами, наукові роботи по біологічної ролі мікроелементів  виконані в Донецькому медичному інституті мають світову відомість. У 1943 - 1944 рр. Олексій Йосипович виконував обов'язки директора Донецького медичного інституту. Незважаючи на важкі повоєнні роки, під його керівництвом були виконані 2 докторські і 8 кандидатських дисертацій.

 З 1963 по 1966 рік кафедрою біохімії керував професор Окунєв Володимир Миколайович. В цей період на кафедрі були налагоджені методики з вивчення білково-углеводного обміну та виконані 3 дисертаційні роботи. З лютого 1966 року кафедру біохімії очолив  професор Дрель Костянтин Олександрович. З 1941 року до 1946 року Костянтин Олександрович перебував на фронтах Вітчизняної війни,  був нагороджений орденами та медалями. Під його керівницьтвом на кафедрі проводились дослідження азотистого обміну в онтогенезі людини. Професор Дрель К.О. став керівником 2 докторських та  18 кандидатських  дисертаційних робіт,  в тому числі викладачів кафедри: проф. Борзенко Б.Г., доц. Горбачова А.А., доц. Макарова С.В., доц. Соколовської Л.В., доц. Швець Т.А.  Дрель К.О. був віце-президентом Українського біохімічного товариства, членом редакційної ради Українського біохімічного журналу.

З 1983 року завідувачем кафедри біохімії став професор Сорока Віктор Романович. Під його керівництвом виконано 13 докторських і 77 кандидатських дисертацій. З 1999 року кафедрою біохімії керувала професор Борзенко Берта Георгіївна - педагог і вчений, автор понад 270 наукових робіт з   особливостей  нуклеотидного обміну в швидкозростаючих тканинах. Заснована нею школа  вивчає особливості обміну нуклеотидів, вуглеводів, про- і антиоксидантів при різних патологіях. Професор Борзенко Б.Г. була членом спеціалізованих вчених ДонНМУ (м. Донецьк) та ЛНМУ (м. Луганськ). Організовано викладання англійською мовою. Студентське наукове товариство, яким керувала професор Борзенко Б.Г., стало початком захоплюючого шляху наукових досліджень  та професійного становлення для   значної кількості викладацького складу кафедри.  У 2011 році рішенням Вченої Ради ДонНМУ ім. М. Горького були об'єднані три кафедри хімічного профілю: кафедра медичної хімії, кафедра біохімії та кафедра фармацевтичної і токсикологічної хімії, і завідувачем був призначений старший науковий співробітник, доктор хімічних наук Матвієнко Анатолій Григорович. За час завідування Матвієнко А. Г. були видані навчальні посібники з біохімії, була повністю впроваджена система менеджменту якості в організацію роботи кафедри.

В січні 2015 року, у зв’язку з військовою агресією, університет залишив рідні стіни та улюблене місто Донецьк. Кафедра, як і в далекі тридцяті роки, створювалась заново. Була організована  кафедра загальної та біологічної хімії. Значний внесок в організацію педагогічного процесу та його методичного забезпечення внесли кандидати біологічних наук Богатирьова О.В.,  Федорова Г.О., кандидат хімічних наук Горкуненко О.О., які за консультативною допомогою доктора біологічних наук, професора Борзенко Б.Г. в короткий термін розпочали навчання студентів в містах Краматорськ і Слав’янськ. Кафедру очолила кандидат біологічних наук, доцент Богатирьова Олена Володимирівна. 


До викладання хіміко-біологічних дисциплін для студентів медичного, стоматологічного та фармацевтичного факультетів приєднались висококваліфіковані викладачі кандидати хімічних наук, доценти  Величко Н.В., Євграфова Н.І, Холмовой Ю.П., Юсіна Г.Л., Марченко І.Л., Санталова Г.О., кандидат фармацевтичних наук  Казаков Г.П., педагогічну діяльність розпочали Лахтаренко Н.В., Володченко І.І., Бобошко Л.Г., Лисенко О.М., Моісєєва Г.М,  Старостенко С.Ю.  В 2016 році філію кафедри було організовано на медичному факультеті №3 в місті Маріуполь. До викладацького складу кафедри приєднались кандидат технічних наук Михайленко В.В., асистент Макєєв Е.В.


2013, Донецьк, кафедра медичної хімії

2017, Краматорськ, кафедра загальної та біологічної хімії

2020, Краматорськ, кафедра загальної та біологічної хімії

Кафедра медичної фізики та інформаційних технологій

В 2015 році у зв’язку з переміщенням Донецького національного медичного університету до м. Краматорська кафедра медичної фізики та інформаційних технологій була створена наново: як в плані кадрового забезпечення, так і навчально-методичного забезпечення та лабораторного оснащення. Цим зайнялись фізики, що мали досвід викладання загальної фізики в технічних університетах. Безумовно, викладачі опинились в унікальному в наш час становищі, коли за дуже короткі терміни потрібно було вивчити, удосконалити, переробити під реальні умови та впровадити в начальний процес такі складні та важливі для професійної діяльності майбутніх лікарів дисципліни як медична фізика, медична інформатика, вища математика та комп’ютерні науки для фармацевтів.

На момент переміщення на кафедрі, що називалась кафедра медичної біологічної фізики, медичної інформатики та біостатистики,  медичну фізику вивчало 7 студентів стоматологічного факультету та 30 студентів медичного факультету. Кафедру очолила кандидат педагогічних наук Богданова Тетяна Леонідівна.

Перші заняття у м. Краматорськ почались у лютому 2015 р., вони проводились на базі Донбаської державної машинобудівної академії (ДДМА) та машинобудівного технікуму. Першими викладачами на кафедрі стали к.п.н. Богданова Т.Л. та к.ф.-м. н. Петухов В.В. Оскільки все лабораторне оснащення та методичне забезпечення залишилось у Донецьку, то ці викладачі розпочали роботу щодо відновлення повноцінної роботи кафедри, створенні лабораторної та навчальної бази, розробку методичного забезпечення. У вересні 2015 року на кафедрі вже працювало 8 викладачів (доц. Богданова Т.Л., ст.преп. Петухов В.В., ст.преп. Соломіна В.В., доц. Костенко В.М., доц. Белих В.Г., асс. Гетьман М.А., специалист  ГорОО Новикова І.М., асс. Пасько М.І.), більшість яких були сумісниками з кафедри фізики ДДМА. В цей час заняття з медичної фізики проводилось на лабораторних установках кафедри фізики ДДМА, у той же час було розпочато роботу по створенню власного класу для проведення лабораторних робіт з медичної фізики та створення власного комп’ютерного класу.  За 2016-2018 роки практично заново було створено все методичне забезпечення з таких дисциплін як медична фізика та медична інформатика (для студентів медичного та стоматологічного факультетів), біофізика з ФМА, вища математика, інформаційні та комп’ютерні технології в фармації (для студентів фармацевтичного факультету).

У серпні 2016 року кафедра медичної біологічної фізики, медичної інформатики та біостатистики була перейменована на кафедру медичної фізики та інформаційних технологій, а у  вересні 2016 року було відкрито філіал кафедри у м. Кропівницькому. У серпні 2017 року Кропівницький філіал отримав статус окремої кафедри медичної фізики та ІТ №2, який очолила к.пед.н. Суховірська Л.П., а у кафедра Краматорська стала назватися кафедрою медичної фізики та інформаційних технологій №1. 

На фото учасники сумісного засідання кафедри медичної фізики та інформаційних технологій №1 і №2


На фото студенти виконують лабораторну роботу по виміру поверхневого натягу рідини


На фото студенти навчаються вимірювати тиск


На фото студенти вимірюють в’язкість рідини за допомогою капілярного віскозіметру


На фото фрагмент заняття з вивчення принципу роботи електрокардіогафу


На фото студенти вимірюють радіус еритроцитів за допомогою лазерного випромінювання


На фото студенти працюють в комп’ютерному класі


Кафедра біомедичних дисциплін 

Сучасна кафедра біомедичних дисциплін була утворена рішенням Вченої ради Донецького національного медичного університету (протокол 1 від 29.06.23)  шляхом об'єднання кафедри медичної хімії та кафедри медичної фізики та інформаційних технологій.

Зараз на кафедрі працює 14 викладачів, з них 1 професор (доктор хімічних наук),  3 доценти та 2 кандидати наук. Очолює кафедру доцент, кандидат педагогічних наук Богданова Тетяна Леонідівна.

Кафедра забезпечує викладання 14 навчальних дисциплін: медична хімія, біологічна та біоорганічна хімія, аналітична хімія, неорганічна хімія, органічна хімія, фізична та колоїдна хімія, фармацевтична хімія, токсикологічна та судова хімія, медична біологічна фізика, біологічна фізика з ФМА, вища математика та статистика, медична інформатика, інформаційні технології та диджиталізація, комп’ютерне модулювання. Навчальний процес на кафедрі здійснюється за спеціальностями: 222 «Медицина», 221 «Стоматологія», 226 «Фармація».

Викладачі кафедри виконують науково-педагогічні, методичні роботи, наукові дослідження з синтезу нових потенційно активних сполук  та прогнозування їх біологічної активності. За результатами наукової та методичної роботи опубліковано більше 100 статей, тез доповідей та методичних розробок.

На кафедрі організовано  студентський науковий гурток з метою виявлення найбільш здібних та талановитих студентів. Студенти виступають з доповідями на наукових студентських конференціях в Україні та за її межами. Науковий проект студентки Кащій У. дозволив отримати грант на стажування в Канаді в 2018 році.

Викладацький колектив кафедри біомедичних дисциплін націлений на покращення освітнього процесу, удосконалення технічного забезпечення лабораторного практикуму, пошук нових перспективних наукових тематик.