שלישי שלי

"שלישי שלי"

גישה חינוכית מעשית וחדשנית שתכליתה פריצת קירות הכיתה והלמידה המסורתית.

בכל יום שלישי כל תלמידי כיתות ז' משתתפים ביום למידה חווייתי. בכל שבוע הם נחשפים לתחום דעת אחר. נפגשים גם עם תחומי הידע שנלמדים בשגרה אבל בצורה לא שגרתית, שמאפשרת התבוננות אחרת, חשיפה שונה, התקרבות והתפתחות ביחס לתחום הידע בצורה מפתיעה. עוסקים בו באופן מרוכז באמצעות משחקים, דיונים, סיורים, סרטים, חידונים, למידת עמיתים, הרצאות, ביקורים, פלטפורמות מתוקשבות ועוד.

בנוסף ללמידה החווייתית, יש ל"שלישי שלי" משמעות חברתית יוצאת דופן כי הוא מאפשר ומקדם שלל מפגשים ואינטראקציות עם תלמידים אחרים וכיתות נוספות בשכבה, לרבות למידה משותפת בהובלת תלמידים בוגרים.

יום הלשון העברית

תלמידים משכבת י' יצרו את ההפעלות המגוונות ל"שלישי שלי" בנושא יום הלשון העברית. הם הגו, תכננו, יצרו וכמובן העבירו אותן בכיתות.

ההפעלות כללו נושאים לשוניים מעולם חידושי האקדמיה, סלנג, ניבים וביטויים, תיקוני הגייה, משלבי דיבור ועוד.

חשוב לציין את האינטרקציה המופלאה שיצרו תלמידי יו"ד עם תלמידי כיתות ז', וניכרה הנאה מרובה הן בקרב המפעילים הן בקרב תלמידי החטיבה.

צוות לשון מודה מקרב לב לתלמידים שעמלו וטרחו לקראת היום הזה, וכן לצוות המחנכים בראשות ורד ולאה על שיתוף הפעולה.

בברכת יום עברית פורה!

צוות לשון, ענת סיני, הילה אברהמי, יפעת כהן, עידית גולץ, הלל בנדיק

שפות: ערבית וספרדית

ביום שלישי העבירו מורי השפות ערבית וספרדית סדנאות מגוונות לשכבת תלמידי כיתות ז'. הנושאים היו מגוונים ומפעילים: סדנת חמסות הקשורה באמונה בתרבות הערבית ולאחריה יצירת חמסות ע"י התלמידים- הועבר ע"י סיגלית לוי.

סדנת מספרים הועברה ע"י נאוה וגונזלו- שיתוף פעולה בין ערבית לספרדית, התלמידים תרגלו מספרים מאחד ועד עשרים בערבית ובספרדית ושיחקו עם המספרים.

סדנת דמיון מילים בין השפה הערבית לספרדית ולאחריה משחק זכרון מאתגר, הועבר ע"י אילנית וקלאודיו.

​בסי הרצתה באודיטריום על המסגרת ההיסטורית של שתי השפות וסיפרה איך ומתי השתלבו השפות ביחד.

לילדים היה מעניין והם גילו פרטים חדשים רבים אודות התרבויות.

מעניין ומרתק היה לראות את הקשר בין שתי השפות שאין ביניהן קשר לשוני אמיתי בבסיסן.

בנוסף היה יפה לראות את שיתוף הפעולה הפורה והנעים בין שני הצוותים.

תודה לכל העוזרים והתומכים...

קרן-אור פלאוט


הומור בספרות

ב"שלישי שלי בספרות". הנושא בו עסקנו היה " ההומור ביצירה הספרותית". התלמידים חוו מגוון פעילויות: הם נחשפו למחקרים שעסקו בנושא ההומור בראי האקדמיה, ואחר כך דנו והתנסו בכתיבה הומוריסטית. כמו כן נחשפו למקורן האבסורדי ומנותק המציאות של בדיחות עדתיות ולמדו על ההבדל בין תדמית למציאות באמצעות בדיחות והיסטוריה קצרה של עדות ישראל.

כמו כן עסקו התלמידים בתנאים לקיומו של הומור על פי "ברגסון". הם קראו את הסיפור " משהו חמור עומד לקרא בכפר הזה" ונתבקשו לחשוב מה מעורר בהם צחוק. לבסוף חיברו סיפור קצר בעל מאפיינים קומיים עליהם למדו. אחת הקבוצות בחרה לדון בחשיבות ההומור בחיינו ושיתפו בסיפורים משעשעים שקרו להם.

במקביל לפעילות בכיתות התקיימה פעילות בנושא הקומדיה הקולנועית באודיטוריום. התלמידים צפו בקטעי קולנוע מצחיקים (צרלי צפלין ואחרים) ולמדו על התפתחות ההומור בקולנוע.

אין ספק שהיה זה בוקר חוויתי ומעניין.

ברצוני להודות לצוות ספרות המופלא והיקר שנטל חלק בהצלחת בוקר זה: איתמר, אסף, דיאנה, בוריס, מור, נתלי, עליזה, מירב, גל ש. גל ע. ודנה.

יעל גור


מתמטיקה - משחקים

'מתמונופול', 'מחשבים מסלול מחדש', 'סולמות ונחשים מכוונים', 'מינוסים ופלוסים', 'משולש חזק(ות)', 'אוצר הממלכה', 'פלונטר מתמטי' ועוד… - היו חלק משמות המשחקים שפיתחו התלמידים במסגרת 'שלישי שלי' במתמטיקה.

חוויה הייתה לראות את תלמידי כיתות ז', חווים את המתמטיקה בדרך אחרת… האתגר של פיתוח משחקים מתמטיים יצירתיים ומאתגרים מעורר יצירתיות, פתרון בעיות והחשוב מכל אהבה והנאה מהמתמטיקה.

היום תוכנן מראש עפ"י הנחיות שקיבלו התלמידים מצוות המורים למתמטיקה. התלמידים חולקו לקבוצות -כל קבוצה בחרה נושא מתמטי למשחק, קבעה איזה סוג משחק? מהי מטרת המשחק? שם מקורי למשחק ודף הוראות למשחק.

במהלך הבוקר התלמידים בנו את המשחק יחד עם חברי הקבוצה באמצעות הציוד שקיבלו מביה"ס .

ובבוקר תוצרים הקרוב (יום שישי 21/2) יתקיים סבב משחקים בין הקבוצות בכיתה.

כיתה ז'3 בחרה סיפור מסגרת לפיתוח חדר בריחה מתמטי מבין הסיפורים שהקבוצות כתבו במהלך היום.

אין ספק שהתלמידים פרצו את גבולות הדימיון...

כל הכבוד! לתלמידי שכבת ז' שפיתחו בנו ושיחקו מתמטיקה.

ועכשיו לתודות...

​ללאה וורד על התמיכה הפירגון והעידוד.

למזכירות עדי וסימה המקסימות שהזמינו את הציוד וסייעו לכל בקשה לפני ובמהלך היום.

​ואחרונים חביבים - צוות המתמטיקה -טלי עידה, קרן גבאי, מולי זהבי , דורון אביב, עדנה קושורובסקי, נורית ירון, ענבר שכטר, יעל שמש, דנה שפע מזור.

שהתגייסו ועמלו לפני ובמהלך היום דאגו, עודדו ויצרו עם התלמידים משחקים מופלאים.

יעל גרוס

שלישי שלי ספרדית