שבוע הדמוקרטיה

שבוע הדמוקרטיה

נתלי עוז – רכזת חברתית

"החברה הישראלית משנה את פניה מחברה המורכבת מרוב ומיעוטים ברורים, לחברה המורכבת מארבעה מגזרים, או שבטים מרכזיים שמתקרבים זה לזה בגודלם: חילוניים, דתיים–לאומיים, חרדים וערבים. במציאות שכזו לא מתקיימים עוד רוב ומיעוט ברורים בהתייחס לשאלות יסוד אידיאולוגיות, ומכאן שנדרש מעבר לתפיסה חדשה של שותפות בין המגזרים המרכיבים את החברה הישראלית. אם נאמין שלא נגזר עלינו, אלא נועדנו לחיות יחד – נוכל לאתגר"

ראובן (רובי) ריבלין, נשיא מדינת ישראל

בחודש נובמבר שוב צוין בבית ספרנו שבוע הדמוקרטיה במסגרת פעילות המתמשכת לכל אורכה של השנה. זו פעילות שנועדה להנחיל השקפת עולם ושאיפה לאורח חיים דמוקרטי המבטאים מחויבות לערכים הנהירים לכולנו זוהי השקפת עולם הרואה במדינה את מדינת כל אזרחיה והמחויבת לשוויונם ללא הבדל דת, גזע, מין והשקפה. בתיכון עירוני ד', המשלב תלמידים המגיעים מרקעים שונים, דתות ותרבויות שונות - מוקדש באופן מסורתי שבוע הדמוקרטיה לבחינה אמיצה של המציאות המתעתעת שלנו, ובמציאת דרכים יצירתיות להתמודד איתה תוך שימת דגש על מקומו של התלמיד כאזרח חושב, מודע, מביע דעה עצמאית, מעורב ויוזם. 24 שנים חלפו מאז נרצח ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ע"י יגאל עמיר. מי שנולדו אחרי הרצח כבר הספיקו להפוך לבוגרים ולהשתחרר משירות צבאי. הזמן והמרחק משכיחים מאיתנו דברים חשובים. הבנת העבר חיונית כדי שנצליח למנוע חזרה על טעויות בעתיד. לפיכך התקיימו מפגשים בין מנהל ביה"ס, נתי שטרן, לתלמידי כיתות ח' ו-ט', במהלכם נסקרו האירועים שקדמו לרצח, הרצח עצמו והתקופה שפקדה את כולנו בטראומה שלאחריו.

במסגרת שבוע הדמוקרטיה תלמידי כיתות ז' יצאו לסיור לימודי במרכז רבין, במהלכו למדו על האדם שהיה וערכיו, ונחשפו לתהליכים שעברה החברה הישראלית.

כמו כן עברו תלמידי כיתות ז' סדנאות בנושא תקשורת בין אישית, שעסקו בהקשבה, תרבות הדיון בכיתה, אחריות בהעברת מסרים והבנה ושימוש בשפת גוף. וכל זה - כחלק אינטגרלי מהיכולת שלנו לתקשר איש עם רעהו ולהבין סיטואציות, ללמוד את מיומנויות ה-"מינגלינג" ואת יכולת הפרגון ככלי לחיזוק הקשרים בין כל אחד מחברי קהילתנו.

בכיתות המחוננים בשכבה ז' התקיים בית מדרש בנושא יחסי אחים דרך סיפור יוסף. במסגרת הפעילות דנו התלמידים בסיפור המקראי וכן במדרשי חז"ל עם קריצה למציאות וצפו בסרטונים של מיטב היוצרים הישראליים.

תלמידי כיתות ח' עברו סדנאות בנושא תקשורת צוותית, שעסקו בתכנון מקדים לפני ביצוע משימה, הבנת מגבלות ויתרונות של team play, התנהלות נכונה בצוות וכוחה של קבוצה.

תלמידי כיתות ט' עברו סדנאות בנושא תקשורת ודמוקרטיה. הכיתה היא צוות לכל דבר ועניין, ובסדנה גילו התלמידים כיצד ככיתה וכצוות הם יכולים לפעול בהרמוניה אחד עם השני, אילו דברים יכולים לקדם אותם בתור כיתה ואילו דברים יכולים לעכב: תחרותיות בונה אל מול תחרותיות הורסת, שיח חיובי כשיח מקדם, איזון בין "האני החברתי" ל"אני המשימתי'' ואת ההבדל בין השניים.

ביום הזיכרון ליצחק רבין שמעו תלמידי שכבות ז-ט הרצאה ''בראי הקולנוע'' שעסקה בהבדלים בין תעמולה להסתה, ברב תרבותיות ובאלימות.

בנוסף לפעילויות הנ"ל עסקו התלמידים בנושא הדמוקרטיה על רבדיה השונים בשיעורי החינוך ובמפגשי הבוקר.

בחירות למועצת התלמידים

אחד האירועים החשובים של שבוע הדמוקרטיה – הן הבחירות לראשי (וראשות) מועצת התלמידים של עירוני ד'. לחטיבה הגיעו נציגים מכל שכבות הקשת הא-פוליטית של כיתות יא-יב. כל הצמדים הציגו את המצעים שלהם לקראת יום הדין ואנחנו, התלמידים והמורים הצגנו את ה... ניחשתם נכון: את הציפיות! הרבה הבטחות – רובן רציניות ומקצתן פחות, הוצגו בפני התלמידים וביום שלישי הגדול של שבוע הדמוקרטיה – התאספנו בחצר החטיבה לחובתנו האזרחית.

למועמדים ניתנה אפשרות אחרונה להציג את עמדותיהם בכל נושא אפשרי הקשור בחייהם של תלמידי עירוני ד' – ויצאנו לדרך. הטלנו את פתקינו בקלפיות. הקמפיינים התנהלו בדרך דמוקרטית ששוב – נבחרי העם יכולים רק לייחל לה – באופן תרבותי, ללא שמץ של אלימות, באווירה תוססת וחיובית. תלמידי החטיבה זכו לחגיגה של דמוקרטיה, חזו בקמפיינים קריאטיביים, שמעו סיסמאות מתוחכמות לרוב (לעיתים פחות) ובסופו של דבר בחרו בסטפני ואודי לנציגיהם במועצת התלמידים. בהצלחה לצמד המנצח ואנו באמת מצפים שההבטחות לא תהיינה... הבטחות בחירות!